sw_mleka_2014_a

Dariusz Sapiński reaguje wobec skutków embarga rosyjskiego

Polityka zagraniczna naszego rządu niestety odbija się negatywnie na naszym rynku. Prezes SM MLEKOVITA i Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusz Sapiński po raz kolejny reaguje na trudną sytuację, która może wyniknąć w rolnictwie i mleczarstwie w związku z sytuacją na wschodzie.

Treść listu:

Dot. sytuacji na rynku mleczarskim w związku z rosyjskim embargiem

Szanowny Panie Ministrze,

w obliczu szczególnej sytuacji rynkowej, w której mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem wydarzeń, dziękuję Panu Ministrowi za zrozumienie, chęć pomocy i perspektywiczne myślenie w celu podejmowania działań, które zapewnią funkcjonowanie polskiego sektora rolno-spożywczego, w tym także polskiego mleczarstwa.
W imieniu Rady Ekspertów Mleczarstwa zwracam się do Pana z propozycją, która mogłaby doraźnie i bardzo szybko pomóc polskim rolnikom – producentom mleka, ponieważ podejmowanie szybkich i skutecznych decyzji, upraszczanie procedur, skracanie obiegu informacji jest obecnie niezbędne.

Poważnym bieżącym problemem polskiego sektora mleczarskiego obok powyższego jest przekroczenie kwoty mlecznej w roku kwotowym 2013/2014 oraz problem opłat z tego tytułu.

Zwracam się do Pana Ministra z prośbą zaliczenia opłat z tytułu przekroczonej kwoty mlecznej na poczet zadeklarowanych przez Unię Europejską rekompensat za utracony rynek rosyjski. Pozwoliłoby to teraz, w najtrudniejszym momencie, na uruchomienie szybkiej pomocy, zanim zostaną wyliczone rzeczywiste straty. Pomoże to nie tylko rolnikom, ale także całej strukturze unijnej, pozwoli zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty niezbędne do obecnego zebrania opłat i późniejszej dystrybucji tych samych pieniędzy do tych samych hodowców, ale już w charakterze rekompensat.

Jako Rada Ekspertów Mleczarstwa mamy świadomość, że jest to zaledwie ułamkowa część zadośćuczynienia ze strony UE, zaś na główne kwoty trzeba będzie jeszcze poczekać. Uważamy jednak, że warto rozważyć taki wariant, wykazując w ten sposób troskę o branżę mleczarską, a przy okazji demonstrując sprawność instytucji unijnych.
Wchodzenie na nowe rynki wiąże się z dużymi kosztami oraz wymaga dużo aktywności i kreatywności. Liczymy na pomoc Pana Ministra przy współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych również w tym zakresie, głównie w formie uaktywnienia działalności polskich placówek dyplomatycznych na świecie w celu ułatwienia wejścia polskich firm mleczarskich na nowe rynki zbytu.

Proszę o pilną pisemną odpowiedź w powyższych kwestiach i skierowanie jej na adres siedziby Przewodniczącego Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusza Sapińskiego,

tj.: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, e-mail: sekretariat@mlekovita.com.pl.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa

Dariusz Sapiński

6 myśli nt. „Dariusz Sapiński reaguje wobec skutków embarga rosyjskiego”

  1. Sde tatuś ci tak kazał napisać czy samemu udało ci się wymyślić taki komentarz jeżeli tak to musiał to być dla ciebie okropny wysiłek intelektualny . Mam nadzieję że się mocno nie spociłeś.

  2. No i teraz dopiero będzie problem, jeśli Mlekovita będzie musiała ograniczyć produkcję, pozwalniać ludzi i nie będzie kupować mleka od rolników, to miasto szybciutko upadnie.

  3. Do OSM: Co by tu takiego było? Przetwórnia gdzie wszystkich plantatorów rząd załatwił? Np porzeczka – ludzie setki Ha będą zaorywać bo zbiory są nie opłacalne?

    Pewnie IKEA co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>