Bądź widoczny na drodze

Wysokomazowieccy policjanci prowadzili działania pod hasłem “Bądź widoczny na drodze”. Funkcjonariusze rozdawali pieszym i rowerzystom element odblaskowe. Reagowali także na wykroczenia popełniane przez te osoby oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj policjanci wysokomazowieckiej drogówki prowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Jest to  grupa uczestników ruchu szczególnie narażona na poważne skutki w przypadku zdarzeń drogowych. W trakcie akcji funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli okolice  oznakowanych przejść dla pieszych, a także zwracali uwagę na sposób poruszania się rowerzystów. Mundurowi reagowali na wykroczenia popełniane przez te osoby oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego.Natomiast dzieci policjanci zachęcali do korzystania z odblasków w trakcie poruszania się po drogach wręczając im elementy odblaskowe.

Policjanci przypominają, że niesprzyjające o tej porze roku warunki drogowe – mała przejrzystość powietrza, śliska nawierzchnia, wcześnie zapadający zmrok są niejednokrotnie elementami sprzyjającymi powstawaniu zdarzeń drogowych, w których często ofiarami są piesi. Każdy powinien pamiętać o tym, że droga hamowania samochodu na śliskiej nawierzchni jest o wiele dłuższa niż na jezdni suchej. Natomiast w warunkach ograniczonej widoczności kierowca o wiele później zobaczy pieszego – często ubranego w ciemne ubrania, niż pieszy światła jadącego samochodu. Nie można tu stosować „zasady” – skoro widzę to jestem widziany. Przed wejściem na jezdnię należy być absolutnie pewnym, że jest to bezpieczne. Piesi muszą pamiętać o tym, że w zderzeniu z samochodem (niezależnie od tego kto zawini) to właśnie oni odniosą poważne obrażenia. Stosowanie elementów odblaskowych powoduje, że piesi są znacznie lepiej widoczni w światłach samochodowych reflektorów. Nawet jeśli popełnią jakieś błędy, kierowca dostrzeże ich znacznie wcześniej. To natomiast pozwoli na zmniejszenie prędkości oraz bezpieczne ominięcie pieszego. Trzeba pamiętać również, że osoby do 15 roku życia poruszające się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmroku mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych.

policja-wysmaz3

policja_wysmaz2

policja_wysmaz1

Źrodło oficer prasowy KPP w Wysokiem Mazowieckiem, podlaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>