słuchawki lekarskie

Pozamykane przychodnie lekarskie w powiecie wysokomazowieckim

Po 1 stycznia 2015r. wiele przychodni lekarskich jest zamkniętych. Wciąż nie ma zgody na linii minister zdrowia Arłukowicz – Porozumienie Zielonogórskie – lekarze. Skutkuje to tym, że wielu pacjentów w powiecie wysokomazowieckim ma problemy z udaniem się do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ są one z powodu niepodpisania kontraktów pozamykane.

O co walczy Porozumienie Zielonogórskie lekarzy rodzinnych?
Zniesienie limitów onkologicznych
“Każdy lekarz ma prawo wydać 30 zielonych kart onkologicznych. Potem będzie następowała 10-13 tygodniowa weryfikacja słuszności decyzji lekarza. Przez ten czas lekarz nie będzie mógł wystawić ani jednej zielonej karty. Zatem limit wynosi 30 chorych na 3 miesiące.”

Likwidację możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ
“Nie można zgodzić się na zawarcie umowy, która jednej ze stron (Funduszowi) daje możliwość dowolnej jej zmiany bez naszej zgody. Nowe zasady tworzenia rozporządzenia o Ogólnych Warunkach Umów nie uwzględniają wypracowania konsensusu przez organizacje związane z ochroną zdrowia, a jedynie dyktat Ministra Zdrowia.”

Zmianę zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ
“Fundusz chce na podstawie błędnych informacji podawanych przez system weryfikacji uprawnień usuwać deklaracje pacjentów. Wielu ubezpieczonych pacjentów zostanie wykreślonych z naszych list. Blisko połowa uznawanych przez system eWUŚ za nieuprawnionych w rzeczywistości posiada takie uprawnienia. Wg NFZ pacjent musiałby ponownie składać deklarację w momencie kiedy zaświeci się na czerwono.”

Przywrócenie dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia
“Powrót do sprawdzonego modelu, który był bardzo skuteczny w profilaktyce i leczeniu naszych pacjentów. Dotychczasowe efekty to zmniejszenie ilości hospitalizacji z powodu tych chorób. Te schorzenia są chorobami cywilizacyjnymi.”

Przywrócenie prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania
“Wprowadzenie skierowań powoduje przeniesienie kolejki do lekarzy rodzinnych bez ich skrócenia w tych poradniach specjalistycznych.”

Brak kolejek w POZ
“Do przychodni trafią pacjenci onkologiczni, dermatologiczni, okulistyczni, a także urologiczni i endokrynologiczni. Spowoduje to powstanie kolejek w naszych gabinetach. Pacjenci będą czekali na lekarza przez wiele dni. Nasi pacjenci będą zmuszani do korzystania z komercyjnej służby zdrowia.”

Czynne gabinety lekarskie z powiatu wysokomazowieckiego, które podpisały kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia:

NZOZ PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA J. MALINOWSKI, P.K. BUDNA, J. MALINOWSKA S.C. w Jabłonce Kościelnej, Dąbrowie Wielkiej, Klukowo, Wyszonki Kościelne, Wysokie Mazowieckie

R. GAJDA CENTRUM MEDYCZNE GAJDA-MED. Jabłoń Kościelna, Łopienie Jeże

NZOZ PORADNIA LEKARZY RODZINNYCH SP.P. Nowe Piekuty

W województwie Podlaskim NFZ będzie działać całodobowa infolinia 85 745 95 00 udzielająca informacji o tym, gdzie znajdują się najbliższe punkty podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci mają możliwość leczenia w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.

kontrakt

Info ze strony Porozumienie Zielonogórskie

Jedna myśl nt. „Pozamykane przychodnie lekarskie w powiecie wysokomazowieckim”

  1. O kasę też szło. Punkt “Przywrócenie dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia” dawał im 3x wyższą stawkę za takich przewlekle chorych. Lekarze nie są święci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>