Rody, Rodziny Mazowsza i Podlasia

O rodach i rodzinach Mazowsza i Podlasia

Rody, rodziny Mazowsza i Podlasia to ciekawa pozycja naukowa o naszej małej ojczyźnie. Doskonałe źródło do badań genealogicznych, pod redakcją Doroty K. Rembiszewskiej i Hanny Krajewskiej, wydane przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

Ten zbiór artykułów dotyczących przeszłości rodzin, rodów z Mazowsza i Podlasia w ujęciu genealogiczno-archiwistycznym jest adresowany nie tylko do specjalistów, ale także do tych wszystkich, którzy poszukują informacji o swoich przodkach urodzonych w Polsce północno-wschodniej. Oprócz omówień dziejów poszczególnych rodzin (np.aktorki Hanki Bielickiej) można tu znaleźć szczegółowe dane o drobnej szlachcie, która osiedliła się m.in. w powiecie wysokomazowieckim, siedleckim.

Przedstawione informacje o wybranych materiałach i źródłach archiwalnych (m.in. rejestry podatkowe, staropolskie testamenty, akta personalne, akta metrykalne) mogą okazać się pomocne w tworzeniu rodzinnych drzew genealogicznych i odtwarzaniu jednostkowych historii przodków.

W księgarni jest również słownik gwarowy, który rejestruje m.in. słownictwo gwarowe z okolic Wysokiego Mazowieckiego i Ciechanowca – Różnojęzyczne słownictwo gwarowe Podlasia, Suwalszczyzny, północno-wschodniego Mazowsza, opracowane przez Irenę Maryniakową, Dorotę Rembiszewską i Janusza Siatkowskiego.

Informacja od Dorota Rembiszewska

Rody, Rodziny Mazowsza i Podlasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>