Ponad 11 mln zł przekazali Podlasianie na rzecz OPP

W tym roku padł kolejny rekord, zarówno pod względem liczby podatników, jak i wysokości kwoty, którą zdecydowali się oni przekazać Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP). Na konta tych organizacji trafi łącznie ponad 11 mln zł, a wszystko dzięki ponad 290 tys. zeznań PIT, w których składający je podatnicy zdecydowali się przekazać 1 proc. swojego podatku – wynika z podsumowania Izby Skarbowej w Białymstoku.
Wspólny apel adresowany do mieszkańców woj. podlaskiego, z którym na początku br. wystąpił Wojewoda Podlaski Pan Maciej Żywno oraz przedstawiciele Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych, przyniósł efekty.
W ostatnim roku, w naszym województwie przybyło ponad 13 tys. podatników, którzy zdecydowali się na skorzystanie z prawa wskazania w zeznianiu PIT organizacji pożytku publicznego, na rzecz której chcieliby przekazać 1 proc. płaconego przez siebie podatku.
Przyrost liczby zeznań, w których takiego wskazania dokonano, na przestrzeni ostatnich lat, jest widoczny na poniższym wykresie.

opp

W tym roku, wraz ze wzrostem liczby darczyńców, wzrosła również o ponad 300 tys. złotych kwota, którą otrzymają OPP (pełne kwoty zostaną im przekazane przez urzędy skarbowe do końca lipca br.). W zeznaniach za 2011 r. podatnicy przekazali organizacjom 10,96 mln zł, a w zeznaniach za 2012 r. było to już 11,27 mln zł. Kwoty przekazywane w ostatnich latach w woj. podlaskim na rzecz OPP porównuje poniższy wykres.

Organizacja Pożytku Publicznego

W ramach podsumowywania akcji przekazywania 1 proc., Izba Skarbowa w Białymstoku sprawdziła również, ile pieniędzy mogło teoretycznie trafić do OPP od podatników z naszego województwa, a ile faktycznie podatnicy im przekazali. Dane zebrane w tym zakresie, wskazują na kolejny rekord. Gdyby każdy rozliczający się podatnik z Podlasia, przekazał 1 proc. swojego podatku, do OPP trafiłoby 12.556.487 zł. Natomiast, jak już wspomniano wyżej, trafiło do nich 11.272.582 zł, co stanowi 89,77 proc. możliwej do przekaznia kwoty. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 87,12 proc.

Ponad 11 mln zł przekazali Podlasianie

Największy odsetek możliwej do przekazania kwoty trafił do OPP od podatników rozliczających się w II Urzędzie Skarbowym w Białysmtoku – 92,76 proc., w I Urzędzie Skarbowym w Białymstoku – 91,68 proc. oraz w Urzędzie Skarbowym w Sokółce – 90,19 proc. Najsłabiej w akcję zaangażowali się natomiast podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Hajnówce, którzy przekazali 83,18 proc. możliwej do przekazania kwoty, a także podatnicy z Urzędu Skarbowego w Kolnie – 83,23 proc. oraz z Urzędu Skarbowego w Zambrowie – 84,31 proc. W Urzędzie Skarbwym w Wysokiem Mazowieckiem wynik był średni, odsetek możliwej do przekazania kwoty trafił do 85,30% OPP, co daje 403 948 zł z 473 579 możliwej do przekazania kwoty.
Przekazania 1 proc. podatku należnego, dokonuje urząd skarbowy, na wniosek wyrażony przez podatnika w zeznaniu podatkowym. W tegorocznej kampanii składania PIT-ów, wypełnienie wniosku było równie proste jak w roku ubiegłym i polegało wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokości kwoty na jej rzecz.
Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z wnioskiem podatnika zawartym w zeznaniu podatkowym lub w korekcie, przekazuje kwotę 1 proc. podatku należnego na rzecz wskazanej organizacji. Warunkiem przekazania kwoty 1 proc. jest zapłata przez podatnika w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
W przypadku zeznań podatkowych za 2012 r., przekazywanie 1 proc. OPP rozpoczęło się już w maju i potrwa do końca lipca 2013 r.

Radosław Hancewicz, Rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>