Tusk podczas EPP Congress Warsaw

Korespondencja prezesa Sapińskiego z premierem Tuskiem

Prezes Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA, będący jednocześnie przewodniczącym Rady Ekspertów Mleczarstwa 29 sierpnia napisał list do premiera Donalda Tuska w sprawie pogarszającej się sytuacji w mleczarstwie. Donald Tusk dzień później został wybrany na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Przedstawiamy treść listu, czy prezes Sapiński aby na pewno ma rację?

Szanowny Panie Premierze,

w ciągu ostatnich siedmiu lat sprawowania przez Pana funkcji szefa rządu RP mieliśmy do czynienia z nienotowanym do tej pory rozwojem sektora rolno-spożywczego. Skok cywilizacyjno – technologiczny, związany z wejściem w struktury UE w połączeniu z trafnymi decyzjami Pana i ministrów Pańskiego rządu, wprowadził nas na wyżyny światowych rynków i giełd towarowych. To jest Pańskim niezaprzeczalnym i niekwestionowanym sukcesem. Dotyczy to szczególnie mleczarstwa, które w odróżnieniu od innych “tradycyjnie polskich” sektorów, z niedawnego kopciuszka stało się lokomotywą eksportową polskich przetworów.

Chciałbym jednak z całą mocą podkreślić, że żadna, najdoskonalsza nawet technika i technologia na nic by się zdała, gdybyśmy nie dysponowali surowcem o odpowiedniej jakości i w niezbędnej ilości. To właśnie w tym zakresie nastąpiły epokowe przeobrażenia, albowiem tradycyjny rolnik, który stał się farmerem, producentem hodowcą, wykorzystawszy najnowsze zdobycze światowej wiedzy, wsparte niebywałą pracowitością, stanowi dziś o poziomie życia na polskiej wsi.
Zamieszanie na rynkach europejskich i światowych spowodowane rosyjskim embargiem może ten polski fenomen zniszczyć, zaś bardzo wielu hodowców, entuzjastów i fanatyków swojej pracy, doprowadzić do ruiny. Obniżka cen artykułów mleczarskich nie pozwoli im na utrzymanie opłacalności produkcji, a w konsekwencji – utrzymania ciągłości finansowej ich gospodarstw – przedsiębiorstw.

Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, gdyż wszyscy oni przygotowywali się od kilku lat (bo taka jest najkrótsza perspektywa w hodowli) na uwolnienie rynku mleka w UE. O ich potencjale, gotowości i możliwościach dobitnie świadczy przekroczenie ostatnich kwot mlecznych. Zapłacenie stosownych kar byłoby możliwe w normalnej sytuacji, ale w przypadku skumulowania ich z gwałtownym spadkiem cen mleka – już nie. Upadek tych gospodarstw uruchomiłby wówczas klasyczny efekt domina – upadek mleczarń, kolejną falę bezrobocia, zubożenie społeczeństwa, spadek znaczenia Polski w świecie. Wszak z mleka żyje dziś w Polsce kilka milionów obywateli.

Szanowny Panie Premierze, w imieniu Rady Ekspertów Mleczarstwa zwracam się do Pana z apelem i konkretnymi propozycjami zarazem. Proponujemy:
1)likwidację egzekucji kar z tytułu przekroczenia kwot mlecznych, dzięki czemu dalibyśmy najlepszym producentom, liderom w branży, niezbędny oddech w tym niekorzystnym czasie i uratowalibyśmy wzorce do naśladowania, bez których nie sposób się obejść. Całej branży pozwoliłoby to zaś na spokojne przetrwanie okresu przejściowego;
2)rozważenie, jako rekompensaty za sankcje, wprowadzenia dopłaty do każdego wyprodukowanego litra mleka na poziomie nie niższym niż 10 groszy.

Taki ruch pozwoliłby zahamować nieuchronny upadek hodowli, zlikwidować widmo niepewności i niepokoju na polskiej wsi. Tu nie da się, tak jak w mleczarni, okresowo zmniejszyć produkcji. Tutaj zmniejszenie oznacza likwidację części lub całego stada. Ewentualna odbudowa, gdy przyjdzie znów koniunktura, nie dość, że zajmie klika czy kilkanaście lat, będzie zawsze obciążona widmem klęski odstraszającym przed kolejnym ryzykowaniem całym swoim dorobkiem. To nie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tutaj ryzykuje się bez ograniczeń przyszłością własną i rodziny, za którą się odpowiada. Zapobieżenie takiemu rozwojowi wypadków jest dziś celem nadrzędnym dla każdego, niezależnie od szczebla i resortu. Wszyscy musimy szukać rynków zbytu dla polskich produktów i pomocy w finansowaniu polskich producentów.

Dlatego, pokładając całkowicie ufność w skuteczność Pańskich działań, jestem przekonany, że wraz całym rządem powstrzyma Pan niebezpieczny rozwój wydarzeń i uratuje Pan branżę mleczarską przed upadkiem.
Proszę o pilną pisemną odpowiedź w powyższych kwestiach i skierowanie jej na adres siedziby Przewodniczącego Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusza Sapińskiego,
tj.: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, e-mail: sekretariat@mlekovita.com.pl.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa

fot. European People’s Party flickr

90 myśli nt. „Korespondencja prezesa Sapińskiego z premierem Tuskiem”

 1. W Wysokiem nie ma żadnych elit, ludzie, kogo Wy tak nazywacie? Ignorantów i chamów, co nie potrafią się zachować na żadnej uroczystości! Garnitur, krawat i herb miasta w klapie kultury nie zastąpią!
  A radni?
  Większość radnych to ludzie bojący się własnego cienia. Teraz, chodząc po domach, deklarują chęć pomagania, działania i oczywiście służenia ludziom, a potem uszy po sobie i cicho sza! Co to za radny taki bezradny?
  Uważam, że powinno się wymienić wszystkich – od schorowanej „głowy” poczynając.
  A dyrektorzy instytucji nie mają co bać się zwolnień bo ich nie będzie. Przecież każdy rozumie, w jakiej presji pracują i co z nimi wyczynia “głowa”. Te wpisy o zwolnieniach szykowanych przez St. Grabowskiego, pojawiające się na innych forach to propaganda obecnie rządzących – boją się, że tym razem nie przejdą i straszą kogo się da! Jacy panowie, takie metody!!!

 2. Spokojnie!
  Siekierko opanował przestrzeń. Przed wyborami buduje śmietnik za 60tys z drzwiami za 3tys Ostatnio ze Współczesnej dowiadujemy się o powstaniu 9 mieszkań za 9mln.
  Co się dzieje?
  Ameryka Panie i Panowie, AMERYKA.
  Sie rządzi pełną gębą, tylko co to za gospodarowanie pieniędzmi podatników.Co za rozmach i rozrzutność.
  Ludzie wybierzmy nowego burmistrza i żądajmy aby traktował nas poważnie.Dość rządów starej ekipy

 3. Jeśli piszesz o Armii Krajowej – nie pamiętam ile tam mieszkań będzie ale kwota była ok 1,3 mln.

 4. A co lepiej żeby było dziadostwo sowizdrzał wolę w stu procentach starą sprawdzoną gwardię która zastała Mazowieck drewniany a zostawiła murowany,po nowych kandydatach nic lepszego się nie spodziewam,

 5. To że Siekierko przegra te wybory to więcej niż pewne. Wystarczy pogadać z ludzmi , prawie każdy gada że nie będzie na niego głosować. Będą jaja jak dostanie 10 cz 15% .

 6. Wszędzie dookoła było drewniano , a jest murowano , chyba widzisz ,Ci nowi nie będą odwalać takiej przewalany jak starzy i budować śmietnika za 60tys z drzwiami za 3 tys. albo Długiej prawdopodobnie za 12 mln z naszych podatków.
  Ich czas dobiega końca kadencji i powinni sami zrezygnować , żeby mieli trochę wstydu.
  Co ty wolisz to mniej ważne , zastanów się co mówią zwykli ludzie i co oni wolą. Ty jeden to nie wszyscy

 7. Oj , przepraszam. Stara , sprawdzona gwardia dobrze rękę , raz prawą , raz lewą , do góry podnosiła, była ślepo posłuszna i w poważaniu miała wyborców.Dietę , owszem , pobierała.
  Ostatnio bardzo przejęła się sprawą p. Wierzbickiej, Żeby nie Sąd , który przyznał jej kawałek gruntu przez zasiedzenie , to pies z kulawą nogą by nie zrozumiał jej problemu.A radny Śliwowski ze starej gwardii , kiwnął choć palcem w tym kierunku, toż to kobieta z jego okręgu wyborczego.
  A burmistrz? Kazał płacić 60 tys i nie znalazł wyjścia dla tej pani i jeszcze kazał zawalić dół i nie podłączyć kanalizacji.
  A stara gwardia co, może sprzeciwiła się i powiedziała ,że burmistrz działa na niekorzyść mieszkanki naszego miasta.
  Daj się na spokój z tą starą gwardią.
  Jedynie p. Roszkowska odważyła się upominać za p. Wierzbicką i miała rację.
  Ciekawe jak się czuje ta stara gwardia ze swoim szefem razem wzięta.
  Do jutra.

 8. W porównaniu z dokonaniami jakie zrobił burmistrz to sprawa pani W. jest szczegół jak rąbie się drzewo to wióry lecą a jaki będzie wynik wyborów pożyjemy zobaczymy.

 9. …dużo ludziom napsuł zdrowia , a wynik wyborów ?
  Myślę , że ze starą gwardią wyborcy zerwą sztamę , a głównodowodzącego uwolnią od tej ciężkiej pracy i niech nie uważa się , że jest niezastąpiony.
  Grabowski jeżeli zostanie wybrany będzie życzliwy ludziom i nie trzeba będzie go się bać – rozumiesz: tak niewiele , a jednocześnie bardzo dużo.Miasto trzeba uwolnić od strachu i lęku przed czymkolwiek i pozwolić ludziom spokojnie oddychać.

 10. Ta zdecydowana większość, to kto? Wasze brzuchy chyba, bo rzeczywiście – największe! Przez 16 lat urosły, oj, urosły!
  Murowaną? Ludzie się pobudowali, nikt im nic nie dał za darmo! Rozwój? Dzięki Mlekowicie, Wnorowskiemu, Tworkowskiemu, Pruszyńskiemu i im podobnym. Gdyby nie oni bezrobocie byłoby tak wysokie, że Wysokiego nie byłoby widać!
  A co ten obecny sztab uczynił, by dać ludziom pracę? NIC!
  Krawężniki, krzaczki i fontanny nie ułatwią ludziom życia, nie czarujmy się!

 11. OJ! DO KOŃCA ŻYCIA CO PONIEKTÓRZY BĘDĄ CENIĆ STARĄ GWARDIĘ , A SZCZEGÓLNIE P. JÓZEFA SOKOLIKA BYLI UCZNIOWIE Z CKZ ZA TO , ŻE ZAPŁACILI ZA PRAWO JAZDY A NIE MUSIELI.
  Za co innych ze starej gwardii zdecydowana większość ceni trochę później , gdzie drwa się rąbie tam wióry lecą.

 12. Zobaczcie jeden z drugim czy jedna z drugą jak wygląda kompleks ckz to jest arcydzieło na nasze czasy i dajcie spokój dla Pana Dyrektora te prawa jazdy to przysłowiowe wióry.

 13. Za te prawa jazdy nie powinien być żadnyn dyrektorem , bo co to za wychowawca i osobowość.
  A co on robi na stanowisku przewodniczącego rady?
  Czy to nie ma w mieście ludzi uczciwych i praworządnych.
  Do ch….y z takimi jak on i nich nie psuje nerwów uczniom i ich rodzicom-na pewno pamiętają , że płacili za prawo jazdy swoich dzieci niepotrzebnie

 14. Już nie mogę czytać tych wypocin, prowadzę działalność i to co ludzie piszecie to jest stek bzdur. To dzięki Siekierce wiele firm w tym mieście mogło sie rozwinąć a nawet mlekowita. Bo to on uchwalił jako pierwszy w województwie plany zagospodarowania i nie ma problemu z rozbudowa firm. Robisz projekt i budujesz od ręki i nie czekasz na jakieś warunki, kwestie środowiska itp. Mlekovita żeby była w innym mieście nie mogłaby tak szybko budować nowych budynków. Zatrudniam kilkanaście i osób, i naprawdę wiem o czym mowię. Ponadto kto chcial mógł kupić tereny w pełni uzbrojone pod inwestycje. Także firmy rozwijają sie tez dzięki Siekierce. Natomiast jak czytam te asum czy coś takiego to … Jakie stasiek ma pojęcie o biznesie przecież on jest nauczycielem i po jego naukach chyba cieżko sie dostać na porządna uczelnie? Trzeba latać po korkach! Także każdy kto przyjedzie nie może wyjść z podziwu, a my nie doceniamy burmistrza jakiego mamy. A te cała opozycja w życiu nie prowadzili żadnego biznesu i potrafią tylko jechać na państwowych stołkach

 15. a Jarek kim był przed tym jak został burmistrzem ? Bo coś mi sie zdaje ze zwykłym nauczycielem jak Stasiek :)

 16. Przepraszam, mam pojęcie o wszystkim i niczym temu jarkowi nie ustępuję , chyba , że prostactwu i braku ogłady.Najbardziej jest znany w województwie z krzyku na naradach , co inni znoszą z e wstydem.
  Podstawowej rzeczy nie wprowadził -wolnej strefy ekonomicznej i niech nie przypisuje sobie rozwoju Mlekowity, za cienki bolek,
  ADSUM? Z TYMI LUDŹMI WIĄŻEMY BEZPIECZNĄ PRZYSZŁOŚĆ NASZEGO MIASTA , BEZ WRZASKU I LĘKU PRZED NIEŻYCZLIWĄ LUDZIOM WŁADZĄ.

 17. Ja nie rozumiem dlaczego niektórych z was tak podniecają opinie tego Marka t. Trzeba po prostu pogodzić się z tym że byli i są ludzie którym podoba się nawet stalinizm i nic na to nie poradzimy zawsze będą jacyś Markowie t.

 18. Masz rację!
  Tylko z bożej łaski nauczyciel może niecały kilometr ulicy Długiej budować 4 lata i zapłacić z pieniędzy podatników prawie 12 ml.
  To aż dziw , że przez 16 lat nie nauczył się racjonalnego gospodarowania czyimiś pieniędzmi i prowadzenia inwestycji zgodnie z prawem.
  Wyszło ciekawie – ulica wąska , nie ma jak się bezpiecznie wyminąć samochodami , za to chodniki , jak autostrady.Kto to planował – chyba też jakiś niedouczony nauczyciel , albo po jakimś kursie przysposabiającym.

 19. Burmistrz – nauczyciel, przewodniczący – nauczyciel, wiceprzewodniczący – nauczyciel, radny Lech – nauczyciel, radny Andrzej – nauczyciel, radna Grażyna – nauczycielka, radna Halina – nauczycielka…
  Nie wyliczam instruktorów, trenerów, bo i po co? Tylko Stanisław Grabowski przeszkadza! A fizyki i mnie by nie nauczył, bo to JA nie ON za cienka jestem. Ale ja umiem się do tego przyznać, a niektórzy nie!

 20. Ulic i chodników nie projektuje burmistrz tylko projektant ktory ma do tego uprawnienia, droga musi spelniac odpowiednie zarowno jezeli chodzi o chodniniki a takze o jezdnie. Szerokosc dlugiej jest odpowiednia. Zapewnia swobodny przejazd ograniczajac predkosc i jednoczesnie zapewnia bezpieczenstwo pieczym. To nie jest droga pkwiatowa czy ekspresowka tylko miejska osiedlowka. Pozdrawiam

 21. No przecież on za nic nie odpowiada w kwestii długiej a przede wszystkim za koszt , no i bardzo dobrze jeździ się po ulicy za 12ml.
  Oj , krasnale , co i wy na bezrobociu , bo zwykle coś macie na głowie.

 22. Brawo dla projektmenagera!!! W końcu o danym temacie pisze ktoś kto ma na ten temat pojęcie. Powtórzę, drogę projektuje osoba, która zdobyła uprawnienia (a nie Prezydent, Burmisztrz czy Wójt) do tego i nie robi tego patrząc w sufit tylko na podstawie odpowiednich przepisów. Czytając komentarze, że za wąsko itp. to krew człowieka zalewa, więc jeśli się nie znacie na konkretnym temacie to lepij włączyc sobie tv. Następna sprawa, piszecie, że ul. Długa za droga, rozumiem, że w domu w wolnej chwili zrobiliście sobie kosztorys i wyszło mniej niż 12 milionów. Jeśli znacie się tak samo na kosztorysach jak na przemisach o projektowaniu dróg, ulic i chodników, to brak słów.
  Pozdrawiam

 23. Brak słów na taki sposób budowania tej osiedlówki , no i te około 12 ml wydatkowane na ten cel zadziwia każdego trzeźwo myślącego tak samo, jak budowa oczyszczalni ścieków , kiedy jedna jest i nie wykorzystuje swoich mocy.
  A jak przyjdzie płacić karę za wyłudzenie pieniędzy z Unii Europejskiej Sytuacja się powtarza .Utrata 6ml na wysypisko już miała miejsce , zobaczymy co wyjdzie z oczyszczalnią.

 24. Prawda , bo tylko osioł może brać się za robotę i nie doprowadzić do bezpiecznego jej rozpoczęcia bez żadnych konsekwencji. Zobaczymy co powie Unia Europejska na tali stan rzeczy i co zrobi jakiś osioł ze starą oczyszczalnią i jak wyjaśni jej nieprzydatność.

 25. Najlepiej nic nie robić, po co komu orlik, basen, nowe drogi, wyremontowane szkoły itd najlepiej zabić miasto dechami!!!.

 26. Ciekawy sposób myślenia tych zwolenników obecnie rządzących taki typowo wschodni jak się coś robi to nie ważne za ile i co się robi najważniejsze że się robi. Jeżeli się ma co roku ponad 33 miliony złotych do wydania to chyba nie trzeba być wybitną jednostką aby za taką kasę coś zrobić . Rozmawiamy tu o niegospodarności którą widzimy na każdym kroku tzn. inwestycje bez przetargu , utracone środki , astronomiczne wynagrodzenia dla wąskiej grupy decydentów , kosztowne błędne decyzje . CZYLI O NIEKOMPETENCJI .

 27. Jestem ciekaw w jaki sposób we wniosku o dofinansowanie inwestycji – budowa oczyszczalni – składający wniosek uzasadnił potrzebę jej wybudowania na terenie miasta, skoro taka oczyszczalnia istnieje i nie jest w pełni wykorzystywana.
  Co zrobi władza jeżeli pieniądze trzeba będzie zwrócić za niewłaściwe ich rozporządzenie?

 28. A przynajmniej tę różnicę między tym co posiadali zanim zasiedli na urzędy i stanowiska a tym co posiadają obecnie , Jakby nie było ich pobory to nasza wypracowana krwawica która w formie wysokich podatków lokalnych składa się na budżet miasta. Myślę że te 300 tysięcy wydane bezmyślnie na projekt tych terenów rekreacyjnych powinni nam oddać w stopniu proporcjonalnym do swoich funkcji , a a nie chodzą bezczelnie od domu do domu i znów chcą rządzić dalej. Najpierw panowie i panie trzeba zapłacić zaległe rachunki za swoje karygodne decyzje , a nie podnosić rączki bez żadnej odpowiedzialności.

 29. Co to za zjawiska ten colo i ccc że nic nie rozumieją . Chyba czują że to koniec już tej rządzącej ekipy i już ciemny naród przejrzał na oczy .

 30. …16 listopada mamy możliwość odmienić nasze miasto , wybrać nowego burmistrza i nowych radnych , których znajdziecie na liście Komitetu Wyborczego ADSUM .Kandydatem na burmistrza jest p. Stanisław Grabowski.To człowiek , który ze spokojem i życzliwością będzie podchodził do ludzi.Warto , żeby zarządzał naszym miastem przez następne 4 lata .

 31. Pewnie – swój chłop dobry i życzliwy. Wszystkie te komentarze, że nie szanuje uczniów są wyssane z palca przez zawistną opozycję. Nic takiego nie ma miejsca!
  Głosujcie na pana profesora! Na pewno zmieni styl rządzenia.

 32. fleja i tyle, ubrać się nie umie a na lekcji siedzi z gołym brzuchem bo w koszuli guziki niepozapibabe. Każdy kto się chce dostać na dobre studia i potrzebuje fizykę to jeździ do białego a nawet i do ostrowi mazowieckiej na korki. A jak się prosiak dowie że ktoś chodzi na kory, to cały rok są przytyki że ty taki czy nie taki w białostockiej szkole nie nauczyli.
  Także dajcie spokój, i tylko kawały zbereźne na temat kobiet – dlaczego kobieta ma krótsze stopy itd. A sam w domu ze swoja sobie nie potrafił poradzić.
  Co on w życiu osiągnął, w swoim prywatnym sobie nie potrafi poradzić a jeszcze w mieście chciałby rządzić – żal.pl

 33. Niech najpierw w Spółdzielni Mieszkaniowej zrobi abyśmy nie płacili tyle za ciepło wodę i centralne . Ocieplają budynki i podnoszą ceny za ogrzewanie kto to widział ,a mało tego cena gazu spadła .Chyba tylko w Mazowiecku takie cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>