Archiwa kategorii: Nowe Piekuty

Deutsch Wagen Tour – ponownie w Jabłoni Kościelnej

13.05.2014 Zespół Szkół im pp Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej ponownie odwiedzi lektor Projektu Deutsch Wagen Tour.
Pierwsza taka wizyta miała miejsce w ubiegłym roku w kwietniu i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem społeczności szkolnej. Projekt ten realizowany jest przez Instytut Goethego, a honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czytaj dalej Deutsch Wagen Tour – ponownie w Jabłoni Kościelnej

54-latka zaatakowała staruszka w jego własnym domu

Dzięki czujności sąsiada, który ruszył na pomoc 88-latkowi zatrzymano 54-latkę, która próbowała okraść starszego mężczyznę atakując go w jego własnym domu. Wysokomazowieccy policjanci osadzili napastniczkę w policyjnym areszcie. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Czytaj dalej 54-latka zaatakowała staruszka w jego własnym domu

Jabłoń Dąbrowa: Kolejny tragiczny finał letniej kąpieli

Utonął 36-letni mieszkaniec gminy Poświętne. Szczegółowe okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają wysokomazowieccy policjanci i APELUJĄ!

Wczoraj około godziny 16.00 dyżurny wysokomazowieckiej Policji otrzymał informację o utonięciu mężczyzny w niestrzeżonym zbiorniku wodnym tzw. żwirowisku w pobliżu miejscowości Jabłoń Dąbrowa. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że około godziny 15:40, 36-latek chciał się wykąpać, wszedł do wody i zaczął płynąć na drugi brzeg zbiornika. W pewnym momencie, około 20 metrów od brzegu mężczyzna zanurzył się i już nie wypłynął. Do działań poszukiwawczych włączyli się strażacy i płetwonurkowie. Niestety finał tego zdarzenia okazał się mieć tragiczne zakończenie, po około dwóch godzinach blisko 15 metrów od brzegu ujawniono i wyłowiono ciało 36-latka. Teraz szczegółowe okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają wysokomazowieccy policjanci.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
– należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
– dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
– pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu;
– wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym moczeniu ciała, aby – przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;
– pływając na materacach należy trzymać się blisko brzegu – nie wypływać nimi na środek jeziora;
– korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej;
– przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
– brak umiejętności pływania,
– brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
– pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
– niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
– pływanie w miejscach zabronionych,
– skoki “na główkę” do wody w nieznanym miejscu,
– pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
– siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
– nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi,
– lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Należy pamiętać, że zgodnie z art.72 kw osoba, która wbrew swemu obowiązkowi nie dokonuje odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto jak mówi art.55 kw osoba, która kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Natomiast jeśli zachowanie osoby wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środka odurzającego, zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym lub osoba przez niego upoważniona może nie wpuścić na ten obszar takiej osoby lub żądać opuszczenia przez nią tego obszaru. Niestosowanie się do polecenia zarządzającego obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby i wejście na obszar wodny albo nie opuszczenie tego obszaru stanowi wykroczenie sankcjonowane karą grzywny (art. 34 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych).

Ponadto, zgodnie z treścią art. 7 cyt. ustawy zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego. Karalnym natomiast zgodnie z art. 35 cytowanej ustawy jest prowadzenie w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego. Za naruszenie tego zakazu ustawodawca przewidział sankcje w postaci kary grzywny (art. 35 cyt. ustawy).

Poza tym, jeżeli statek lub inny obiekt pływający prowadziła osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu, środka działającego podobnie do alkoholu lub będąca pod wpływem środka odurzającego i nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, obiekt pływający może zostać usunięty, a dyspozycję jego usunięcia wydaje policjant (art. 30 cyt. ustawy).

Dlatego kolejny już raz apelujemy do wszystkich wczasowiczów i amatorów zabaw w wodzie o wybieranie kąpielisk strzeżonych i bezpiecznych. Wtedy tragicznych zdarzeń będzie z pewnością mniej a nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać nie tylko nasi bliscy ale przede wszystkim ratownicy.

PAMIĘTAJMY!!! PŁYTKA WYOBRAŹNIA KOŃCZY SIĘ GŁĘBOKĄ TRAGEDIĄ!!!

podlaska.policja.gov.pl

Jabłoń Kościelna: Pijany kierowca potrącił kobietę

Pijany kierowca fiata potrącił kobietę idącą poboczem drogi. Na szczęście piesza doznała tylko lekkich potłuczeń. Teraz mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowie przed sądem.

Wczoraj dyżurny wysokomazowieckiej Policji został powiadomiony o potrąceniu pieszej w Jabłoni Kościelnej. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że 58-letni mężczyzna kierujący cinquecento na prostym odcinku drogi podczas wyprzedzania ciągnika rolniczego zjechał na lewe pobocze i potrącił znajdującą się tam młodą kobietę. Jak się okazało kierowca fiata był kompletnie pijany. Alkomat wykazał u niego prawie dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Pomimo, że całe zdarzenie wyglądało groźnie na szczęście 21-letnia pieszej nic poważnego się nie stało.

cinquecento na drodze

 Wybita szyba w cinquecento

oficer prasowy KPP w Wysokiem Mazowieckiem, fot. podlaska.policja.gov.pl

Jabłoń Kościelna: Relacja ze spotkania z “Deutsch Wagenem”

Zgodnie z planem – 18.04. pod Zespół Szkół im. pp. Jana Pawała II w Jabłoni Kościelnej podjechał kolorowy Volkswagen – Deutsch Wagen. Tego dnia uczniowie zostali powitani słowami “Guten Tag” oraz już w progu szkoły mogli skosztować niemieckich ciasteczek “Spitzbuben”, pieczonych specjalnie na tę okazję przez uczniów i nauczycieli.
“Wagenem” przyjechała Pani Magdalena Jurowska – lektorka projektu Deutsch Wagen Tour. Po krótkim pokazie umiejętności językowych gimnazjalistów oraz po wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego “Współczesne Niemcy”, pani Magda przeprowadziła z uczniami klas pierwszych i drugich gimnazjum niekonwencjonalne zajęcia z języka niemieckiego.
Uczniowie klas pierwszych poprzez zabawę, min.: balonami, chustą animacyjną, skaczącymi piłkami poznawali nowe słownictwo oraz poszerzali wiedzę o Niemczech. Następnie wzięli udział w rywalizacji grupowej, wykonując szereg zadań językowych i kulturoznawczych. Każda grupa w zależności od ilości zdobytych punktów została nagrodzona gadżetami projektu.
Klasy drugie miały okazję trochę potańczyć, wzięli udział w rywalizacji rzędów z piłka, z chustą animacyjną wybrali się “nad morze” – tu co poniektórzy mieli okazję trochę “polatać” lub zostać “porwanymi” przez rekina. Przy okazji każdej zabawy i animacji uczniowie stykali się z nowych słownictwem lub przypominali sobie dotychczas poznane. Na zakończenie każdy na własne konto zbierał punkty w Quizie wiedzy o Niemczach. Zwycięzcy i najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali ciekawe nagrody.
Obie grupy uczniów na zakończenie swoich zajęć wspólnie zastanawiali się jakie korzyści płyną ze znajomości języka niemieckiego. Ustalono, iż Niemcy jako nasz najbliższy i bardzo wysoko rozwinięty gospodarczo, sąsiad jest doskonałym rynkiem pracy zatem znajomość języka niemieckiego jest bardzo przydatna. Ponadto atrakcyjność turystyczna i kulturalna krajów niemieckojęzycznych (Austria, Szwajcaria, Lichtenstein i Luxemburg) skłania do podróży, które sprawią tym większą przyjemność gdy rozumie się o co pyta kelner lub recepcjonistka w hotelu.

deutsch_wagen1

deutsch_wagen2

deutsch_wagen3

deutsch_wagen4

deutsch_wagen5

deutsch_wagen6

deutsch_wagen7

deutsch_wagen8

Karolina Załuska – nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół w Jabłoni Kościelnej

Jabłoń Kościelna: Ogólnopolski Projekt “Deutsch Wagen Tour”

18.04.2013 (czwartek) w Zespole Szkół im pp. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej odbędzie się spotkanie z Ogólnopolskim Projektem “Deutsch Wagen Tour”. Projekt ten realizowany jest przez Instytut Goethego, a honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem projektu jest promowanie nauki języka niemieckiego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie z projektem to 60 minutowe zajęcia języka niemieckiego, podczas których lektorzy projektu prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Więcej informacji o projekcie, między innymi na blogu z relacjami z dotychczasowych wizyt Deutsch Wagen’a na terenie całego kraju, można znaleźć na stronie projektu: deutsch-wagen-tour.pl.

dwt

Zespół Szkół im pp. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej