kajurek

Dyplom Nauczyciel Roku 2014

W dniach 9-11 maja 2014 r. we Wrocławiu odbyło się VII Euroforum Polskiego Mleczarstwa połączone z XVI Krajową Oceną Masła i Mlecznych Produktów Tłuszczowych oraz z VIII edycją konkursu “Produkt Mleczny Roku” i dyplom nauczyciela Roku 2014.

Na uroczystościach ogłoszenia wyników wręczono również Grażynie Kajurek- nauczycielowi Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica dyplom Nauczyciela Roku 2014 o następującej treści:
“Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy za kierowanie przygotowaniem Uczniów z Zespołu Szkól Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem uwieńczone zajęciem przez Nich I miejsca w Jubileuszowej XL Olimpiadzie Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie uznaje Nauczycielem Roku 2014 Panią mgr inż. Grażynę Kajurek.
Przekazujemy serdeczne podziękowania i gratulacje z okazji zdobycia po raz piąty tego tytułu i wyrażamy uznanie za szczególne osiągnięcia i osobiste zaangażowanie w przygotowanie uczniów, oddziaływanie ta drogą na podniesienie poziomu wiedzy o mleczarstwie uczniów szkół średnich, co przyczynia się do uzyskania poziomu kształcenia wymaganego przez kraje zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Mleczarzy (AEDIL).”

Dziękuję kapitule Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy z Panem prezesem Klemensem Ciesielskim za uznanie moich osiągnięć i nadanie tytułu Nauczyciela Roku 2014.
Krajowemu Związkowi Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny, w tym Panu prezesowi Waldemarowi Broś i Panu Jakubowi Krogulec za coroczną organizację i sponsorowanie Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie oraz szacownej Jury olimpiady z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego wraz z przewodniczącym prof. Stefanem Ziajką za merytoryczny patronat.

Na seminarium VII Euroforum Mleczarskiego, w którym uczestniczyłam, mówiono między innymi o nowych trendach w żywieniu człowieka. Podczas prelekcji “Promocja spożycia produktów mleczarskich o wysokiej zawartości tłuszczu” – dr Adriana Łobacz oraz “Znaczenie tłuszczu mlecznego w żywieniu człowieka” – dr Michał Smoczyński zwrócili uwagę na ważną rolę tłuszczu mlecznego w żywieniu młodzieży (prawidłowa praca układu nerwowego, hormonów, zapobiegają ADHD, wzrok) oraz w żywieniu ludzi starszych (np. mi. in.: ograniczają powstawanie choroby Ajzhalmera).

Faktem jest, że tłuszcz mlekowy
– jest doskonale zbilansowany,
– wykazuje prozdrowotne działanie na układ pokarmowy i oddechowy,
– zawiera składniki o działaniu antynowotworowym,
– posiada właściwości antymiażdżycowe.

Wykłady zakończono sentencją “Mleko to eliksir życia, to symbol pożywienia, któremu zawdzięczamy zdrowy rozwój”.

Zachęcam do przeczytania “Tłuszcz mlekowy – fakty i mity – prof. dr hab. Grażyna Cichosz.

Grażyna Kajurek

kajurek

2 myśli nt. „Dyplom Nauczyciel Roku 2014”

  1. O jaka piękna i zarazem skromna postać w wysokiem mazowieckiem Gratulacje ! bez sławy na bilbordach a ciężka pracą takich nam trzeba nie tylko w mieście ale i powiecie a wszystko samo sie wypromuje

  2. cóż za przypadek … :P , że akurat p. Kajurek otrzymała tą nagrodę. Wszyscy jesteśmy, w sposób oczywisty, pozytywnie zaskoczeni. ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>