Pomnik Katyński

II Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki

“Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.
Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich,
kończy się.”
Prymas Stefan Wyszyński

Szanowni Państwo
Nauczyciele, Katecheci, Rodzice
Przedstawiciele edukacyjnych organizacji obywatelskich,
Czcigodni Księża,
Drodzy Uczniowie

Zacznę jak przed rokiem. 10 kwietnia 2014 roku będziemy obchodzić 4. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Doszło wtedy – jak stwierdziliśmy jednogłośnie w Oświadczeniu Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej z 13 kwietnia 2010 roku – “do największej tragedii w powojennej historii Polski”. Wiążę się ona nierozerwalnie ze zbrodnią katyńską, wszak cała 96-osobowa polska delegacja państwowa, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką, przedstawicielami Parlamentu, rządu, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, dowódcami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz szefami urzędów i instytucji państwowych, zginęła w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu katyńskiego.
W wielu miejscach w Polsce rocznicy tej zostanie nadany godny i uroczysty charakter, a organizowane w szkołach akademie, apele, spotkania w miejscach pamięci, programy artystyczne i inne przedsięwzięcia rocznicowe będą miały głęboki wymiar edukacyjny i wychowawczy. Warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w uroczystościach organizowanych przez ludzi i środowiska, którym rzeczywiście zależy na prawdzie i pamięci o wydarzeniach z naszej najnowszej historii.
Zwracam się do Państwa Dyrektorów i Nauczycieli, Katechetów, Rodziców, Księży, organizacji społecznych oraz młodzieży o życzliwe przyjęcie mojej propozycji udziału uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w II Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim “By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku. Ze względu na walory edukacyjne i wychowawcze tego konkursu, który – jestem przekonany – będzie miał swoją kontynuację w następnych latach serdecznie proszę o szczere nim zainteresowanie, aby Katyń i Smoleńsk – dwie bolesne karty naszych najnowszych dziejów – stały się przedmiotem badań i głębszej refleksji młodych Polaków.
Ubiegłoroczna pierwsza edycja tego Konkursu pozwala wyrazić przekonanie, iż przedsięwzięcie to jest bardzo potrzebne. Rok temu do Komisji Konkursowej wpłynęło około 60 prac z całego województwa podlaskiego. Analiza ich treści wskazuje, że postawienie przed uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w postaci poszukiwania prawdy o wydarzeniach historycznych będących przedmiotem Konkursu inspiruje do stawiania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków. Z zainteresowaniem będziemy oczekiwać odpowiedzi na pytanie, na ile wzrosła przez ostatni rok wiedza naszej młodzieży o Katyniu i Smoleńsku.

Z wyrazami szacunku
Poseł na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej
Jarosław Zieliński

Regulamin Konkursu
Karta Zgłoszenia Uczestnika

fot. ElaineLat wikimedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>