Odznaczenie Armii Krajowej

Odznaki Związku Żołnierzy AK dla wysokomazowieckich samorządowców

Odznaki Honorowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zostały wręczone 14 lutego 2014 r., z okazji 72. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, na białostockim Przystanku Historia staroście wysokomazowieckiemu Bogdanowi Zielińskiemu oraz burmistrzowi Jarosławowi Siekierko i przewodniczącemu rady miasta Wysokie Mazowieckie Józefowi Sokolikowi.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem przy ul. Kilińskiego, poświęconym żołnierzom AK okręgów białostockiego, wileńskiego i nowogródzkiego. Następnie w sali Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego odbyła się uroczystość wręczenia odznak. Otrzymali je przedstawiciele władz samorządowych miasta Wysokie Mazowieckie burmistrz Jarosław Siekierko, przewodniczący rady miasta Józef Sokolik i powiatu starosta Bogdan Zieliński, kierownictwo Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku oraz historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku: Łukasz Lubicz-Łapiński i Tomasz Piotrowski. W drugiej części spotkania został wyświetlony film dokumentalny “Oddział BOA”.

INFO od Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku

Wybór odznaki dla naszych samorządowców nie jest przypadkowy.  W mieście Wysokie Mazowieckie funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym dyrektorem jest nagrodzony Józef Sokolik. Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński nadzoruje szkołę z ramienia samorządu, a patronem szkoły jest Armia Krajowa.

Na stronie internetowej CKZ jest uzasadnienie dlaczego patronem jest Armia Krajowa.  Wysokie Mazowieckie i jego najbliższe okolice były prężnym ośrodkiem działań AK. Pomimo prześladowań i terroru, wielu synów tej ziemi znalazło się w szeregach tej organizacji. Najbardziej znany żołnierz tego okresu – por. Kazimierz Kamiński ps. “HUZAR” prowadził walkę aż do 1952 r., nim podstępnie został zwabiony przez Urząd Bezpieczeństwa i osądzony na karę śmierci. Do legendy przeszedł też por. Tadeusz Westfal ps. “KARAŚ”. Pochodzący z Wielkopolski żołnierz zorganizował tutaj najlepiej funkcjonujący na Białostocczyźnie oddział KEDYWU, za co później mianowano go szefem Kedywu Okręgu AK Białystok. Spod Wysokiego wywodził się także Jan Stanisław Jankowski, delegat Rządu RP na Kraj i ostatni premier Polski Podziemnej, aresztowany przez NKWD i sądzony w Moskwie.

odznaka_siekierko_sokolik_zielinski

10 myśli nt. „Odznaki Związku Żołnierzy AK dla wysokomazowieckich samorządowców”

 1. To chyba jakieś kpiny, bo wielce zasłużeni……….najpierw stworzono szkołę żeby Sokolik miał tytuł dyrektora………a teraz taka zasługa dla AK……..bo jest dyrektorem……..a pan Siekierko moze powie dlaczego na tablicy AK w Wysokiem nie ma wszystkich nazwisk w tym cichociemnego którego ktoś zdradził……Starosta no tego rodzina to się zasłużyła……..dziwne ……
  Sąsiedzi jeszcze pamiętają……..

 2. Sokolik to dla mnie prawdziwy fenomen. Faceta wybierają do Rady Miasta i na przewodniczącego od 20 lat :) Naprawdę nie wiem co w tym facecie takiego wyjątkowego. Po przekrętach w CKZ powinien już się nie pojawiać publicznie.

 3. do Johnny no to sam teraz widzisz i wiesz kto nami w tym mieście rządzi

 4. Prawdziwy dowódca to odznacza żołnierzy a nie sam………
  może żołnierze uciekli…… Jak zobaczyli z jakimi generałami mają do czynienia….. kpina nie tylko …….. zawiedliśmy się

 5. Ludzie….Takich włodarzy z tymi odznaczeniami gdzie ich postępowanie nie jest adekwatne do tych ich tytułów, oddział niejednego “cichociemnego” postawiłby “takich zasłużonych patryjotów” pod ścianą plutonu egzekucyjnego. Zasłużeni włodarze…Ludzie kim jest Sokolik??Kim jest Starosta? Ważne odznaczenia państwowe stały się jak medaliki do kupienia na straganie. Przez takich odznaczanych ordery tracą swoją wielka wartość. Każdy płytki człowiek bez jakiegokolwiek poziomu honoru,ambicji zostaje odznaczony. Istny kabaret. Pan Sokolik wykręca się koło Ak-owców bo czuje że pali mu się grunt pod nogami. Panowie żeby mieli odrobinę honoru nie przyjęliby tych odznaczeń. Miejmy nadzieje ze przyszłe wybory rozliczą odpowiednio każdego z tych “zasłużonych”. Tak podsumowując dobrze że ukazała się niezależna gazetka pod redakcją p.Roszkowskiej “Wiadomości Wysokomazowieckie” ukazujące prawdziwe oblicze tych “świetnych gości”. Dziękuję :)

 6. Po co tyle zachodu.Nie kop nikogo w d..ę tylko czytaj te gazety co już są w mieście Echo Wysokiego i Głos Wysokomazowiecki.

 7. W dniu 21 maja 2014 r. w siedzibie białostockiego oddziału IPN odbył się finał II Regionalnego Konkursu Historycznego wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach w okresie od września 1939 do 25 kwietnia 1947.

  Podczas ogłoszenia wyników konkursu Czesław Chociej, p.o. Prezesa Zarządu Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, udekorował odznaczeniem „Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” Karola Głębockiego, nauczyciela Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem. Odznaczenie przyznano na wniosek dyrektora białostockiego IPN. Pan Głębocki był inicjatorem Konkursu wiedzy o AK i przez cztery lata organizował go jako konkurs o zasięgu powiatowym, a od dwu lat – wspólnie z białostockim oddziałem IPN – jest współorganizatorem konkursu regionalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>