Michałowo gmina przyjazna mieszkańcom. Samorządowcy bierzcie przykład!

Wprawdzie gmina Michałowo nie leży w naszym powiecie, jednak jest doskonałym przykładem, że można nie tylko obniżać podatki, ale również je likwidować dla dobra mieszkańców.

W dniu 21 listopada podczas sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o zwolnieniu wszystkich mieszkańców (osoby fizyczne) Gminy Michałowo z podatków, tj. od nieruchomości: budynków mieszkalnych, gruntów pozostałych na których znajdują się budynki mieszkalne i budynków pozostałych znajdujących się na tych gruntach. Tym samym Michałowo zostało najprawdopodobniej pierwszą gminą w Polsce, w której nie trzeba płacić tychże podatków.

Oto jak decyzję Samorządu Michałowa uzasadnia Burmistrz Michałowa Marek Nazarko.
– Podjęliśmy tę decyzję ponieważ gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej. Dzięki temu możemy odciążyć mieszkańców. Chcesz być zwolniony z podatku zamieszkaj w Michałowie. Wierzymy, że będzie to zachętą, aby ludzie chcieli budować się i zamieszkać w Michałowie. Każda gmina powinna podejmować działania prorozwojowe, a jeśli jeszcze przy tym skorzystają nasi mieszkańcy to tym bardziej warto. Osoby starsze będą miały więcej pieniędzy na leki, a rodzice na podręczniki czy też inne potrzeby swoich dzieci.

Działania samorządu Michałowa ukierunkowane są na stwarzanie atrakcyjnych warunków do zamieszkania i inwestowania w Michałowie, ale także na ciągłą poprawę warunków życia mieszkańców. Realizowane są liczne inwestycje w zakresie infrastruktury sportowej, kulturalnej i turystycznej. Gmina posiada bowiem spory potencjał turystyczny dzięki atrakcyjnemu położeniu na styku Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej i bogactwu przyrodniczemu. W planowanym budżecie na rok 2014 zapisano 11,5 mln złotych na działania inwestycyjno – remontowe, co stanowi 43% budżetu, a jeszcze wiele wniosków unijnych czeka na ocenę

Wielu ekonomistów jest zdania, że poziom fiskalizmu oraz obciążeń podatkowych i parapodatkowych opłat w naszych samorządach i od władzy centralnej jest zbyt wysoki. W mieście Wysokie Mazowieckie istnieje nawet absurdalna dla wielu opłata za posiadanie psa, którą większość samorządów nie pobiera. Czy aby nasi samorządowcy dla dobra mieszkańców nie powinni pójść śladem burmistrza Michałowa również w sprawie podatków od nieruchomości? Warto, ponieważ mieszkańcy będą mieli wtedy po kilkaset złotych rocznie więcej na własne potrzeby.

Na podstawie info ze strony UM w Michałowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>