Uwaga na oszustów

Podlascy policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny i krewnych wyłudzają od starszych osób ich oszczędności. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

Niestety, pomimo wielokrotnych ostrzeżeń o oszustach wyłudzających oszczędności metodą na tzw. wnuczka w dalszym ciągu zdarzają się przypadki takich oszustw. Wczoraj białostoccy policjanci zostali poinformowani o dwóch kolejnych takich przestępstwach, do których doszło w ciągu kilku ostatnich dni. W ich wyniku część swoich oszczędności straciła 65-latka, która przekazała nieznajomemu mężczyźnie, odbierającemu pieniądze w imieniu jej rzekomego kuzyna, 5,5 tysiąca złotych. Starty mogłyby być znacznie większe, jednak kobieta przed kolejnym spotkaniem w celu przekazania kolejnej części gotówki skontaktowała się z faktycznym kuzynem i wtedy okazało się, że padła ofiarą oszusta. W drugim przypadku 74-latka przelała na konto wskazane przez fałszywego kuzyna 20 tysięcy złotych. Teraz oszusta szukają policjanci i ponownie apelują o rozwagę w podejmowaniu szybkich finansowych decyzji.

Pamiętajmy, że zasada “ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą, byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze, w wyniku własnej łatwowierności często o niej zapominają. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od rzekomych wnuków, kuzynów, czy innych członków rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

-skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego,
-nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści,
-potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ !!!

zdj_12119_1

Źródło podlaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>