Prezes Sapiński

Apel prezesa Dariusza Sapińskiego do prezydenta i premiera o udział w otwarciu igrzysk w Soczi

W związku ze zbliżającymi się XXII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Federacji Rosyjskiej w Soczi w dniach 7-23 lutego 2014 roku, Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusz Sapiński zwrócił się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o udział w otwarciu olimpiady.  W kontekście napływających informacji na temat bojkotu igrzysk przez najwyższe władze kolejnych państw niepokojącym sygnałem są wypowiedzi tak prezydenta, jak i premiera, iż żaden z nich nie planuje udziału w inauguracji igrzysk. W interesie polskiej gospodarki i jej pozycji na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim stosunków polsko-rosyjskich i kontaktów handlowych Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską, leży bowiem udział w otwarciu olimpiady w Soczi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z reprezentacją polskiego rządu.

Nieobecność obu najwyższych przedstawicieli władzy państwowej i administracji rządowej w obliczu bojkotu igrzysk przez przedstawicieli innych krajów, nawet w obliczu obecności innych reprezentantów polskich władz, może zostać odebrana jako dołączenie prezydenta i premiera do międzynarodowego bojkotu. Taka sytuacja może mieć negatywne w skutkach konsekwencje nie tylko dla stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki. Polska musi zachowywać dobre relacje zwłaszcza ze względu na liczne kontakty handlowe z Rosją. Radzie Ekspertów Mleczarstwa, której przewodniczy Dariusz Sapiński, szczególnie zależy na zachowaniu dobrych relacji handlowych z Rosją – polskie mleczarstwo jest istotną częścią polskiej gospodarki, a eksport produktów mleczarskich na rynki zagraniczne, w tym na chłonny rynek rosyjski, jest siłą napędową rozwoju nie tylko branży, ale i całej gospodarki. Ponadto jednym z głównych celów Rady Ekspertów Mleczarstwa jest również promocja produktów mleczarskich, a więc polskiej żywności, poza granicami Polski.

Negatywnie odebrana przez Federację Rosyjską nieobecność władz polskich w Soczi może zniweczyć wszelkie starania polskich producentów tak w kwestii promocji polskiej żywności, jak i grozić częściowym lub nawet całkowitym zerwaniem kontaktów handlowych.

Inf. prasowa REM

Rada Ekspertów Mleczarstwa, powstała 21 marca 2013 roku z inicjatywy Prezesa Zarządu Grupy MLEKOVITA Dariusza Sapińskiego, to organ o charakterze opiniodawczo-konsultacyjnym, działający społecznie, a tym samym z założenia stanowiący scalenie interesów branży, mający na celu skuteczne definiowanie rozwiązań problemów istotnych dla polskiego sektora mleczarskiego.
Skład osobowy Rady stanowią autorytety branży mleczarskiej, jej przedstawiciele i szefowie organizacji branżowych oraz autorytety naukowe, posiadające wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie techniki, technologii oraz ekonomiki mleczarstwa.

Dariusz Sapiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>