bezpieczna woda

Blisko tragedii w Czyżewie

Na szczęście dzięki pomocy kolegi i szybkiemu wezwaniu na miejsce służb ratunkowych 16-latkowi, pod którym załamał się lód, nic się nie stało. Skończyło się tylko na dużym strachu i zmarznięciu. Podlascy policjanci apelują o rozwagę – zabawa na lodzie może być bardzo niebezpieczna.

W miniony piątek około godziny 19.45 wysokomazowieccy policjanci zostali powiadomieni o dwóch nastolatkach potrzebujących pomocy na zalewie w Czyżewie. Mundurowi natychmiast pojechali na miejsce. Tam okazało się, że dwaj 16-latkowie wybrali się na spacer w rejon zalewu. Jeden z nich postanowił sprawdzić grubość lodu na zbiorniku. W pewnym momencie idąc po tafli ta załamała się pod nastolatkiem. Na szczęście z pomocą od razu ruszył mu jego kolega. Następnie, w związku z tym że drogę na brzeg odciął im załamany lód, obaj dotarli na pobliską wyspę, skąd zadzwonili po pomoc. Strażacy, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce, przy pomocy specjalistycznego sprzętu przetransportowali 16-latków na brzeg, gdzie zajął się nimi lekarz. Szczęśliwie okazało się, że nic im się nie stało i obaj pod opieką rodziców wrócili do domów. Skończyło się jedynie na dużym strachu i zmarznięciu.

Podlascy policjanci apelują o rozwagę i przypominają! Pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe, zwłaszcza gdy przychodzą cieplejsze dni. Mimo, że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas płynie nurt wody, takie jak np. zalewy, czy rzeki. Na tego typu zamarznięte akweny w ogóle nie powinno się wchodzić, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.

Policjanci ostrzegają! Człowiek, pod którym załamał się lód najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji – śmierci.

O czym trzeba wiedzieć zanim wejdziesz na lód:

– zostaw najbliższym informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu;
– używaj kamizelki asekuracyjnej lub specjalnego kombinezonu;
– zawsze miej przy sobie kolce lodowe pomocne przy wczołganiu się z przerębla na lód – można je kupić w większości sklepów wędkarskich;
– podczas wędrówki uderzaj co pewien czas w lód przed sobą, pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – jeżeli tak się stanie natychmiast wycofaj się tą samą drogą.

Jeżeli lód się załamie:

– nie wpadaj w panikę – staraj się zachować spokój;
– oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, co bez żadnej pomocy o własnych siłach jest bardzo trudne, dlatego ważne jest posiadanie kolców lodowych;
– jeśli to możliwe zdejmij buty – łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
– jeśli się wydostaniesz na lód, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się po nim w bezpieczne miejsce;
– jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w suchą odzież.

Kiedy widzisz, że pod kimś załamał się lód:

– nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i Ty również możesz wpaść do wody;
– natychmiast wezwij pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112;
– postaraj się rzucić lub podać tonącemu np. kurtkę, gałąź, szalik;
– jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać uratowanego w suchą odzież;
– pod żadnym pozorem nie podawaj takiej osobie alkoholu – szybko doprowadza on do dalszego wyziębienia organizmu, zamiast alkoholu możesz podać coś ciepłego do picia.

Podlascy policjanci promując bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku i związanych z nim zbaw na lodzie włączyli się do zimowej edycji akcji informacyjno-edukacyjnej “Bezpieczna Woda”. W ramach tych działań mundurowi spotykają się z dziećmi i przypominają im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas takich zabaw oraz przestrzegają przed związanymi z tym zagrożeniami.

źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>