Jabłoń Kościelna: Relacja ze spotkania z “Deutsch Wagenem”

Zgodnie z planem – 18.04. pod Zespół Szkół im. pp. Jana Pawała II w Jabłoni Kościelnej podjechał kolorowy Volkswagen – Deutsch Wagen. Tego dnia uczniowie zostali powitani słowami “Guten Tag” oraz już w progu szkoły mogli skosztować niemieckich ciasteczek “Spitzbuben”, pieczonych specjalnie na tę okazję przez uczniów i nauczycieli.
“Wagenem” przyjechała Pani Magdalena Jurowska – lektorka projektu Deutsch Wagen Tour. Po krótkim pokazie umiejętności językowych gimnazjalistów oraz po wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego “Współczesne Niemcy”, pani Magda przeprowadziła z uczniami klas pierwszych i drugich gimnazjum niekonwencjonalne zajęcia z języka niemieckiego.
Uczniowie klas pierwszych poprzez zabawę, min.: balonami, chustą animacyjną, skaczącymi piłkami poznawali nowe słownictwo oraz poszerzali wiedzę o Niemczech. Następnie wzięli udział w rywalizacji grupowej, wykonując szereg zadań językowych i kulturoznawczych. Każda grupa w zależności od ilości zdobytych punktów została nagrodzona gadżetami projektu.
Klasy drugie miały okazję trochę potańczyć, wzięli udział w rywalizacji rzędów z piłka, z chustą animacyjną wybrali się “nad morze” – tu co poniektórzy mieli okazję trochę “polatać” lub zostać “porwanymi” przez rekina. Przy okazji każdej zabawy i animacji uczniowie stykali się z nowych słownictwem lub przypominali sobie dotychczas poznane. Na zakończenie każdy na własne konto zbierał punkty w Quizie wiedzy o Niemczach. Zwycięzcy i najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali ciekawe nagrody.
Obie grupy uczniów na zakończenie swoich zajęć wspólnie zastanawiali się jakie korzyści płyną ze znajomości języka niemieckiego. Ustalono, iż Niemcy jako nasz najbliższy i bardzo wysoko rozwinięty gospodarczo, sąsiad jest doskonałym rynkiem pracy zatem znajomość języka niemieckiego jest bardzo przydatna. Ponadto atrakcyjność turystyczna i kulturalna krajów niemieckojęzycznych (Austria, Szwajcaria, Lichtenstein i Luxemburg) skłania do podróży, które sprawią tym większą przyjemność gdy rozumie się o co pyta kelner lub recepcjonistka w hotelu.

deutsch_wagen1

deutsch_wagen2

deutsch_wagen3

deutsch_wagen4

deutsch_wagen5

deutsch_wagen6

deutsch_wagen7

deutsch_wagen8

Karolina Załuska – nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół w Jabłoni Kościelnej

2 myśli nt. „Jabłoń Kościelna: Relacja ze spotkania z “Deutsch Wagenem””

  1. Konkurs wiadomości o Niemczech. A może konkurs o gminie lub powiecie wysokomazowieckim? Rynek pracy za Odrą. A w Polsce? Kto będzie pracował na nasze emerytury? To jedna z akcji propagandowych , która miałaby zjednoczyć Polaków z Unią. Pamiętam, że kiedyś były tzw. pociągi przyjaźni. Polacy, myślcie po polsku !

  2. Jak niby inaczej mają myśleć Polacy jak nie po polsku…. otwarty umysł to między innymi poznawanie nowych kultur, języków. Poznawanie innych punktów widzenie i tym samym docieranie do swoich , kształtowanie ich. Zamykanie się w swoim światku to ograniczanie siebie. Konkurs o gminie, powiecie – dlaczego nie – Zorganizuj myślę ze chętnych nie będzie brakowało. A propaganda to chyba czasy komunizmu….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>