Tusk podczas EPP Congress Warsaw

Korespondencja prezesa Sapińskiego z premierem Tuskiem

Prezes Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA, będący jednocześnie przewodniczącym Rady Ekspertów Mleczarstwa 29 sierpnia napisał list do premiera Donalda Tuska w sprawie pogarszającej się sytuacji w mleczarstwie. Donald Tusk dzień później został wybrany na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Przedstawiamy treść listu, czy prezes Sapiński aby na pewno ma rację?

Szanowny Panie Premierze,

w ciągu ostatnich siedmiu lat sprawowania przez Pana funkcji szefa rządu RP mieliśmy do czynienia z nienotowanym do tej pory rozwojem sektora rolno-spożywczego. Skok cywilizacyjno – technologiczny, związany z wejściem w struktury UE w połączeniu z trafnymi decyzjami Pana i ministrów Pańskiego rządu, wprowadził nas na wyżyny światowych rynków i giełd towarowych. To jest Pańskim niezaprzeczalnym i niekwestionowanym sukcesem. Dotyczy to szczególnie mleczarstwa, które w odróżnieniu od innych “tradycyjnie polskich” sektorów, z niedawnego kopciuszka stało się lokomotywą eksportową polskich przetworów.

Chciałbym jednak z całą mocą podkreślić, że żadna, najdoskonalsza nawet technika i technologia na nic by się zdała, gdybyśmy nie dysponowali surowcem o odpowiedniej jakości i w niezbędnej ilości. To właśnie w tym zakresie nastąpiły epokowe przeobrażenia, albowiem tradycyjny rolnik, który stał się farmerem, producentem hodowcą, wykorzystawszy najnowsze zdobycze światowej wiedzy, wsparte niebywałą pracowitością, stanowi dziś o poziomie życia na polskiej wsi.
Zamieszanie na rynkach europejskich i światowych spowodowane rosyjskim embargiem może ten polski fenomen zniszczyć, zaś bardzo wielu hodowców, entuzjastów i fanatyków swojej pracy, doprowadzić do ruiny. Obniżka cen artykułów mleczarskich nie pozwoli im na utrzymanie opłacalności produkcji, a w konsekwencji – utrzymania ciągłości finansowej ich gospodarstw – przedsiębiorstw.

Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, gdyż wszyscy oni przygotowywali się od kilku lat (bo taka jest najkrótsza perspektywa w hodowli) na uwolnienie rynku mleka w UE. O ich potencjale, gotowości i możliwościach dobitnie świadczy przekroczenie ostatnich kwot mlecznych. Zapłacenie stosownych kar byłoby możliwe w normalnej sytuacji, ale w przypadku skumulowania ich z gwałtownym spadkiem cen mleka – już nie. Upadek tych gospodarstw uruchomiłby wówczas klasyczny efekt domina – upadek mleczarń, kolejną falę bezrobocia, zubożenie społeczeństwa, spadek znaczenia Polski w świecie. Wszak z mleka żyje dziś w Polsce kilka milionów obywateli.

Szanowny Panie Premierze, w imieniu Rady Ekspertów Mleczarstwa zwracam się do Pana z apelem i konkretnymi propozycjami zarazem. Proponujemy:
1)likwidację egzekucji kar z tytułu przekroczenia kwot mlecznych, dzięki czemu dalibyśmy najlepszym producentom, liderom w branży, niezbędny oddech w tym niekorzystnym czasie i uratowalibyśmy wzorce do naśladowania, bez których nie sposób się obejść. Całej branży pozwoliłoby to zaś na spokojne przetrwanie okresu przejściowego;
2)rozważenie, jako rekompensaty za sankcje, wprowadzenia dopłaty do każdego wyprodukowanego litra mleka na poziomie nie niższym niż 10 groszy.

Taki ruch pozwoliłby zahamować nieuchronny upadek hodowli, zlikwidować widmo niepewności i niepokoju na polskiej wsi. Tu nie da się, tak jak w mleczarni, okresowo zmniejszyć produkcji. Tutaj zmniejszenie oznacza likwidację części lub całego stada. Ewentualna odbudowa, gdy przyjdzie znów koniunktura, nie dość, że zajmie klika czy kilkanaście lat, będzie zawsze obciążona widmem klęski odstraszającym przed kolejnym ryzykowaniem całym swoim dorobkiem. To nie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tutaj ryzykuje się bez ograniczeń przyszłością własną i rodziny, za którą się odpowiada. Zapobieżenie takiemu rozwojowi wypadków jest dziś celem nadrzędnym dla każdego, niezależnie od szczebla i resortu. Wszyscy musimy szukać rynków zbytu dla polskich produktów i pomocy w finansowaniu polskich producentów.

Dlatego, pokładając całkowicie ufność w skuteczność Pańskich działań, jestem przekonany, że wraz całym rządem powstrzyma Pan niebezpieczny rozwój wydarzeń i uratuje Pan branżę mleczarską przed upadkiem.
Proszę o pilną pisemną odpowiedź w powyższych kwestiach i skierowanie jej na adres siedziby Przewodniczącego Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusza Sapińskiego,
tj.: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, e-mail: sekretariat@mlekovita.com.pl.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa

fot. European People’s Party flickr

90 myśli nt. „Korespondencja prezesa Sapińskiego z premierem Tuskiem”

 1. darek to jest facet na poziomie a nie ta ciioota jarek hurtownik co ludzi gnebi i nie ma poszanowania dla swoich pracowników

 2. Największe poszanowanie pracowników to jest w mlekovicie!! Coś o tym wiem. Ludzi za nic, tylko k.. ch..,umowy śmieciowe i sama rodzina pracuje oraz różne panie, które niekoniecznie się znają na produkcji serków.

 3. Racja, w Mlekovicie zwykli pracownicy traktowani ubogo, pomiatają nimi. A to, że całe rodziny i tylko znajomości, no to wszyscy to wiedzą. Nie wspomnę o biurach, bo tam matki,corki, kuzyni i tp…..
  A bez znajomości dostac sie nie ma szans

 4. I dalej w koło Macieju – gdyby P Burmistrz postarał się o rozwój miasta pod tym względem – czyli inny zakład pracy było by inaczej.

  Niestety ważne było by P Michalski się ustawił.

  Zambrów zaczął się rozwijać, my też możemy – nie wszystko stracone.

 5. Korupcja? To idź do prokuratury… no tak, zapomniałem, najłatwiej kogoś opluć na necie bez znaczenie, że nie ma się żadnych dowodów. Tylko pisze się te kłamstwa. Wstyd! P.S. Nie słyszałem, żeby ktoś z rodzinny burmistrza pracował w którejś z instytucji podległych burmistrzowi!

 6. Już dość jego rządów.Zastraszył miasto i skonfliktował ludzi Zostawił po sobie beton na powierzchni , pod spodem nic nie widać.De Marco chwali Wysokie Mazowieckie , ciekawe tylko dlaczego tak mu się tu podoba.
  Wystarczy , że w tych podległych instytucjach pracują same przydupasy za grube pieniądze i rządzi nimi jak chce.A z rodziny to on wysyła do Brukseli , tylko ludzie w porę się zreflektowali i kazali synkowi siedzieć w Mazowiecku.W listopadowych wyborach mieszkańcy naszego miasta , tak myślę , nie wybiorą już tatusia na burmistrza , ani syna na radnego Sejmiku.Rodzina ma wł
  asne miejsce pracy i niech dorabia się na swoim.Miasto to nie
  prywatny folwark
  p.s.Plucie ? – mylisz się kochany

 7. Tak jest, Mazowieck to nie prywata Siekierki . Ile naszych podatków poszło na reklamę syna Siekierki, a ile za te pieniądze można było zrobić dla NAS!! Rozumiesz -panie burmistrzu?? DLA NAS , a nie dla elity rządzącej. Dosyć mamy już rządów obecnego burmistrza, proszę Pana Boga o to, żeby zlitował się, i w końcu ukarał tę osobę

 8. Człowieku ty chyba nie sikałes ostatnio, kandydaci w wyborach na kampanie wydają swoje własne pieniądze a nie publiczne. A wciaganie Boga do polityki to poprostu żal.pl

 9. Ja rozumiem, że ty musisz się wytłumaczyć, nic do tego nie mam, bo to jest efekt obronny. Oczywiście, będziesz mówił legendy, jesteśmy do tego przyzwyczajeni, człowieku Siekierki.
  Kasa na tę kompanię została pobrana z naszych podatków! Nie myśl, że uwierzymy we wszystko, co nam powie Siekeirko i tacy jak ty, bo do fałszu jesteśmy przyzwyczajeni

 10. A ty niezgodo z targowicy czyja jesteś komu klaszczesz ? Dzięki Burmistrzowi macie piękny blok na ul.Kościelnej ,dach nad głową za darmo.

 11. Mówisz o tym z popękanymi ścianami. Dodaj do tego Długą za 10 milionów a tak naprawdę nie wiadomo za ile no i nagle olśnienie po szesnastu latach budowa oczyszczalni za ogromne pieniądze na kilka tygodni przed końcem kadencji i na dodatek nadzór nad inwestycją osobisty . Czy to o czymś nie świadczy jednoznacznie? Czy jednak kampania do Brukseli nie była zbyt kosztowna? A te przesłuchania na prokuraturze to pikuś ? A co z tymi 70 samochodami uszkodzonymi w Suwałkach o których się mówi na mieście ? Nie ma się czym chwalić oj nie ma .

 12. O Suwałkach jest głośno, burmistrz się popisał po raz kolejny, tak jak zawsze.
  Jest jedno – dosyć mamy już tego ojca miasta i jego radnych, czy będzie taki czas, kiedy to on odejdzie? Chyba nie doczekamy się, bo wszystko jest podkupione przez Siekierko, wszystko i wszyscy. No cóż, sami na to pozwolamy, więc mamy

 13. Budowa fontanny u dróg przed wyborami – zły pomysł panie burmistrzu. Od razu widać tę kiełbasą wyborczą, to robi się fałszywe. Człowiek od razu widzi, że Siekierko chce przekupić mieszkańców, by oddali na niego głosy.
  No i te zarobki elit rządzących z Wysokiego , dlaczego burmistrz taki chciwy jest na pieniądze i władzę? Siekierko zarabia tyle samo, ile brezydent Białegostoku, paranoja jakaś, sami sobie ustalają zarobki w naszym mieście.
  Burmistrzu, popełniłeś masę błędów, zawiodłem się na tobie. A ta kiełbasa wyborcza i cheć przekupić wyborców- to jest zła droga. Ujawniasz, jaki ty jesteś..

 14. Co za lament…zasiłek ZUS zabrał pani burmistrzowej bo na zwolnieniu lekarskim była w pracy.Żeby sprawa dotyczyła zwykłej Kowalskiej?
  A kontakty z ludźmi? do koleżanek na kawę się odprężać a nie do hurtowni rozmawiać przez telefon i przestać się użalać i nie liczyć , że na współczuciu żonie mąż wygra wybory.A prawo dotyczy wszystkich bez wyjątku i nie ma co posądzać kogoś o bezduszność , raczej siebie o bezmyślność.

 15. a ja jestem za siekierką, o tej fonntanie mówiło juz się od dawna. za jego rządów cały czas cos się buduje! można o nim powiedzieć to czy tamto jak o każdym, ale on ze wsi zabitej dechami zrobił chyba najładniejsze miasto powiatowe w województwie. Ponadto nie zatrudnio swojej rodziny w swoich instytcjach jak to się nagminnie robi w innych państwowych firmach i nie tylko!

 16. Marks to nie Siekierko to ludzie wybudowali te ładne domy a dwie najładniejsze ulice w mieście czyli Ludowa i Szpitalna to inwestycje i ulice powiatu. Największym sukcesem Siekierki jest Długa za 10 czy więcej milionów , a na takiego burmistrza nas nie stać. Inny zrobi to samo za połowę za połowę Maks. Pozdrawiam engels.

 17. Siekierko to taki panisko , że od p.Wierzbickiej za kawałek gruntu , który całe życie był przez jej rodzinę i aktualnie użytkowany w dobrej wierze i uważany za własność ,chciał zapłaty zapłaty do kasy miejskiej w/g wyceny rzeczoznawcy 60tys zl.
  Sąd ,na rozprawie wczorajszej przyznał jej ten kawałek na własność przez zasiedzenie.
  Ciekawe co teraz zrobi p. burmistrz.Czy znowu jak ZWKiEC zrobi wykopy pod przyłączenie do kanalizacji jej budynku każe go zasypać , czy odstąpi od wydania takiej decyzji.
  W końcu przecież trzeba będzie powiedzieć , że dba o interes mieszkańców , bez względu na to , że wcześniej stracili czas , nerwy i możliwość godnego życia we własnym domu , bo nawet i zameldowanie się w nim za panowania burmistrza okazało się dla p. Wierzbickiej niemożliwe.
  To , że jeszcze dotychczas nie ma podłączonego swojego domu do kanalizacji,
  to sprawa dla reportera.
  Pan Michalski powinien puknąć się w głowę , kiedy angażował Sąd do ukarania wielu ludzi za naruszenie swoich dóbr osobistych za to , że mieli odwagę wystąpić w obronie p. Aliny Wierzbickiej bezradnej wobec bezdusznego aparatu władzy i bezdusznego ZWKiEC też tak samo
  Kończąc zapytam :
  Czy p. Michalskiemu nie należałoby zmniejszyć o 50% pobory , może wtedy bardziej zacząłby dbać o sprawy mieszkańców i służyć im pomocą a nie ciągać ich po sądach i narażać na stres .Może bardziej zrozumiałby pracowników ZWKiEC ,którzy w tej firmie zarabiają liche grosze i niejeden z nich spokojnie do dziś nie może zasypiać jak pomyśli o zarobkach swojego szefa.
  Ludzie przestańcie się bać i siedzieć jak mysz pod miotłą bo to nic nie da.Trzeba odważyć się i zadbać o siebie i swoje rodziny Na Michalskim świat się nie kończy.Nowy prezes na pewno pochyli się nad waszym sprawami bardziej życzliwie niż to robi p. Michalski obecnie.
  Wybory mogą zmienić wszystko albo nic – trzeba pójść na wybory i głosować na nowego burmistrza i na nowych radnych
  Jest szansa na nowe lepsze życie dla nas wszystkich w naszym mieście.

 18. To że Michalski dba o swoje dobra osobiste nie podlega dyskusji dowodem jest ta ,, lista płac ” w Wiadomościach Wysokomazowieckich .

 19. człowieku czy nie powinieneś puknąć się w głowę? czy nie reprezentujesz bezpośrednio tej nowej opozycji czyli zbieranicy co nic w życiu nie osiągneła i wydaje jakiś pszakwil alagazeta?
  sami chcecie się dorwać do koryta i załatwić swoje biznesy, jak to widać powyżej – co mnie obchodzi jakaś wierzbicka, chyba dobrze, że Burmistrz za działkę miasta chciał wziąść pieniądze (wycena rzeczoznawcy) dla budżetu! Normalni ludzie nie maja problemów z własnością.
  Nie wiem tez o co chodzi wam z tym michalskim – kupiłem działkę od prywatnych ludzi,poszedłem po wodę, kanalizację itp. Bardzo przyjemna i szybka rozmowa – konkretnie i na temat. Warunki dostałem od ręki co w dużym mieście jest nie do pomyslenia! W umówiony dzień przyjechali ze świetnym sprzętem (niespodziewałem się) i załtwili wszystko tak jak się należy.
  A w tej żałosnej gazecie tylko michalski i siekierko, siekierko i michalski, wierzbicka i wierzbicka – długa i długa. Ludzie my tu się wszyscy znamy i bez gazet wiemy kto jest kto – kto z zółtymi papieramy do jabłonki jeździ i kto ma najdłuższe rogi bo mu milicja przyprawiła.

 20. …a co w/g ciebie ta zbieranica za 1200zl miesięcznie może osiągnąć.To wielki sukces życiowy za tyle żyć i jeszcze wychowywać rodzinę.
  Uważajcie bo ta zbieranica nie strawi tego , że ktoś zarabia przez miesiąc tyle , ile ten ze zbieranicy nieraz przez cały rok i będzie się burzyć.
  Już w tych wyborach przyjdzie po rozum do głowy i powie dość p. Michalskiemu i p. Siekierce , bo dość osiągnęliście w życiu , żeby jeszcze rządzić zbieranicą , rządźcie już sami sobą , bo my
  nie chcemy waszych rządów.
  Nareszcie jest prawdziwa gazeta .Polecam.

 21. Ależ trzeba być pysznym by tak pisać. Normalni ludzie nie mogą żyć w tym mieście bo im tacy jak ty nie dają.

 22. Trzeba było się uczyć zdobyć wykształcenie zostać prezesem i zarabiać tyle co prezes a jak się nie chciało uczyć to najlepiej mieć pretensję do całego świata.

 23. A to zbieranica w Wysokiem Mazowieckiem nie docenia jednego nauczonego i wykształconego prezesa .Żeby nie on słońce do naszego miasta by nie zajrzało.
  Trzeba nie mieć oleju w łbie , żeby stawiać siebie / kogoś / w centrum świata.

 24. Do komentarza ,, do sensacje ” z dnia 17 . 09. Polemizować z czymś takim jak on to uwłacza przyzwoitym ludziom. Aby jednak zareagować na taką nikczemność posłużę się ostatnimi Wiadomościami Wysokomazowieckimi i cytowanymi tam słowami francuskiego malarza E. Delacroix ,,Natury niskie, podłe i nikczemne gotowe czynić zło czują się wybrane wśród uczciwych i szlachetnych nazbyt taktownych , milczących bądz spolegliwych, ponadto owe natury łudzą się ,że nie ma już nikogo kto mógłby ich zdemaskować , osądzić i napiętnować tak jak na to zasługują ”.

 25. Obserwator, my wiemy kim ty jesteś, więc możesz siebie tu nie wychwalać, widzę cię często.
  Rozumiem, że Siekierko i jego podwładni nie chcą słyszeć prawdę o sobie, i tym bardziej, żeby to czytali mieszkańcy naszego miasta. Bo wasze wszystkie brudy i korupcja wychodzi teraz na jaw, nie oszukacie nas, mieszkańców tego miasta.
  Mam nadzieję, że ludzie, którym Siekierko zabrał działki dla swojego interesu, wygrają wszystkie sprawy, i zło zostanie pokonane dobrem i sprawiedliwością!!

 26. o jakiej korupcji i o jakich działkach ty mówisz człowieku? do koryta się chcesz dorwać i tyle, przed samymi wyborami – jakich mieszkańców reprezentujesz? ja też jestem mieszkańcem tego miasta i jak jest dobrze to co tu zmieniać,

 27. Co jest dobrego w tym mieście? Układy na górze? Przekręty na każdym kroku? Rozwiń swoją wypowiedź jak Ci tak tu dobrze

 28. a masz jakieś dowody, tak pisać to każdy może???? dawałeś coś komuś skoro piszesz, że korupcja – bo ja nigdy w tym mieście nie musiałem nikomu nic dawać i załatwiłem zawsze wszystko zgodnie z pezpisami

 29. Utkwiło mi w głowie to określenie ludzi z opozycji zbieranicą przez kogoś ze zwolenników obecnej władzy , że nie mogę dotąd pojąć mentalności sposobu sprawowania rządów w naszym mieście przez obecną ekipę.
  Zobaczcie jak on traktują ludzi i jak ich określają tylko dlatego , że nie poddają się reżimowi , zastraszeniu , odważyli się wyrazić swoje niezadowolenie i chcą , żeby wybrać nowego burmistrza i nowych radnych.
  Nam nie jest we własnym mieście dobrze i my chcemy władzy równej dla wszystkich , a nie tylko dla wybranych i wysoko opłacanych za ślepe posłuszeństwo i głosy w wyborach ciągle na tych samych.
  Czas to zmienić.Nowa władza odświeży atmosferę w mieście i jaka by nie była , na pewno będzie lepsza od tej , która jest obecnie i lepiej pochyli się nad naszymi sprawami i nie będzie nazywać nas zbieranicą , bo my tu żyjemy , płacimy podatki , pracujemy często za grosze i nie chcemy być poniewierani i lekceważeni.
  Mija 16 lat tej władzy i nie pozwólmy im dalej rządzić
  WYBIERAMY NOWEGO BURMISTRZA I NOWYCH RADNYCH DLA DOBRA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW WYSOKIEGO MAZOWIECKIEGO.

 30. Kolego tvp.wysokie – masz rację – jest strasznie – ciągłe wpadki władzy i aż strach pomyśleć co będzie jeśli dalej będą rządzić.

 31. Nie kieruje mną nienawiść – gdyż nic złego mi władze nie zrobiły – tylko poza wyglądem miasta nie widzę żadnego plusu w ich rządach. Nie zasłużyli na moje uznanie – dlatego wyrażam swoje zdanie.

 32. Przestać robić z tata wariata i nie p…….ć , że dla miasta potrzebna druga oczyszczalnia ścieków , jak ta co jest przy mleczarni zaspokaja potrzeby.
  Za ścieki będziemy bulić więcej niż teraz , gwarant .
  Jestem za zmianą władzy , bo będą puszczać nas z torbami.

 33. Kiedy Komitety Wyborcze zorganizują spotkanie mieszkańców z kandydatami na burmistrza miasta i z kandydatami na radnych do rady miasta
  Dobrze byłoby im przynajmniej się przyjrzeć , dowiedzieć się co sobą reprezentują , zadać pytania i posłuchać odpowiedzi, usłyszeć co mają nam do powiedzenia i dowiedzieć się jak zamierzają pracować dla naszego dobra.

 34. Ja tam zagłosuje dalej na Jarka, bo czytając te wypociny o odświeżeniu atmosfery itp. I jak to wszystko jest zle i bez sensu to się niedobrze robi. Nie każdy będzie sie wszystkim podobał, ale co by nie mowic zyjemy w czystym, schludnym i ladnym miasteczku w ktorym pracy nie brakuje. Nie jest to oczywiscie tylko zasluga obecnego burmistrza ale 10 czy 15 lat temu to wszystko inaczej wygladalo i był jeden syf. Teraz to kazdy by chcial porzadzić i spijac śmietankę jak wszystko zrobione. Pozdrawiam

 35. Tacy polegiwali na Madejowym łożu za takie dobroci co ostatnio wywinęli dla wielu ludzi i miasta.
  Nikt nie okrada swojego miasta i nie funduje mu niepotrzebnej oczyszczalni.
  A i prokuratura nie rozpytuje go o różne sprawy , ciekawe jakie -może przed kandydowaniem na nową kadencję powie o tym mieszkańcom i wszyscy z tobą włącznie się dowiemy o co chodzi.
  Baj!

 36. Tak, dobrze sie mieszka elitom, ale zwykli ludzie chcą żyć godnie, zarabiać godnie, żeby nie byli zastraszani przez Siekierkę, że zwolni, do tego sięga po prokuraturę i wiele innych spraw.

 37. Czy elitą nazywasz to prostactwo z dyplomami co naciułało sobie te trochę grosza wykorzystując ten stan rzeczy ?.

 38. Widzę że ty ccc należysz do nich bo nie rozumiesz co czytasz Ja nie biadolę ja stwierdzam fakt. Ludzie na poziomie którzy dorobili się w życiu to nie chwalą się tym a tym bardziej poniżają innych . Takiej argumentacji że mam więcej niż inny może używać tylko wyjątkowy prostak .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>