europarlament

Krajobraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego

W niedzielę 25 maja 2014r. przy bardzo niskiej frekwencji odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w której uczestniczyli kandydaci z powiatu wysokomazowieckiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Siekierko dostał najwięcej głosów w powiecie, jednak jest to pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ mimo dużych nakładów finansowych i szeroko zakrojonej propagandy na billbordach, ulotkach, banerach i plakatach wyborczych zdobył zbyt mało głosów, żeby móc dostać się do Brukseli.


Frekwencja wyborcza w tych wyborach wyniosła w skali kraju 23,83%, w woj. Podlaskim 21,64%, natomiast w powiecie wysokomazowieckim 23,08%.

W poszczególnych miastach i gminach w powiecie wysokomazowieckim przestawiała się następująco:
1. Ciechanowiec – 18,62%
2. Czyżew – 17,51%
3. Klukowo – 23,48%
4. Kobylin Borzymy – 22,85%
5. Kulesze Kościelne – 27,37%
6. Nowe Piekuty – 26,61%
7. Sokoły – 25,08%
8. Szepietowo – 21,71%
9. Wysokie Mazowieckie miasto – 29,10%
10. Wysokie Mazowieckie gmina – 21,08%

Wyniki głosowania w podziale na komitety wyborcze w powiecie wysokomazowieckim:
1. Prawo i Sprawiedliwość – 66,66%
2. Platforma Obywatelska – 9,71%
3. Polskie Stronnictwo Ludowe – 8,03%
4. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – 4,76%
5. Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy – 3,05%
6. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro – 2,50%
7. Ruch Narodowy – 1,59%
8. Polska Razem Jarosława Gowina – 1,39%
9. Twój Ruch Europa Plus – 1,06%
10. Samoobrona – 0,99%
11. Demokracja Bezpośrednia – 0,27%

Wyniki głosowania w podziale na komitety wyborcze w mieście Wysokie Mazowieckie:
1. Prawo i Sprawiedliwość – 59,06%
2. Platforma Obywatelska – 19,40%
3. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – 6,02%
4. Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy – 4,47%
5. Polskie Stronnictwo Ludowe – 3,70%
6. Ruch Narodowy – 1,87%
7. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro – 1,83%
8. Twój Ruch Europa Plus – 1,73%
9. Polska Razem Jarosława Gowina – 1,41%
10. Demokracja Bezpośrednia – 0,37%
11. Samoobrona – 0,14%

Frekwencja zarówno w skali kraju jak i w naszym powiecie okazała się niska. Wyborców nie zmobilizowało nazwisko syna burmistrza miasta Wysokie Mazowieckie Łukasza Siekierko, który w swoim mieście rodzinnym na 2191 oddanych ważnych głosów zdobył raptem 860 głosów. Zdecydowana większość wyborców miasta Wysokie Mazowieckie wolała zaufać kandydatom z innych komitetów lub zwyczajnie nie pójść na wybory. Siekierko Łukasz zdobył ogółem w okręgu nr 3 Olsztyn 6317, natomiast w powiecie wysokomazowieckim 3 577 głosów.

Ostatecznie w skali kraju PKW podała wyniki bardzo późno, wczoraj o 21:15. Na PO, które po raz kolejny zwyciężyło zagłosowało 32,13 proc. wyborców, PiS zdobył 31,78 proc. SLD-UP uzyskały 9,44 proc., Kongres Nowej Prawicy 7,15 proc., PSL 6,8 proc. Nie weszły do europarlamentu: Solidarna Polska – 3,98 proc, Europa Plus Twój Ruch – 3,58 proc., Polska Razem – 3,16 proc., Ruch Narodowy – 1,4 proc.
PO i PiS uzyskały po 19 mandatów, SLD 5, a PSL i Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego po cztery mandaty. Nasz okręg będą reprezentować Karol Karski z PiS oraz Barbara Kudrycka z PO.

Pozostałe dane statystyczne

10 myśli nt. „Krajobraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego”

 1. Ciekawe czy więcej zawiesił banerów czy dostał głosów > To ile by wtedy był wart jeden głos jak baner pewnie kosztuje koło 1 tysiąca , a z oświadczenia majątkowego to jakoś nie wynika aby kandydata było stać na tak kosztowną kampanię ?

 2. tym razem darowizna poszła nie dla koścola a dla syna proste…..
  trenowane duzo razy społeczeństwo nasze juz osiem razy wpuszczono w kanał choc pracowite to slabo czyta ze zrozumieniem…nalezy dalej edukować , słonia tez można nauczyć tańczyc to i na to przyjdzie czas.

 3. ŁUKASZ SIEKIERKO SYN BURMISTRZA NASZEGO MIASTA NIE PÓJDZIE DO EURO PARLAMENTU BO SIĘ NIE DOSTAŁ
  Prawo i Sprawiedliwość Kandydat Do Euro Parlamentu pozycja 8 SIEKIERKO Łukasz Z Wysokiego Mazowiecka Syn Burmistrza Naszego Miasta, 350 głosów,jak widać szału nie ma d… nie urywa,nawet znane nazwisko, bardzo duży nakład finansowy nie pomógł !

 4. NASZ ZIOMAL DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO NIE DOSTAŁ SIĘ
  Prawo i Sprawiedliwość Kandydat Do Euro Parlamentu pozycja 8 SIEKIERKO Łukasz Z Wysokiego Mazowiecka Syn Burmistrza naszego miasta, 350 głosów,
  widać szału nie ma i d… nie urywa,nawet znane nazwisko, bardzo duży nakład finansowy kampanii nie pomógł ! Gdzie teraz PiS wciśnie wysokomazowieckiego Juniora? Możliwe, że do Sejmiku Podlaskiego będzie startował ale czy z takim słabym wynikiem PiS go wystawi ? Morze tylko do rady miasta lub powiatu a nawet może będzie startował na Burmistrza Miasta a chociaż może zagra w reklamie promujący urząd miasta i radnych J.S ,al bowiem szanse seniora na wygranie przyszłych wyborów dramatycznie spadły a opozycja zyskała na sile politycznej i poparciu mieszkańców naszego miasta i powiatu .

 5. za młody i jeszcze mleko pod nosem mu się świeci a i lokalne sondaże zaczerpnięte drogą pantoflową nie wróżą i dobrze dla starszego, być może wkrótce kandydującego kolejny raz na burmistrza.

 6. Ale jaki on brzydki jest, grubas, po co straszyć ludzi na mieście??? Pieniądze, to nie wszystko!

 7. wiecie co nie dam rady tego czytać, ten artykuł jest tak tendencyjny, że się nie dobrze robi. Siekierko dostał prawie 900 głosów w mieście, a nie jakieś 350 jak w komentarzach. I zgarnął prawie 50% wszystkich głosów w powiecie. Na liście miał 4 wynik na której byli prawie sami posłowie, także moim zdaniem jest to całkiem dobry wynik jak na 8 miejsce na liście.
  P.S.
  Autor artykułu mógłby się chociaż pod nim podpisać

 8. leosiek a co z pali-kociarnią coś słabiutko mało tych głosików,bo wiadomo tylko ciota głosuje na pali-kota

 9. Palikotów nie interesują żadne wybory, oni działają lokalnie- bo to jest najważniejsze, chęć pomocy mieszkańcom, a nie garnąć się na stanowiska do Europarlamentu. Twój Ruch – to partia społeczna, którą nie interesują żadne gierki, by dorobić się, a tylko chcą, aby w mieście w końcu zapanowało dobre, godne życie, bez zastraszeń w pracy, bez szantażu, jak to jest obecnie w Wysokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>