Prawo znak

Powrót Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem

Z dniem 24 stycznia 2014r. Sejm przyjął ważne z punktu widzenia powiatu wysokomazowieckiego Prawo o ustroju sądów powszechnych na mocy którego w ciągu najbliższego roku może być przywrócony status Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem. Za przyjęciem prezydenckiej wersji nowelizacji głosowało zdecydowana większość posłów.

Za nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych głosowało 439 posłów, przeciw było czterech, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przepisów trafi teraz do Senatu.

Na mocy nowelizacji od stycznia 2015 r. rację bytu będą miały sądy w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców w tym Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem oraz takie, do których rocznie trafia 5 tysięcy spraw. Ustalone w ustawie warunki spełnia dziś 41 sądów, które z rejonowych stały się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek w rejonie, tak jak Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem, stał się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Zambrowie.

Batalia o sądy trwała bardzo długo, nie pomagały protesty samorządów, sędziów, analizy. Na stronie Urzędu Miasta w Wysokiem Mazowieckiem możemy przeczytać, iż  “15 marca 2012r. w Sochaczewie powstało Stowarzyszenie Amici Curiae broniące małych sądów, którego celem było podejmowanie działań zmierzających do ułatwienia obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości. W pracach niniejszego stowarzyszenia uczestniczył osobiście Burmistrz Miasta Jarosław Siekierko i Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.”. Dalej w tekście “Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w udział na rzecz przywrócenia Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem. Dziękuje: wójtom, burmistrzom z terenu powiatu wysokomazowieckiego, radnym, instytucjom, które włączały się aktywnie w akcję protestacyjną w Warszawie.
Szczególne podziękowania Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Jarosław Siekierko składa Mecenasowi Wojciechowi Błaszczykowi z Warszawy, który był inicjatorem założenia Stowarzyszenia Amici Curiae odgrywającego wiodącą rolę w obronie małych sądów.”. Panie burmistrzu Siekierko litości….nie da się tego czytać. Przecież wcześniej wszystkie obywatelskie projekty przepadły z kretesem.

Zwyciężyła polityczna kalkulacja prezydenta Komorowskiego, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy dogadali się i przyjęli prezydencką wersję ustawy. Celem targów politycznych było zapewne wspólna zgoda na zgarnięcie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych… ale to już jest inna historia.

Źródło sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>