Mariusz Leoniak z listem otwartym

List Otwarty do Burmistrza i Rady Miasta Wysokie Mazowieckie

Do
Burmistrz Miasta, Jarosław Siekierko
oraz Radni Rady Miasta Wysokie Mazowieckie

“List Otwarty”
w sprawie Sortowni Śmieci i jej nowej lokalizacji

Biorąc pod uwagę dobro mieszkańców miasta i powiatu Wysokie Mazowieckie, apelujemy do Pana i Rady Miasta w sprawie opracowania nowej lokalizacji Sortowni Śmieci w miejscu odległym od miasta, mniej kontrowersyjnym i mniej uciążliwym dla mieszkańców. Prosimy o przedstawienie możliwych rozwiązań nowej lokalizacji na składowanie odpadów, znajdującej się poza granicami Wysokiego Mazowieckiego oraz w znacznym oddaleniu od zabudowań.

Nasz pisemny apel do Pana i Radnych Miasta jest podyktowany troską o zdrowie społeczności lokalnej. Analiza podobnych przedsięwzięć w innych regionach Polski i innych krajach pokazuje, że lokalizacja takich obiektów jak sortownia śmieci czy spalarnia śmieci na terenie miasta, jest zagrożeniem skażenia ekologicznego (powietrza i wód gruntowych) oraz zagrożeniem epidemiologicznym miejskiego terenu, a inwestycja sama w sobie jest pomysłem chybionym.

Ostatnie wydarzenia dotyczące Sortowni Śmieci w Wysokiem Mazowieckiem pokazały, że mimo dobrych intencji ze strony Pana Burmistrza i ZWKiEC, nie można liczyć na natychmiastowe usuwanie nagromadzonych worków z odpadami składowanych na placu. Mimo obietnic złożonych przez Pana Burmistrza, Jarosława Siekierko oraz Pana Prezesa ZWKiEC, Andrzeja Michalskiego, przeznaczone do sortowania odpady nie zostały usunięte i w dalszym ciągu zalegają na placu, tworząc fermentujące hałdy śmieci. Do dnia dzisiejszego nie zostało również utworzone obiecane wcześniej dwanaście etatów do pracy przy sortowaniu. W takich warunkach zawsze będzie istnieć zagrożenie epidemiologiczne. Zaistniała sytuacja rysuje się niczym bomba ekologiczna, która odbije się w przyszłości na wszystkich mieszkańcach miasta i powiatu.

Obecny Zarząd Spółki ZWKiEC w ogóle nie prowadzi deratyzacji i nie bierze pod uwagę niebezpieczeństwa występowania chorób epidemiologicznych roznoszonych przez gryzonie i robactwo. Zagrożenie wybuchem epidemii jest tym bardziej realne, że sąsiadujące z Sortownią budynki komunalne i socjalne nie mają zapewnionych podstawowych warunków sanitarnych. Lokatorzy mieszkający w tych budynkach nie posiadają nawet kanalizacji i nie mają możliwości utrzymania właściwej higieny, co jest ze strony władz miasta karygodnym zaniedbaniem, szczególnie, że budynki te zamieszkują również dzieci w wieku szkolnym. Ponadto sąsiedztwo z miejscami, będącymi siedliskiem dużej ilości szczurów, sprzyja rozwijaniu się u ludzi rodentofobii, choroby objawiającej się lękiem przed gryzoniami. Jeśli natomiast nie interesują Pana ludzie, którzy mieszkają w pobliżu sortowni, proszę wziąć pod uwagę pobliską galerię handlową “Michał”, w której mieszkańcy miasta i powiatu zaopatrują się w produkty spożywcze.

Zagrożenie skażeniem potęguje jeszcze fakt niewielkiej odległości Sortowni od rzeki Brok. Do zanieczyszczeń może dojść nie tylko przez atmosferę, ale również zwiększone jest ryzyko skażenia rzeki i wód gruntowych. Nie interesują nas argumenty ekonomiczne Pana i Spółki ZWKiEC odnośnie utrzymania obecnej lokalizacji, ale mamy na uwadze wymogi ekologiczne i sanitarne oraz prestiż miasta.

Przy znacznej ilości śmieci przeznaczonych do sortowania, nie da też się uniknąć niepożądanego i uciążliwego smrodu dla sąsiadujących z wysypiskiem mieszkańców i przedsiębiorców. Sytuacja jeszcze pogorszy się w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy wzrośnie temperatura powietrza.

Należy również wspomnieć o stratach ekonomicznych mieszkańców posiadających działki i nieruchomości na sprzedaż w okolicy sortowni. Tereny te już straciły na wartości i na swojej rynkowej atrakcyjności z powodu uciążliwej lokalizacji w sąsiedztwie Sortowni. Miasto cały czas rozbudowuje się od strony ul. Warszawskiej, więc punkt segregacji odpadów nie będzie już na obrzeżach miasta, ale w jego centrum. Kiedy Sortownia powiększy się i zmodernizuje, jej i tak nieunikniona przeprowadzka będzie o wiele bardziej kosztowna zarówno dla Spółki ZWKiEC jak i dla mieszkańców miasta. Natomiast zmiana jej lokalizacji wpłynie na korzyść mieszkańców, przyczyniając się nie tylko do rozwoju miasta, ale też do spadków cen za wywóz śmieci, ponoszonych przez mieszkańców.

Panie Burmistrzu i szanowna Rado Miasta, dbajmy z troską o ZDROWIE MIESZKAŃCÓW NASZEGO MIASTA. Żyjemy w czasach, w których światły człowiek sięga po nowoczesne rozwiązania, mając na uwadze zdrowie własne, swojej rodziny, najbliższego otoczenia oraz społeczności, w której żyje, pamiętając również o ochronie środowiska naturalnego. Nowa lokalizacja Sortowni Śmieci jest jednym z priorytetów w postulatach klubu Twój Ruch Wysokie Mazowieckie i będziemy chcieli doprowadzić tę sprawę do końca, zamknąć ją zmianą obecnej lokalizacji Sortowni. Ten list otwarty jest adresowany do Pana i Radnych Miasta – chcielibyśmy poznać zajmowane przez Pana i Radnych stanowisko w tej sprawie, Pana propozycje na rozwiązanie tej nieciekawej i “brudnej” kwestii. W dalszych planach Klubu Twój Ruch Wysokie Mazowieckie jest nawiązanie wspólnego dialogu i przeprowadzenie wspólnych Konsultacji Społecznych w celu opracowania nowej lokalizacji Sortowni Śmieci oddalonej od granic miasta. Zarząd i członkowie Klubu Twój Ruch Wysokie Mazowieckie zawsze podejmują działania demokratyczne, prospołeczne, sprzeciwiające się niesprawiedliwości społecznej, a w kwestiach dotyczących miasta i powiatu, biorą pod uwagę dobro mieszkańców, a nie interesy Spółki ZWKiEC.

Prosimy o ustosunkowanie się do naszego apelu.

w imieniu Zarządu Klubu Twój Ruch Wysokie Mazowieckie
Przewodniczący Zarządu, Mariusz Leoniak.

List Otwarty Twój Ruch List skierowany do Burmistrza

Mariusz Leoniak (LEON)

* Portal Wysokomazowiecki nie ponosi odpowiedzialności za treści autorstwa użytkowników Portalu Wysokomazowiecki.

29 myśli nt. „List Otwarty do Burmistrza i Rady Miasta Wysokie Mazowieckie”

 1. No niech to jasny gwint, zaczęło się. Co zrobią odpowiedzialni za obecną lokalizację S.Ś. w Wysokiem ?

 2. no to jeszcze tylko czekamy na usunięcie leona z pozycji przewodniczącego i może coś z tego będzie. Gołym okiem widać, że list napisał ktoś inny w sumie sam się wykruszy jak dojdzie do rzeczowych rozmów partia go skreśli bo on zdania z sensem skleić nie umie.

 3. Przecież to pewne, że nie on to pisał. Jest narzędziem w czyichś rękach. Ktoś po prostu nie chcę się wychylać przed szereg i ma podstawionego figuranta. Jak będzie dobrze to się ujawni, jak źle to winny będzie Leon, który i tak nie ma nic do stracenia.Pozuję chłopak za winko i pętko zwyczajnej. Kto miał okazję przeczytać jego wpisy na forum ten wie jakim językiem operuje ten człowiek. To jest jakaś farsa. :)

 4. A czy pan Jarosław S. sam wszystko pisze. Kilka razy byłem światkiem jego przemówień i dla mnie totalna kompromitacja, lepiej by było aby znalazł sobie innego mówcę z swojego elektoratu. Czytałem też sprawozdania z obecnych sesji rady miasta sporządzone przez przewodniczącego Józefa S. i jestem w szoku, że tacy ludzie ,, niby wykształceni” rządzą naszym miastem. Jeśli z panem Leoniakiem współpracują jacyś ludzie którzy napisali ten list otwarty to raczej świadczy o tym, że same ignorowanie pana Leoniaka nie będzie argumentem w tej sprawie i rada miasta wreszcie będzie musiała ruszyć głową co z tą Sortownią zrobić. Jestem pewien iż zmiana lokalizacji jest już kwestą niedługiego czasu a wyeliminowanie pana Leoniaka z tej partii nie wyeliminuje postulatów jakie ta partia lokalnie zaczęła realizować.

 5. rojek uważaj co piszesz bo jeśli to ty piszesz to ja mogę kilka słów na tym serwisie napisać o tobie. Więc nie czekaj na upadek Leona bo nikt go nie usunie z Twojego Ruchu Wysokie Mazowieckie.

 6. Leon na Burmistrza- tak samo się nadaje jak Kononowicz na Prezydenta. Moje poparcie już masz. Lepiej pewnie nie będzie ale z pewnością weselej.

 7. Każdy ma indywidualny pakiet wiedzy, i nikt nie będzie się zgłaszał do Pani H.R. Raczej do zarządu Twój Ruch można się zgłosić, jeżeli ktoś ma zapotrzebowanie w kwestii uzusu.
  Wiceprzewodniczący Twojego Ruchu w Wysokiem Mazowieckiem

 8. Dobra odważni zza klawiatury szczury-hejterzy jak np. rojek, hary (po stylu to ten sam szczur pisze), zamiast pisać w godzinach pracy bezmyślne hejty pomyślcie, czy aby ten Leoniak nie ma racji w tej sprawie. Zrobienie takiego składowiska w samym mieście, mimo, iż całkowicie nie popieram poglądów partii Twój Ruch i całej tej palikociarni, to samo to składowisko na ul Białostockiej uważam za sprzeczne z interesem mieszkańców, a ponadto ze względu na bliskość rzeki i budynki mieszkalne zagrażające nam wszystkim. Był czas przystosować składowisko w Michałkach. Dlaczego tego do tej pory nie zrobiono? Niech Siekiera się wytłumaczy?

 9. To mi się podoba, ja też nie jestem za Palikotami ale czytałem gazetę współczesną o sortowni i argumenty duetu Jarosław+ Andrzej do mnie nie przemawiają i jestem po stronie Pana Leoniaka w sprawie sortowni.

 10. Panie wiceprzewodniczący , mnie chodziło o kogo innego w kwestii mówienia i pisania.

 11. HA HA ja też mam niezły ubaw,wszyscy o mnie piszą tak jag by mnie bardzo dobrze znali nawet lepiej niż ja sam lub jak moi rodzice. Logika sama nasuwa na myśl że skoro ktoś tak mnie dobrze zna to zapewne jest moim przyjacielem lub pseudo kumplem i sam nic w życiu nie osiągnął i jest frustratem ? albo mu w życiu nic nie wyszło oprócz włosów na głowie i jestem bardzo zdumiony że już za własnego żywota jestem żywą miejską legendą i że już się zapisałem w kartach historii miasta a czy dodrze czy źle to czas pokaże i życie samo zweryfikuje i moi wyborcy i sojusznicy ! Etykietkę innym ludziom przypinają tylko głupcy z wykształceniem lub bez !!!!!

 12. uuu leon postępy robisz, widzę że ktoś Ci poprawił błedy albo odkryłeś w końcy, że internet daje takie możliwości :) Legendą jesteś to fakt, ludzie cie znają i kojarzą tylko ze z tego zbierania na wino i sikania po kątach a nie polityki.

 13. Z polityki znany jest też, jeśli będzie startował z swojego osiedla na radnego, Sokolik nie będzie już miał szans.

 14. Straż Miejska w Wysokiem Mazowieckiem

  Duże koszta utrzymania, małe poczucie bezpieczeństwa, wielu naszych mieszkańców ukaranych mandatami.

  Czy naprawdę w Wysokiem Mazowieckiem jest potrzebna Straż Miejska ?

  263 600 zł. to kwota jaką Rada Miasta przydzieliła z Budżetu miasta na rok 2014 jako koszta z tytułu utrzymania bezpieczeństwa i porządku w mieście przez Straż Miejską.

  Czy nie można by było zaoszczędzić i powierzyć tą usługę do przetargu np.firmom Ochroniarskim? Za te pieniądze zainstalować monitoring? Lepiej oświetlić miasto? Zapewnić opiekę naszym dzieciom w pobliżu szkoły? Zadbać o sport i kulturę w mieście aby młodzież miała zajęcie i szanse na rozwijanie swych talentów? Zainwestować w skuteczną ( profilaktykę ) co do praw i zasad utrzymywania porządku w mieście?

  Klub Twój Ruch Wysokie Mazowieckie przeprowadził taką kalkulację i okazuje się, że można zaoszczędzić i oszczędności przeznaczyć na inne cele lub metody zachowania bezpieczeństwa i porządku w mieście. Mariusz Leoniak przewodniczący klubu mówi, że dużo miast już zrezygnowało z takiej kosztownej i mało skutecznej ochrony. Jest ważne poczucie bezpieczeństwa ale czy nie lepiej zastosować inne mniej kosztowne a bardziej skuteczne środki. Coraz większa liczba mieszkańców naszego miasta przekonuje się, że Straż Miejska nie jest dobrym rozwiązaniem na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa a raczej jest traktowana jako narzędzie obecnej władzy do karania mandatami. Wielokrotnie osoby ukarane z małą szkodliwością społeczną stają się ofiarami ( Na 2014 rok obecna Rada Miasta stosując narzędzie jakim jest Straż Miejska, zaplanowała ukarać naszych mieszkańców mandatami na kwotę 30 000 zł traktując tą sumę jako źródło dochodu miasta na 20014 rok) a więc Straż Miejska będzie musiała wykonać te zadanie i znaleźć ludzi do ukarania. Zamiast karać i czerpać dochody z ich nieprzystosowania społecznego, czy nie lepiej założyć Spółdzielnie Socjalną dla osób wykluczonych społecznie np; osoby karane, nadużywające alkohol, bezrobotne bez prawa do zasiłku i osoby po przejściach życiowych, którym jest ciężko wrócić do normalnego życia w społeczeństwie. Taka Spółdzielnia przyniesie niewymierne korzyści dla całego naszego społeczeństwa dla samych zainteresowanych i ich rodzin. W sytuacjach chuligańskich wybryków, zagrożeniu zdrowia czy nawet życia czy zakłócania porządku i tak interweniuje Policja. Możliwe, że np; w parku miejskim czy na rogach ulic większa część mieszkańców nie chce widoku osób pijących alkohol i Straż Miejska tu się przydaje ale czy nie lepiej degustatorom piwa, stworzyć odpowiednie warunki czyli więcej imprez spotkań tematycznych też przy kuflu piwa ale w cywilizowany sposób. Też można by było wytyczyć miejsca na ogródki piwne z rozsądnymi cenami piwa. Ogrodzona jakaś część parku z krzesłami czy parasolami nie tylko podczas festynu, zapewne by nikomu nie przeszkadzała a nawet dodatkowo stworzyła ciekawy klimat i widok takiej np. Oranżerii. Są różne inne bardziej ciekawe i skuteczne metody na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście. Dlaczego obecne władze naszego miasta ich nie szukają?

  Z poważaniem Redakcja Konsultacje Społeczne w oparciu o materiały programowe Klubu Twój Ruch Wysokie Mazowieckie.

 15. JAK KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ ZAKONNIKIEM LUB KSIĘDZEM,TO I JA MOGĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM !!! :)))))))))

 16. piszą wszyscy na Leona a on działa i nic sobie z tego nie robi…a z przewodniczącego go nie wyrzucą ,bo skoro go wybrali to mieli ku temu powody?!

 17. Leon bierz się za likwidację straż miejskie i nie czekaj na nikogo , bo nikt ze strach przed burmistrzem tego nie zrobi.

 18. gmer naucz sie pisac pozniej sie udzielaj na forum “straz miejskie” “ze strach”

 19. A jednak pomogło. W ZWKiEC na placu nie ma śmieci. Czyżby Leon poprzestał na tym bo coś ucichło o dalszych działaniach Twojego Ruchu?

 20. To internet a nie ……. pokazujcie inne bulwersujące opinie spoleczeństwo rzeczy i sprawy moc tego jest jak druku …….
  a wydawało się że nie zadziała.

 21. uważnie przeczytałem,wszystkie opinie.Sam na własnej skórze odczułem władzę michalskiego i siekierko.Myślą ,że są ab,solutną władzą tego miasta,ale mylą się,ich władza skończy się ,szybciej niż sobie myślą.Nastąpią zmiany ,i wtedy skończy się im-poniżanie,upodlanie i obdzieranie z godności człowieka.Wtedy im podziękuje społeczeństwo,pracownicy prywatnej firmy strażaka i spółki.C.B.A i C.B.S wkroczy do akcji i przekręty władców wyjdą na jaw.a michalski zacznie szukać pracy ,i nie znajdzie ,i będzie musiał pracować na umowie zlecenie za 1.350 zł,a nie jak teraz za 17.000 tyś.zł.bo takiego debila,to wątpie czy ktoś przyjmie do pracy.i skończy się im panowanie… AMEN

 22. panie Jędrek,sam byłem pracownikiem,tej,jak pan to nazwał-prywatnej firmy i staram się zrozumieć pana gniew.Ale nie można,człowieka osądzać na podstawie zebranych przez pana plotek.Ale,też wiem,jakie są ogromne różnice płacowe , bieda,niesprawiedliwość społeczna,itd.Do puki co,ZWKIEC jest jeszcze spółką,podmiotem gospodarczym i nie należy do nikogo więcej ,jak tylko do Państwa Polskiego-do nas wszystkich,do naszego miasta.,Czas wszytko pokaże kto był uczciwy,a kto nie- wobec nas ,wszystkich.

 23. Jaka sortownia śmieci? To coś przy ul. Bialostockiej to jakiś pier…nik na kółkach. Ktoś z Was widział kiedyś taką sortownię z prawdziwego zdarzenia, standard europejski? Zwykle to plac utwardzony, na ktory można wjechac nie urywajac kół. Wjazd na cos w stylu rampy do ktorej ustawione są kontenery w ilości nie 3 ( szkło, papier, plastik), ale 15, przy każdym szyld z info, co należy wrzucać. Na odpady dużego gabarytu jest miejsce obok. To zwykle stare meble, deski z rozbiórki. Wszystkie zostaja przemielone i przewiezione do miejskiej kotłowni. Na duże agd kolejne miejsce, drobne+rtv pod dachem. Plac rzecz jasna oddalony jest od miasta o kilka km, z drogi głównej zjazd w utwardzoną, plac ukryty w zieleni . Odpady zwozą male firmy i os. prywatne. Nigdy nie trzeba odwiedzać jakiegoś biura, gdzie babeczka, która sztucznie zajmuje, sztuszny etat zagląda nam w dowód os. i rejestracyjny i maże w kajecie, tworzac cos na ksztalt encyklopedii, czy cholera wie czego. Bzudra jakaś. Nie może w komputerze tego robić? No ale jaki zarząd takie narzędzia.
  Innym problemem jest to, że nie wszystko możemy tam zostawić, a przecież nikt materiałów rozszczepialnych tam chyba nie przywozi?!
  Spróbujcie zostawić resztkę starej papy! Pani zabiurkowa nie znakwalifikuje jej jako material budowlany, który można zostawić. Styropian jaki zdałem wylądował w ich piecu bo też był problemem.
  Tam kontroli zew. potrzeba a nie listów otwartych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>