Konkurs “By czas nie zaćmił i niepamięć”

“Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.”

Prymas Stefan Wyszyński

W tych dniach obchodzimy 3. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Doszło wtedy – jak stwierdziliśmy jednogłośnie w Oświadczeniu Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej z 13 kwietnia 2010 roku – “do największej tragedii w powojennej historii Polski”. Wiążę się ona nierozerwalnie ze zbrodnią katyńską, wszak cała 96-osobowa polska delegacja państwowa, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką, przedstawicielami Parlamentu, rządu, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami urzędów i instytucji państwowych, zginęła w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Jedną z inicjatyw służących upamiętnieniu dwóch bolesnych kart naszych najnowszych dziejów – Katynia i Smoleńska, a także zainspirowaniu młodych Polaków do badań i głębszej refleksji nad tymi wydarzeniami jest ogłoszony przeze mnie I Wojewódzki Konkurs Historyczno – Literacki “By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku. Jest on zaadresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim. Zakładam, że będzie miał on swoją kontynuację w następnych latach.

Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Informacja o Konkursie

list Posła

Regulamin

zał nr 1 do Regulaminu – karta zgłoszenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>