sw_mleka_2014_b

Święto Mleka 2014 w Wysokiem Mazowieckiem

W dniu 6 lipca 2014 roku już po raz siódmy odbył się w Wysokiem Mazowieckiem Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka. Wszystkie punkty programu zgodnie z ideą zyskały mleczną odsłonę, by promować mleko i produkty mleczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka ma bowiem na celu zwracanie uwagi na korzyści dla zdrowia płynące z codziennego spożywania nabiału.

XXI wiek przyniósł istotną zmianę w świadomości konsumenta, ukierunkowaną na szczególną dbałość o zdrowie, a postęp w medycynie spowodował, że średnia długość życia człowieka znacząco rośnie, więc profilaktyka zdrowotna powinna być wyzwaniem dla każdego z nas.

MLEKO od zarania dziejów jest dla człowieka najważniejszym pokarmem, a Hipokrates twierdził, że jest to najdoskonalszy i najbardziej kompletny pokarm, jaki stworzyła natura. Nie ma bowiem we współczesnej diecie człowieka innego, naturalnego produktu, o porównywalnie bogatej wartości odżywczej, aktywności biologicznej i tak wysokim potencjale immunostymulacyjnym.

Wartości odżywcze i lecznicze mleka znane są od wieków. To m.in. mleko podawane było osobom chorym na gruźlicę, zalecano przemywanie mlekiem oczu przy zapaleniu spojówek, szklanka ciepłego mleka wypita przed snem ułatwiała zasypianie. W Starożytnym Rzymie mleko uważane było za cudowny kosmetyk, który m.in. poprawia kondycję skóry.

W mleku obecne są wszystkie niezbędne składniki pokarmowe: białka, węglowodany, tłuszcze, sole mineralne, witaminy (komplet witamin z grupy B, a także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E), mikro- i makroelementy (m.in. magnez, potas, fosfor, cynk). Mleko i produkty mleczarskie są produktami zbilansowanymi pod względem ilości i proporcji białek, tłuszczu, witamin i składników mineralnych, dlatego odgrywają ważną rolę w prawidłowym odżywaniu. Tzw. Złota Karta Prawidłowego Żywienia zaleca codzienne spożywanie minimum 2 szklanek mleka lub jogurtu albo kefiru oraz 1-2 plastry sera.

Zwracanie uwagi na te i inne korzyści dla zdrowia płynące z codziennego spożywania nabiału miał na celu Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka, który rozpoczął się o godzinie 12:30 w sali kina Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem częścią oficjalną. Zainicjował ją Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa, Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA Dariusz Sapiński symbolicznym toastem szklanką mleka wraz z zaproszonym gośćmi: Księdzem Biskupem Łomżyńskim Tadeuszem Bronakowskim, Pierwszym Radcą Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce Taurasem Shpokyavichyusem, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeuszem Nalewajkiem, Konsultantem do Spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Kancelarii Prezydenta RP Januszem Gołosem, Przewodniczącym Rady Gospodarki Żywnościowej Bronisławem Wesołowskim, Zastępcą Prezesem Agencji Rynku Rolnego Lucjanem Zwolakiem, Wicewojewodą Podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim, Członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego Karolem Pileckim, Radną Sejmiku Województwa Podlaskiego Darią Sapińską, Dziekanem Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr. hab. inż. Bogusławem Staniewskim, prof. UWM, Kierownikiem Katedry Towaroznawstwa Przemysłowego, Podstaw Techniki oraz Gospodarki Energią na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr. hab. inż. Ryszardem Żywicą, prof. UWM oraz Pełnomocnikiem Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego Markiem Murawskim.

Podczas tej części programu wręczono wyróżnienia i pamiątkowe statuetki przyznane przez Radę Ekspertów Mleczarstwa osobom i firmom, dzięki którym nastąpił rozwój dystrybucji produktów mleczarskich na świecie i w Polsce oraz osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju polskiego mleczarstwa i produkcji mleka. W tym dniu za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami odznaczeni zostali: Zofia Polcyn, Bogusława Misiewicz, Jan Kruszewski (złote medale); Wojciech Kraszewski, Kazimierz Kossakowski (srebrne medale); Alina Szymborska (brązowy medal).

Ponadto odznakami honorowymi przyznanymi przez Zarząd Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich wyróżnione zostały również osoby szczególnie zasłużone dla rolnictwa i spółdzielczości mleczarskiej: Barbara Bargiel, Antonina Bobak, Jadwiga Szczecińska, Justyna Karolczyk, Adam Żyła, Stefan Wyrodek, Zofia Orzeł, Urszula Marianna Tabaka, Zdzisław Stanisław Tyc, Stanisław Pochoda, Jan Paweł Topa, Elżbieta Solecka, Małgorzata Haryk, Jarosław Odważny, Ryszard Matuszczak, Wiesław Wojciechowski, Andrzej Jędrzejczak, Elżbieta Molasy-Bartków, Czesława Dolna, Andrzej Makowski, Kazimierz Kiszka, Piotr Wojciuk, Jerzy Domański, Grzegorz Szarubka, Sylwester Olędzki, Wojciech Rusin, Jan Brydak, Leszek Skowron, Waldemar Czebiera. Oficjalne uroczystości uświetniały występy artystki światowych scen operowych i operetkowych Niny Nowak.

Przebieg dalszej części imprezy, która odbywała na placu przy MOK, obfitował w szereg atrakcji: najmłodszych w mlecznym rytmie cudownie bawili animatorzy, wystąpili: zespół Lolu – Zaber – DJ Traffic z Chojnic, studenci AWF w Białej Podlaskiej – Zespół Pieśni i Tańca PODLASIE, Kinga Chracewicz, Kabaret Babeczki Podlaskie oraz gwiazda wieczoru – zespół IRA. Odbyły się również tradycyjne Mistrzostwa w Piciu Mleka, które z wynikiem 12,14 s wygrał Piotr Zdziarski. Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wysokiem Mazowieckiem przygotowali zaś degustacje doskonałych produktów mlecznych i potraw z nich wyczarowanych, a przez cały dzień trwała Mleczna Wypasiona Loteria.

Światowy Dzień Mleka w Polsce został zorganizowany z inicjatywy SM MLEKOVITA i sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka. Patronatem honorowym objęli je Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Info/foto od SM MLEKOVITA

sw_mleka_2014_a

sw_mleka_2014_b

sw_mleka_2014_c

sw_mleka_2014_d

sw_mleka_2014_e

sw_mleka_2014_f

27 myśli nt. „Święto Mleka 2014 w Wysokiem Mazowieckiem”

 1. no właśnie ile?? BO JAK WIADOMO, PRZED WYBORAMI SIEKIERKO BĘDZIE OBDARZAŁ DARAMI – TO TAKA JEGO METODA, BY LUDZIE NA NIEGO ZAGŁOSOWALI. ILE KASY Z NASZYCH PODATKÓW POSZŁO NA PROMOCJĘ łUKASZA SIEKIERKO DO EUROPARLAMENTU?? ZA TĘ KASĘ MOŻNA BYŁO DUŻO ZROBIĆ W NASZYM MIEŚCIE. CAŁY BIAŁYSTOK BYŁ OKLEJONY JEGO WIZERUNKIEM. TO JEST CZYSTA PROPAGANDA !! SIEKIERKO NIE LICZY SIĘ Z MIESZKAŃCAMI. NASZE MIASTO NIE ROZWIJA SIĘ, EDUKACJA MARNA, KULTURY BRAK, WYSOKIE PODATKI I WIELE INNYCH SPRAW!! JA JUŻ NIE WYTRZYMAM Z TAKĄ WŁADZĄ, JEŻELI ZNOWU ON WYGRA WYBORY, TO CHYBA PRZEPROWADZAM SIĘ Z WYSOKIEGO, BO JEST MI WSTYD ZA TAKIEGO BURMISTRZA. NIECH WEZMIE LEKCJI RZĄDZENIA U BURMISTRZA Z ZAMBROWA LUB SUPRAŚLA!!

 2. co ty tu jeszcze robisz Zambrów Supraśl czekają na ciebie będziesz żył jak w raju hahahahah

 3. CHCĘ TYLKO ZMIANY WŁADZY! ŻAŁOSNE JEST TEŻ TO, ŻE SIEKIERKO CAŁY CZAS PRZYKRYWA SIĘ MLEKOWITĄ, KIEDY GO PYTAJĄ – DLACZEGO W WYS-MAZ TAK WYSOKIE PODATKI, CZYNSZY I TP. A BO MAMY MLEKOWITĘ – TEMU. NIC DO RZECZY TEN ZAKŁAD NIE MA! CHODZI TYLKO O BRUDNĄ POLITYKĘ OBECNIE, KASA I KASA NA KIESZEŃ BURMISTRZA!!
  WYS-MAZ STOI W BAGNIE PRZEZ TAKIEGO BURMISTRZA, NIE ROZWIJA SIĘ WOGÓLE, A BYŁ NA TO CZAS PRZEZ CAŁĄ DŁUGĄ KADENCJĘ OBECNEGO DESPOTY.
  ON NIE SPEŁNIA SWOICH OBOWIĄZKÓW JAKO BURMISTRZ! PO CO NAM JEST TAKI?

 4. Ale my chcemy raju w Mazowiecku dlaczego mamy mieć gorzej od Zambrowa czy Supraśla . Lekarstwo proste zmienić burmistrza i radę . Popieram malarza.

 5. sytuacja Zambrowa jest dużo gorsza niż wys.maz.z tego co wiem więc poco ta ściema a wzorujecie się na swoim idolu tuszczynie to róbcie tak dalej i zobaczymy jaki będzie raj

 6. Co z tego że Zambrów ma gorzej? Nie patrz w tył tylko dąż do najlepszych.
  Chyba że twoją aspiracją Qwe – jest pilnowanie 2 miejsca od końca.

 7. A kto ten tuszczyn z małej litery to jakiś z grona przyjaciół qwe. A qwe to chyba pilnuje aby wszystko zostało po staremu i chyba nie trudno się domyśleć dlaczego.

 8. Siekierko nie wygra wyborów, za cienki, udawało mu się bo nie miał konkretnych kontrkandydatów. Ludzie w Wysokiem nie durnie, widzą to wszystko i jeśli pojawi się jakaś operatywna osoba chętna na burmistrza, pójdą za tamtym. Słyszałem, że będzie kandydowało kilka osób na burmistrza, więc będzie w czym wybierać ale na pewno nie w tej władzy.

 9. Nikt z Wysokiego się nie musi wynosić, Siekierko na pewno nie wygra !!

 10. A jeśli mogę spytać, to ten Twój Ruch Wysokie Mazowieckie, to on jeszcze istnieje?

 11. Tak, Twój Ruch istnieje i rozwija się. Niedawno zarząd krajowy powołał pełnomocnika od Twojego Ruchu w Wysokiem Mazowieckiem, ma być powołany nowy zarząd w Wysokiem. Więc zachęcam wszystkich do poparcia tej opozycji, zachęcamy do wstąpienia lub.. kandydować w wyborach samorządowych niezależnie, ale z programem Twojego Ruchu. Dziękuję

 12. Nie żartujcie sobie, porównywanie Supraśla do Wysokiego to śmiech na sali, dwa zupełnie różne miasta o innym położeniu – gdyby Wysokie leżało 10 km od Białegostoku i stanowiło część jego aglomeracji, gdzie osiedlają się bogacze z miasta to wtedy można by było szukać jakichś odniesień.

  A jeśli chodzi o porównanie do Zambrowa, to niby co jest tam lepszego niż w Wysokiem? Nasza miejscowość jest najbogatszym powiatowym miastem w województwie. Jakoś nie widzę tych tłumów mieszkańców Wysokiego, którzy migrowaliby do Zambrowa, mimo iż jak niektórzy twierdzą, tak świetnie się tam żyje.

 13. Leon prowadzi swoją politykę i wielki szacunek mu wyrażam. Widocznie zarząd krajowy miał zarzuty, co do jego postawy, więc powołał pełnomocnika( wiceprzewodniczącego Twojego Ruchu).

 14. Co kilka dni było widać jak Leon prowadzi kampanię – systematycznie zmieniając lokalizację (od sklepu do sklepu) – bardziej aktywnej osoby dawno nie było. Która tyle czasu poświęcałaby na dialog ze społeczeństwem.

 15. Pan Leoniak musi uzupełniać płyny , dzięki takim browary nie upadną

 16. Czytałem, że konkurencję chce zrobić dla mlekovaty i ściągnąć biznes do naszego miasta.Nie pije mleka, więc będzie widocznie pomagał w zakładaniu rozlewni piwa.

 17. Wy się cieszcie, że chociaż ta Mlekovita jest to cała rzesza ludzi ma pracę. Bez niej cienko by było i bezrobocie nie byłoby takie niskie!

 18. To zrezygnuj i poszukaj gdzie indziej. Życzę powodzenia. Nie ma i nikt nie chce pomóc. Spróbuj! I dopiero wtedy coś napisz…

 19. Swój komentarz pisałem do wpisu, który został usunięty. Jak się usuwa wpis to trzeba i inne z nim związane, bo wygląda teraz beznadziejnie… Nie odpowiadałem Markowi, bo on myśli jak ja…!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>