Zespół Upside na pustyni

Wspomnienia “UPSIDE na błędowskiej pustyni”

“UPSIDE na błędowskiej pustyni” – wspomnienia z podróży na pustynię jednego z muzyków grupy UPSIDE.
Nie zapomnę kilku ciekawych przeżyć w czasie tego pobytu. Pewna grupka młodzieży przyjechała rowerami zwiedzić pustynię i natrafiła na moment, kiedy graliśmy jeden z utworów. Po koncercie, zdziwiony przewodnik grupy podszedł do nas i spytał: co się tu odbywa, co to za dziwny koncert? Odpowiedziałem: jaki koncert, może to fatamorgana?

W trakcie eksperymentów muzycznych odwiedziło nas wielu ciekawych ludzi, od których mogliśmy zasięgnąć informacji na temat Pustyni Błędowskiej. Mówiono, że od czasu kręcenia filmu “Faraon”, nic szczególnego się tu nie działo, co spotęgowało jeszcze wrażenie, że nasz pobyt jest wydarzeniem wyjątkowym. Tym bardziej jeszcze niezwykłym, że filmowcy ze Stowarzyszenia Edukacji Filmowej rejestrowali nasze eksperymenty muzyczne w technice 3D. Jeden z dziennikarzy muzycznych, w wywiadzie z nami dla radia “Rock Time” stwierdził, że zważywszy na motywy i okoliczności tego przedsięwzięcia, jest ono okolicznością niezwykłą, wręcz kosmiczną.

Na mnie z kolei duże wrażenie zrobiło miejsce, w którym mieliśmy sposobność koncertować. Pustynia Błędowska, być może okiem miejscowych widziana całkiem zwyczajnie i naturalnie, dla mnie wydała się czymś pięknym i zdumiewającym. Co więcej, sprzęt muzyczny rozstawiliśmy na wzniesieniu z widokiem pustynnego kanionu w dole, więc zarówno dla nas jak i dla przypadkowych obserwatorów, całość tworzyła niesamowity sceniczny widok. Muzykowanie w takim miejscu dostarczyło wiele pozytywnej adrenaliny muzykom, filmowcom i miejscowym odbiorcom.

Na przestrzeni pustyni przeprowadzane są prace usuwania krzewów, których rozrastanie się powoduje zanikanie tego niezwykłego pustynnego terenu. Lokalne władze oraz miejscowe Stowarzyszenie Polska Sahara skłaniają się ku temu, by na Pustyni Błędowskiej toczyło się życie kulturalne, w połączeniu z uzyskaniem krajobrazowo – przyrodniczego klimatu. “UPSIDE na Błędowskiej Pustyni” potraktowano więc jako strzał w dziesiątkę, bardzo dobry sposób na promocję pustyni. Można przypuszczać, że odbywane przez nas koncerty przyczynią się do stworzenia ciekawego motywu artystycznego i popularyzacji tego miejsca. Czy tak się stanie – okaże się w przyszłości.

Projekt “UPSIDE na Błędowskiej Pustyni” został zrealizowany dzięki sponsorom; jednym z nich był Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, który sfinansował transport ekipy i sprzętu filmowo-muzycznego. Warto było zainwestować, ponieważ działania kulturalne na skalę krajową promują również Wysokie Mazowieckie, miasto rodzime dla zespołu UPSIDE. Temat wydarzenia pobytu UPSIDE na pustyni został poruszony w kilkunastu audycjach radiowych; ze mną i z pozostałymi członkami grupy zostało przeprowadzonych kilka wywiadów.

Zapraszamy do galerii zdjęć zamieszczonej w Konsultacjach Społecznych pod nazwą “UPSIDE Na Błędowskiej Pustyni”. Oglądając fotografie i fragmenty filmowe jesteśmy pod wrażeniem uzyskania niesamowitego klimatu artystycznego. Jest już ukończony 13 – minutowy materiał filmowy w 3D w formie reportażu. Wkrótce będziemy chcieli wydać go na płycie DVD jako film promujący muzykowanie sięgające w głąb natury, szukające inspiracji w przyrodzie, będące w harmonii z przyrodą.

Zachęcamy również innych muzyków do szukania podobnych artystycznych doznań, korzystania z pozytywnego oddziaływania przyrody, przeprowadzania wszelakich, nawet niekonwencjonalnych eksperymentów muzycznych. Będziemy zwracać uwagę na ciekawe i nieszablonowe działania artystów wysokomazowieckich, pomagać im w realizacji nawet najbardziej nowatorskich pomysłów.

Zbigniew Witas, grupa UPSIDE

Sprzęt zespołu na pustyni

Koncert Upside na pustyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>