Wysokie Mazowieckie: Przetargowe fiasko na nowe działki

W dniu 12 listopada burmistrz miasta Wysokie Mazowieckie Jarosław Siekierko musiał mieć nietęgą minę, kiedy okazało się po przeprowadzonych przetargach, iż tylko jedna z kilkudziesięciu działek budowlanych znalazła nabywcę. Docelowo miasto Wysokie Mazowieckie ma do sprzedaży 102 działki, pierwsza tura przetargowa tego dnia obejmowała sprzedaż 53 działek.

Przed podziałem na tych terenach planowano powstanie terenów sportowo-rekreacyjnych z nowym stadionem. W 2008r. na projekt na wykonanie dokumentacji stadionu miejskiego w Wysokiem Mazowieckiem wydano 300 000 zł, którego to ostatecznie nie zrealizowano. Po kolejnej zmianie decyzji w ostatnich latach, kiedy to przekształcono te tereny na działki budowlane, okazuje się, iż brak jest większego zainteresowania po zaproponowanych obecnie cenach.

Ceny zaproponowane potencjalnym mieszkańcom wahały się w granicach od ponad 101 610 zł za działkę o pow. 808 m2, do 171 154 zł za działkę o pow. 1265 m2. Burmistrz Jarosław Siekierko na sesji Rady Miasta z 25 września zapewniał, iż  na przedmiotowym terenie położony jest główny kanał deszczowy i sanitarny, oraz istnieje również możliwość przyłączenia gazu i instalacji elektrycznej. Zapewnił też, że nie są to tereny zalewowe. Nie ma jednak informacji, kto za te przyłączenia dodatkowo zapłaci? Jeśli będzie to w gestii nabywców, to cena za działkę ostatecznie jeszcze bardziej może wzrosnąć.

Brak chętnych na zaproponowane przez magistrat ceny powinien dać do myślenia włodarzom miasta. Jak się okazało były one dla potencjalnych kupców nie do przyjęcia. Tymczasem urealnienie ich w dół, mogłoby skłonić wiele osób do zakupu, co w konsekwencji zapewniłoby pracę przy uzbrojeniu terenu i budowie domów dla wielu mieszkańców z naszego regionu. Zyskałyby firmy budowlane, sprzedawcy artykułów budowlanych i wyposażenia wnętrz, ostatecznie i budżet miasta, ponieważ na wybudowanych działkach urzędnicy pobieraliby podatek od nieruchomości. Sprzedaż tych terenów wpłynęłaby pozytywnie na budżet miasta, pozwoliłoby szybciej pospłacać długi. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej z dn. 28 grudnia 2012r. kwota długu na koniec 2013r. ma wynosić 2 225 000 zł.

Perspektywy na szybkie zbudowania nowego osiedla oraz osiągniecie dobrych cen za działki obniża niewątpliwie sytuacja demograficzna. Tylko w latach 2010-2012r. z terenu powiatu wysokomazowieckiego wg wskaźnika GUS badającego stan faktycznego zamieszkania, ubyło ponad 576 mieszkańców (59 730 mieszkańców 2010r. na 59 154 w 2012r.) Ubywa również mieszkańców w samym mieście Wysokie Mazowieckie, z 9508 w 2010r. na 9470 w 2012r. Jaka przyszłość czeka nowe osiedle przy ulicy warszawskiej zobaczymy po kolejnym przetargu. Patrząc jednak realnie na sytuację na rynku budowlanym i gruntów budowlanych w Polsce występuje dla tego segmentu gospodarki tendencja spadkowa, zarówno w cenach jak i ilości budów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>