Wysokie Mazowieckie bez Sądu Rejonowego

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin nadal triumfuje. Jego reforma administracyjna Sądów, która spowodowała, iż między innymi Sąd w Wysokiem Mazowieckiem został podporządkowany Sądowi Rejonowemu w Zambrowie jest zgodna z konstytucją. Tak orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

-Ten wyrok wzmocnił moją determinację, by jeszcze szybciej i głębiej, mocniej reformować sądownictwo – powiedział podczas konferencji prasowej min. Gowin.-Niezależnie od głosów krytyki, które płyną ze strony części elit społecznych, będę konsekwentnie reprezentował punkt widzenia, wartości i interesy normalnych obywateli.

Tworzenie i znoszenie poszczególnych sądów nie stanowi zmiany ustawowo określonego ustroju sądów. Skoro dokonywanie tych czynności nie wymaga ustawy, to czynności te mogą być wykonywane przez ministrów w drodze rozporządzenia – powiedział w uzasadnieniu Marek Kotliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Szanse na przywrócenie rangi Sądu w Wysokiem Mazowieckiem bardzo zmalały. Jedyną, małą szansą jest jeszcze obywatelski projekt PSL przywracający poprzednie status quo. Trudno jednak oczekiwać, że ludowcy poświęcą koalicję dla tej sprawy.

Informacje na podstawie konferencji

31 myśli nt. „Wysokie Mazowieckie bez Sądu Rejonowego”

 1. Kiedy te podludzie zrozumieją że nie jest to likwidacja sądu lecz obniżenie rangi… a sami na to zapracowali…. Ja nie spotkałem się żeby jakąś sprawę prawidłowo rozpatrzyli czy to prokuratory czy sędziowie… I nie ma do kogo się odwołać…komu zgłosić… ich interesują tylko formalności a nic ze zdrowego rozsądku… wielu z Nich to są prawniki pozbawieni logiki… sprawę można rozpatrzyć w 15 minut a oni ciągną 6 posiedzeń apelacja i znów 6 posiedzeń i znów apelacja i sąd wyższej instancji ich szkoli jak należy a jak nie należy interpretować prawo… i niema z kim z Nich porozmawiać na ten temat… tak są w sobie zadufani… Jak niektórzy rozważają że tylko rewolucja może wyleczyć polskie sądownictwoi prukuratury.

 2. Aleksandrze jak ktoś się dobrze przygotuje do sprawy to prokurator mu nie groźny. Idzie ktoś o zakład, że w ciągu kilku lat np. miasto Wysokie Mazowieckie, gmina Wysokie Mazowieckie, Kulesze Kościelne, Szepietowo i Czyżew mogą się stać częścią powiatu zambrowskiego?

 3. ,,podludzie” dokładnie wiedzą, że są to zagrywki czysto polityczne. Argumentacja, że reorganizacja sądów ma zwiększyć efektywność to są jakieś żarty. Reorganizacja jest potrzebna ale nie na tym poziomie sądów. Za 2-3 lata stwierdzą że sądy zamiejscowe nie są wogóle efektywne. A za 5 że jeśli obszarem właściwym dla sądu jest powiat to po co nam powiat Wysokomazowiecki, zjednoczmy się i wspaniałomyślnie bądźmy powiatem zambrowskim.

 4. Zgadzam się z Panem Grosickim!! Dodam jeszcze iz profesor Strzembosz sie mylił,sądy same sie nie oczyszczą,jak przewidywał,potrzebna jest Rewolucja!

 5. Ja widzę jedyną nadzieję w pani Halince. Ten zapał sprawiedliwości ten blask w oczach z panią Darią na czele dadzą radę dwie radne.

 6. Trzeba w takim razie nie czekać do wyborów tylko wymienić nieskutecznych w działaniu. Po co było pchać się do Warszawy za nasze pieniądze , fotografować się , gwizdać w baloniki i bez skutku. Trzeba było wtedy myśleć i prosić o pomoc panie Darię Sapińską i Halinę Roszkowską.Wierzę , że zadziałałyby z większym wyczuciem politycznym i z zapałem o pozostawienie Sądu w Wysokiem Mazowieckiem.

 7. A czemu prosić to one nie są lokalnymi patriotkami i same nie wiedza ze to dla dobra wszystkich mieszkańców i ich także więc jak miały możliwości to czemu nic nie zrobiły? Ale w sumie lepiej na klawiaturze poklikać i zrobić wokół siebie wspaniałą otoczkę dobroci i nieskazitelności

 8. A ja słyszałem że Sapińska załatwiła sąd w Mazowiecku , ale jak Gowin dowiedział się od Zambrowiaków że najwyższe władze Mazowiecka zachowują się niepoważnie tzn . jeżdżą i demonstrują pod ministerstwem to przez awanturników zmienił decyzję

 9. ludzie – ale komu właściwie chodzi o utrzymanie sądu, zastanówcie się… Władza i kościół u nas bardzo bronili sądu, czy to z ambony czy jeżdząc do stolicy, a mnei zastanawia, co na to sami pracownicy sądu? myśle że im jest wszystko jedno… Zwróćcie uwage co roku droga krzyżowa ulicami miasta i co roku nikogo sądu, nikogo z prokuratury, a władze są… jak tak się władze wstawiają za sądem, to czemu z niego nikogo nie widac… Tu widać komu ten sąd z nazwy WM, a nie Zambr jest potrzebny

 10. Ludzie odpuscie Sobie choc w Swieta. Pojdzcie do Kosciola, usiadzcie przy stole, kieliszek dobre go wina i Swiat bedzie taki, jaki jest- PIEKNY!!! Wasza frustracja was dobija. Wesolych Swiat…jeszcze trwaja….

 11. Im dalej sąd od obywatela tym z tylko jednego względu jest lepiej, bo wtedy jest mniej powiązań rodzinnych i towarzyskich.

 12. Samorządowcu ,niestety my nie mamy tych kilkudziesięciu dodatkowych tysięcy diety samorządowca i nie stać nas na dobre wino . A nie jesteśmy z frustrowani tylko zdegustowani rządami naszych samorządowców , I jak widać po liczbie ludzi w kościele że nie chodzą tam tylko samorządowcy , ale chodzimy i my zwykli ludzie i słuchamy nowego Papierza , który mówi aby nie rozgrzeszać skorumpowanych polityków i samorządowców ,słyszymy chociażby we wczorajszym kazaniu w naszym kościele że dla tych co nie mają zasad etycznych , moralnych i zwykłej ludzkiej przyzwoitości zbawienie będzie problemem. Więc martwimy się jako chrześcijanie o wasze dusze.

 13. kochany martw się o swoją duszę , to że stoisz w kościele pod amboną nie daje ci jeszcze przepustki do raju.

 14. Jeżeli chodzi o Sąd w Wysokiem Mazowieckiem …., brak wyczucia, rozeznania w polityce i skuteczności w działaniu naszej miejscowej władzy.Okazuje się , że dąć w powietrze bez sensu można w głębokim lesie.

 15. Jarosław Gowin 28 marca “Protest przeciwko mojej reformie sądów jest skandaliczną próbą obrony interesów części środowiska sędziowskiego przeciwko interesom normalnych Polaków. (…) Do 31 grudnia prawie 50% sędziów sądów rejonowych to byli funkcyjni: prezesi, wiceprezesi, przewodniczący wydziałów. Jak ma dobrze funkcjonować sądownictwo, jeżeli co drugi jest szefem? Sędziowie dalej orzekają w tych sądach, w których orzekali. Sądy nie zniknęły, nic się nie zmieniło. Dostęp obywateli do sądów jest identyczny. Natomiast Ci sędziowie, którzy do 31 grudnia mieli często 1/10 obowiązków swoich kolegów z sądów bardziej obciążonych, orzekają w tym sądzie co wcześniej, ale oprócz tego w drugim sądzie, czasami w trzecim sądzie. To wszystko po to, by Polacy nie musieli latami czekać na wyroki.”

 16. Wasza obiektywność jest porażająca!!!! PO pierwsze – to nie “miejscowa władza” rozwala sądy a Gowin z PO!!! PO drugie – to Sapińska & Kompany chwaliła się na tym portalu w ub. roku, że załatwiła Sąd dla Wys-Maz. No i załatwiła…Sąd!!! PO trzecie- to dzięki protestom w sejmie powstała większość PSL, SLD ,RP, SP i PiS która przegłosowała w komisji projekt przywracający sądy. Jeśli nikt się nie sprzeda PO to sąd do nas wróci ale nie dzięki PO. PO czwarte – ile znaczą słowa Gowina widać u nas. Po likwidacji z sześciu sędziów zostało podobno dwóch. Na pewno będzie szybciej. Zambrów nas wyzwoli… z sądu. PO piąte – Sapińska i Roszkowska też!!!

 17. Przecież pisaliśmy jak Gowin przez okno w ministerstwie zobaczył że miejscowa władza demonstruje pod ministerstwem to zmienił decyzję na korzyść Zambrowa i działania Sapińskiej spaliły na panewce. A sądy przede wszystkim powinny sądzić nie tyle szybko ale sprawiedliwie i nie czuć zakłopotania i nacisków gdy przychodzi im sądzić lokalnych prominentów. No ale muszę przyznać że nie zdawałem sobie sprawy że wyjazdy do Warszawy naszych lokalnych prominentów zaowocują tak wspaniałą koalicją PiS , SLD , PSL i Ruch Palikota daje to ogromne nadzieje na przyszłość ….. . ciekawe tylko co na to nasz wielebny ?

 18. do Obserwatora “miejscowa włada” niech lepiej zajmie się tworzeniem nowych miejsc pracy.Pomyślała ,że jak powstanie nowe osiedle mieszkaniowe , to ludzie nie będą mieli gdzie pracować i co wtedy będzie.Chyba że nikt tam nie będzie stawił domów . Widzicie Flanc nawet się rozdwoił , jedną nogą był w Warszawie , drugą w mieście i tyle co pogwizdał w obronie Sądu .Niestety, pogwizdać to stanowczo za mało.

 19. Obiektywny,wiem, że to za mało!!! Ten Rząd i PO trzeba po prostu odsunąć od władzy!!! Dopiero wtedy zaczną powstawać miejsca pracy, nie będą likwidowane Sądy,ludzie będą budować domy i żyć godnie…

 20. mieszkańcu, Temido, Adwokacie czy jak tam jeszcze się nazywacie!!! Pomyliło Wam się z datami albo celowo manipulujecie faktami!!! PO pierwsze – pierwszy był projekt wg. którego Sąd Rejonowy miał być w Wys-Maz a Zambrów do likwidacji. PO drugie- Gowin odwrócił decyzję po interwencji zambrowskiej PO. PO trzecie- to Sapińska & Kompany na portalu pochwalili się, że załatwiła Sąd Rejonowy dla Wys-Maz, ale nikt nigdy tej informacji nie potwierdził!!! PO czwarte- dopiero po zmianie decyzji na niekorzyść naszego powiatu zaczęły się protesty!!! PO piąte- w sprawach dobrych dla Naszej Ziemi trzeba paktować nawet z diabłem (RP, SLD) bo najgorsze jest PO przy władzy!!!

 21. Myślę , obserwatorze że tobie się pomyliło . Gdyby nasi samorządowcy miejscy nie określali się tak kategorycznie politycznie i realizowali własnych karier i ich najbliższych na działalności politycznej tylko samorządowej dla dobra naszego miasta i nas wszystkich takiej sytuacji by nie było .przecież mamy radnego wojewódzkiego który oprócz własnych ambicji politycznych nic więcej nie osiągnął . Dla szarego obywatela sąd był i jest a czy na wejściu wisi taka czy inna tablica to dla niego nie ma większego znaczenia. Bardziej bulwersują i demoralizują go sytuacje gdy lokalne sądy i prokuratorzy umarzają poważne postępowania wobec lokalnych decydentów . kiedy czytają że ci wykorzystując swoją pozycje pobierają bezzwrotne korzyści finansowe na fikcyjną działalność gospodarczą kiedy widzą że inwestycje wojewódzkie i krajowe omijają nasze miasto , kiedy widzą że lokalni samorządowcy używają anonimów i gotowi są i tu masz rację obserwatorze do paktowania z diabłem ale nie dla dobra Naszej ziemi tylko za wszelką cenę utrzymania się na stołkach i takie właśnie wrażenie odnosimy gdy czytamy o naszych samorządowcach.

 22. A naszemu radnemu wojewódzkiemu powinno zależeć . Sam podobno jest prawnikiem. Zważywszy , że chałup u tatusia dostatek to miałby gdzie mieszkać a i pracę miałby napewno. A w takim Białymstoku to już liczą się kompetencje i chyba tak daleko łapki tatusia nie sięgają

 23. Obserwatorze nie taki straszny diabeł jak go malują.Podejrzewam , że on z tobą paktować by nie chciał i dałby nogę przez dziurkę od klucza.On też wymaga porządnego towarzystwa i na wysokomazowiecką demokrację w wydaniu PiS -u patrzeć nie może.

 24. do obserwatora: Główka nie boli ??? Kolegę dopadła prawdopodobnie choroba, ta sama na którą cierpi niejaki Kaczyński z PIS, czyli paranoidalny wstręt do PO. Zupa przesolona to też wina PO ? Ja też nie pałam do nich sympatią, ale żeby każdy problem sprowadzać do nich to tylko zbędna promicja tej partii.

 25. Silne środowisko sędziowskie i lokalne układy – Jarosław Gowin uważa, że to głównie im przeszkadza reforma sądownictwa. Likwidacja 79 sądów zdaniem ministra usprawni działanie wymiaru sprawiedliwości. Od stycznia – na mocy rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości – 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian – wskazywał resort sprawiedliwości – jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa. Obywatelski projekt, wspierany przez PSL, wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami – cofa tym samym reformę Gowina. Jarosław Gowin w TOK FM kolejny raz bronił zmian w systemie sądownictwa. Jego zdaniem “interes obywateli politycy mają w… poważaniu”. – Opór ze strony części silnego środowiska sędziowskiego, po drugie obawa części samorządowców, że przyszłość powiatów stanie pod znakiem zapytania, a po trzecie są zbyt ścisłe związki między przedstawicielami lokalnego wymiaru sprawiedliwości a lokalnym establishmentem – wyliczał Gowin przyczyny sprzeciwu niektórych grup.

 26. Jarosław Gowin „Sądy po prostu nie mogą działać, jak do tej pory. Pod względem kultury organizacyjnej to relikt z czasów PRL-u. Dojdzie do fundamentalnych zmian. Chcę przenieść sądownictwo w wiek XXI nawet nie z wieku XX, ale pod niektórymi względami z XVII czy XVIII stulecia… Czy pan wie, że akta do dziś bywają tam zszywane dratwą?” – powiedział Jarosław Gowin pytany o przyczyny słabej oceny wymiaru sprawiedliwości przez Polaków.

 27. Anioł z ” Alternatywy 4″ spinacze robił z drutu i dobrze było. Akta zszywane dratwą to tylko durne przyzwyczajenie i niechęć do wprowadzania nowego. Jakoś nie słychać żeby prawnicy jeżdzili maluchami.Tu idą z postępem.A sądy są skorumpowane i bezmyślne a prawo w Polsce wymaga naprawy i to natychmiastowej.Sądy w małych mieścinach powinny odwalać urzędniczą robotę “u podstaw” .Może wiedziały by więcej kogo i za co oskarżają

 28. oni wszyscy są dobrze przed wyborami jakie milutkie jak dożo obiecywali dużo a po wygranych wyborach to od razu diabeł w nich wstępuje jak dla pracowników to podwyżki niema a dla nich od razu są pieniądze na podwyżki ciekawy jestem czy starosta czy burmistrz przeżyłby za 1200 pracy na pełnym pracując 33lata bez zwolnieni lekarskich etacie opłacając mieszkanie światło wykupić leki z tego sosteja 30 złotych na przeżycie. życzę im zęby sięgnęła ich bieda żeby nie mieli co do garnka wlozyci żebyście święta spędzili o suchym chlebie bandyci i oszuści z ludzi robią białych murzynów ludzie już zaczynają was przeklinać i z błotem mieszać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>