Obchody 70 rocznicy

Obchody 70 rocznicy wymordowania mieszkańców wsi Jabłoń Dobki

Obchody wymordowania mieszkańców wsi Jabłoń Dobki przez Niemców podczas II wojny światowej, to najważniejsza uroczystość w nadchodzący weekend. Ksiądz Andrzej Łapiński – Proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Pan Marek Kaczyński – Wójt Gminy Nowe Piekuty i Pan Andrzej Olędzki – Dyrektor Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej mają zaszczyt zaprosić na Uroczystość Obchodów 70 Rocznicy wymordowania mieszkańców wsi Jabłoń-Dobki, która odbędzie się 9 marca 2014 roku o godzinie 11.00 w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej.

Program uroczystości:

11.00 – Msza św. w intencji pomordowanych celebrowana przez J. E. Ks. Bp. Janusza Stepnowskiego, Biskupa Łomżyńskiego

12.00 – Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej

12.15 – Wystąpienie Wójta Gminy Nowe Piekuty

12.25 – Przemarsz na miejsce pacyfikacji w Jabłoni Dobkach

12.45 – Hymn Państwowy

12.50 – Apel Poległych

13.05 – Złożenie wieńców i wystąpienia zaproszonych gości

13.20 – Modlitwa za zmarłych, zakończenie uroczystości

Rys historyczny: Wieś Jabłoń Dobki spacyfikowano 8 marca 1944, w odwecie za śmierć niemieckiego żandarma w potyczce z patrolem AK, która odbyła się tego samego dnia. Wieś została otoczona tyralierą, kilku mieszkańców zabito podczas rewizji i prób ucieczki, a pozostałych spędzono do budynku gospodarczego Stanisława Szepietowskiego. Następnie budynek wypełniony ludźmi obrzucono granatami i podpalono. Zabito i spalono żywcem ponad 80 osób. Łącznie w trakcie pacyfikacji zginęły 93 osoby (w tym 9 osób z innych wsi) – 29 mężczyzn, 31 kobiet i 33 dzieci. Masakry dokonali żandarmi z posterunków w Wysokiem Mazowieckiem, Szepietowie, Czyżewie oraz oddział wojskowy z Jabłoni Kościelnej.

Jak widzimy pamięć o o ofiarach niemieckich pacyfikacji jest przede wszystkim kultywowana na szczeblu lokalnym i to się chwali.

Info od UG Nowe Piekuty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>