Poseł Jacek Bogucki o kadencyjności w samorządzie

Swój ostry sprzeciw przeciwko proponowanym ograniczeniom w ponownym kandydowaniu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów wygłosił w Sejmie poseł Jacek Bogucki. Pomysł dwu-kadencyjności w samorządzie lokalnym budzi również wśród samorządowców z wiadomych powodów spore kontrowersje.

Swoje zdanie poseł z naszego terenu, obecnie Solidarna Polska Jacek Bogucki wygłosił podczas pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 1015) na posiedzeniu nr 33 z dn. 07.02.2013r.:

„Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Siedem lat byłem nauczycielem, osiem lat wójtem, siedem lat starostą, ósmy rok jestem posłem, a więc jakby naturalna dwukadencyjność, ale propozycja jest kontrowersyjna. Bo czym grożą takie rozwiązania? Pierwsze lata, pierwsza kadencja to na ogół nauka samorządności, a druga po przyjęciu waszego projektu to będzie tworzenie sobie układów do dalszego życia, do dalszego funkcjonowania. Co robić dalej? Bo nie można już być w samorządach, więc trzeba sobie załatwić układy, żeby się odnaleźć w przyszłości. I to może być jeszcze większa patologia niż do tej pory. Czy nie widzicie tego zagrożenia? Poza tym kto naprawdę poważny, kto z w miarę dobrą pozycją zawodową i jakimś doświadczeniem zechce kandydować, wyrwać się z zawodu na osiem lat, by zostać wójtem? Pewnie tylko nieudacznik albo bezrobotny, bo ci nie będą mieli oporów. I nie chciałbym, aby grupa wójtów, burmistrzów i prezydentów po przyjęciu tej ustawy wyglądała tak, jak klub Ruch Palikota. Dziękuję.”

Tymczasem zdaniem wnioskodawców tego nowego projektu, „konieczna jest zmianaustawy Kodeks wyborczy, poprzez  wprowadzenie zakazu sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta miasta przez okres więcej niż dwóch kadencji. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że taki stan rzeczy często sprzyja relacjom korupcjogennym wśród organom samorządu terytorialnego, ponadto perytryfikuje obsadę personalną lokalnych struktur władzy lokalnej, de facto zamykając dostęp do nich dla osób spoza nieformalnej grupy interesu. Tym samym na poziomie podstawowej jednostki podziału terytorialnego jaką jest gmina, blokowane są mechanizmy demokratyczne, umożliwiające społeczeństwu udział w sprawowaniu władzy.

Samo ograniczenie liczby sprawowanych kadencji jest rozwiązaniem stosowanym już w polskim porządku prawnym, zarówno w stosunku do publicznych obsadzanych w wyborach powszechnych, jak i innych. Przykładem są regulacje dotyczące sprawowania takich urzędów jak: Prezydenta RP, Prezesa NBP, prezesów sądów, czy też rektorów uczelni publicznych.

Ograniczenie liczby sprawowanych kadencji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przede wszystkim utrudni tworzenie i funkcjonowanie korupcjogennych powiązań koteryjnych w środowiskach lokalnych.

Gminy w Polsce, stanowiące z reguły niewielkie społeczności, a co za tym idzie- posiadające mniejszy potencjał przepływu  kapitału ludzkiego- są szczególnie podatne na powstanie takich nieformalnych układów, blokujących mechanizmy sprawnego i uczciwego rządzenia.”

W jakim kierunku pójdą zmiany w kodeksie wyborczym dowiemy się za jakiś czas.

Na podstawie sejm.gov.pl

23 myśli nt. „Poseł Jacek Bogucki o kadencyjności w samorządzie”

 1. Tak się pan boi że zona straci cieplutką posadkę burmistrza Czyżewa,na która ją pan tak skutecznie posadowił …najpierw na wójta ,potem rozpędem na burmistrza.Kaczyński już nie popiera ,to grunt pod nogami się usuwa pani Boguckiej……I bardzo dobrze…

 2. Nareszcie dobre posuniecie, bo z jakiego to powodu ci lenie przy poparciu swoich rad, mają nabijać kabzę bez jakiegokolwiek opamiętania i przyzwoitości ? Do łopat i innych narzędzi cwaniacy.

 3. Na posła nie wybiorą , żonie kadencja się skończy a jeść trzeba. A jak człowiek do lekkiego życia się przyzwyczai to potem trudno wrócić do normalnej pracy za tyle ci inni.

 4. Zaskakujące oświadczenie posła Boguckiego ! Jest w nim strach tylko o własną d…. a gdzie troska o dobro ogółu , o pracę na rzecz społeczności , która ciebie wybrała!!!! I wszystko jasne kandyduje się li tylko dla pieniędzy i prestiżu !!! Pan Bogucki nie martwi się tym ,że sasiedzenie się na urzędzie to też tworzenie sobie układów. Kandydować na osiem lat może tylko nieudacznik albo bezrobotny. – to pańskie słowa. Załosne panie pośle. Nigdy już na takiego kogoś nie zagłosuje. Co pan sobie wyobraża ,że jak udało się panu wygrać wybory to już dożywotnio ma pan stołek, cóż za arogancja i brak szacunku dla wyborców.

 5. Braawo!!! panie Bogucki!!!! Proponuję , aby funkcje posła , prezydenta ,wójta ,burmistrza itp. itd. sprawować dożywotnie z możliwością przekazania tej funkcji dla dzieci , bądź jej odsprzedaży!!!! BRAWO!!!

 6. A było siedzieć w pisie Kiddy w tym nieszczęsnym kraju powstaną obwody jednomandatowe-pytam panie pośle.

 7. Zona posła nabrała już dobrej praktyki w gnojeniu zebrań. żielonego pojęcia nie ma co to akustyka sali zebrań. Salę zebrań spaskudziła za nasze pieniąde. Mamroli pod nosem/do mikrofonu/ 1/5 sali wie co ona mówi? Przewodniczące komisji swoje wymamrolą…. Ale jaki BUFET im urzą dziła ..syfony kawy..cherbaty..ciasteczka..napoje diety… za nasze pieniądze… a zebrania gnoją .. Ten przewodniczący…DLA WSPOLNEGO DOBRA krowom przewodniczyć na smug a nie zebrania prowadzić.. Zadnej dyskusji, pytań żadnych ..diety wzięli do domu poszli.. tak nauczyl ją mąż posel….

 8. a ja myślę, że najpierw należy się zastanowić nad ideą samorządności: po wystapieniu p. posła płynie przesłanie, “że to samorząd jest dla kandydata”- który daje możliwość zarobienia i niesie za sobą konsekwencje jak było ujęte w wypowiedzi p. posła “zaryzykowanie kariery zawodowej”. Proponuję wszystkim tym, którzy chcą startować w wyborach zastanowienia się nad formuła: “co ja(kandydat na stanowisko) mogę zaoferować dla samorządu i dopiero w dalszej kolejności jak ten może się odwdzięczyć”. Nie startuję by coś mieć, a raczej by coś dać.

 9. Uzbroiłeś się jak Bundeswhera a resztę niech weżmie jasna ch……!!!!!!!

 10. Abc głosisz teorie dla Pana posła tak niezrozumiałe i nieżyciowe . Czy znasz samorządowca który wprowadzał takie teorie w życie . Jeżeli to robił najwyżej przetrwał jedną kadencję a jak weżmie sobie i da kolesiom z rady a to wtedy jest nie usuwalny.

 11. Panie Pośle, nie trzeba bać się zostania na lodzie. Proszę brać przykład z naszego burmistrza. On ma już nowy zawód- listonosza. Jak się coś zadzieje to ma pracę jak w banku. Doświadczony, uparty będzie z niego pracownik. Pocztę dostarczy na pewno.

 12. Czytałem projekty i dyskusje o ograniczeniu kadencyjnosci. Ten pomysł nie jest nowy. Już pare lat temu był przygotowywany podobny ale dotyczący wszystkich – radnych, wójtów, starostów, marszałków. Ten dotyczył tylko wójtów. Nie muszą tez nim martwić sie obecni szefowie gmin – ustawa weszła by w zycie za 9 lat! A co do argumentów za i przeciw. Za: Rzeczywiście są samorządy, w których od wielu lat nic sie nie dzieje, wójt siedzi n-ta kadencje, gmina sie nie rozwija. Są samorządy gdzie powstał “układ” i trudno cokolwiek zmienic, choć pawda jest taka, ze mieszkańcy co 4 lata ten układ popierają a mogliby w wyborach zmienic.

 13. Ale są tez argumenty przeciw: Dlaczego ustawa dotyczy tylko wójtów? Najczesciej tak sie składa, ze lepiej rozwijają sie gminy zarządzane przez doświadczonych samorządowców niż te gdzie co kadencje jest nowy wójt. Wystarczy popatrzeć w okolicy własnych gmin. Dlaczego pozbywać sie bardzo dobrego wójta na ktorego glosuje ponad 80 procent mieszkancow? W malych gminach po paru kadencjach mogloby nie byc juz odpowiednich kandydatow. Dlaczego ograniczyc demokracje? A moze to jednak mieszkancy danej gminy powinni decydowac czy chca wojta na 10 kadencje czy co cztery lata nowego? Moze podyskutujmy na argumenty…..

 14. Dlaczego zmieniać ? a dlatego aby nie powielać ” dobrych ” doświadczeń BIAŁORUSI !

 15. Bogucki to słabiutki poseł, renegat. Niechaj wraca do korzeni, Szkoła czeka, Zarobi 2,5 tysiąca na rękę, dostanie wychowawstwo i dodatek motywacyjny. Wszystkiego wyciągnie ze 3 tysiące. Będzie wypisywał świadectwa, prowadził wywiadówki i na przerwał pełnił dyżury, żeby dzieci się nie pozabijały. Panie Bogucki – prawda, że to wygląda jak zły sen?

 16. Argument Jeszcze Mieszkanca jest wazny. Tez to pisałem tylko mniej dosadnie o tym samym.Takie zagrozenie jest realne. Ale z drugiej strony nawet w Niemczech pare lat temu Schroeder w drugiej kadencji zalatwial juz tylko sobie robote u Ruskich a Kwasniewski chyba u jakiegos oligarchy jak się teraz okazalo. Jak nie doprowadzic do sytuacji o ktora pytal Posel? Ze pierwsza kadencja to bedzie uczenie się kierowania gmina a druga ustawianie na przyszlosc. Jak uniknac wybierania takich co zupelnie się nie sprawdza? Iscie Hamletowski dylemat…

 17. samorządowcu przy budżecie ustalanym z pieniędzy podatników to nawet Forrest Gump by nie popsuł, skończcie z tą propagandą, że jesteście niezastąpieni. Jedyna recepta tak naprawdę to ograniczyć koryto, bo żyć na koszt i z pieniędzy podatnika to każdy by potrafił. Niech jeden czy drugi samorządowiec poprowadzi działalność gospodarczą na wolnym rynku lub pójdzie do uczciwej pracy, a nie żeruje dzięki majątkowi publicznemu.

 18. Powiem wprost, lepszym będzie ten uczący się, niż ten, któremu wydaje się że pozjadał wszystkie rozumy. Dobitnym przykładem takiej koślawej demokracji jest gmina Szepietowo. Kto tam żyje, to wie na czym problem polega. Tam władza rozdając gawiedzi “srebrniki” w postaci etatów, remiz, wozów strażackich itp, dróg kończacych się w polu, obrasta w tłuszcz, dzieli i rządzi jak chce… którą to już kadencję ? od zawsze! Mieścina zaniedbana, bez perspektyw, bez nadziei. Czy Wysokie, Czyżew lub inne mieściny powiatu są w innej sytuacji ? Też mi korzyść z tej niby demokracji.

 19. Franciszku, tylko jak to “koryto” ograniczyc? Za komuny, troche ja pamietam, mowilo się ze zle jak za czesto zmienia się wladza Bo stara choc kradnie to juz się napasla troche, nauczyla i jest mniej pazerna, bardziej ostrozna, troche uwaza co robi. A jak przyjdzie nowa to zacznie krasc na nowo, bez umiaru by szybko się nachapac. A moze to bylo u Bareji, choc to bardziej tragiczne niz smieszne,ale patrzac na obecny rzad cos w tym jest. Jak proponujesz ograniczyc to ” koryto” bo ja jak patrze na wspolczesny swiat to ” przypuszczam ze watpie” jak mowil klasyk…

 20. No tak, Jeszcze Mieszkancu. Udezyles w czuly punkt. Demokracja to zły ustroj ale lepszego nie wymyslono. Jak patrze na Tuska, Berlusconiego, Sarkozego, Obame to tez zaczynam miec watpliwosci. Taki wspolczesny swiat, ze nie bycie prawdziwym Mezem Stanu a Fircykiem Polityki bardziej podoba się ludziom. Ale nawet jesli demokracja kuleje to co w zamian? Pamietam kto chcial pare lat temu byc tym “uczacym się” w Szepietowie. Czarno to widzialem… A raczej czerwono… Ale znam tez nawet w naszym powiecie przyklady gdy wymieniono wojta na gorszego. A np. w Sokolach dalej chwala sobie od ponad 20 lat tego samego. Wiec to nie takie proste.

 21. Jeżeli chodzi o Szepietowo to przykład z ponad 20 lat nie całkiem trafiony. Wtedy rywalizowały ze sobą to stare i to nowe. Wybór był raczej oczywisty. Problem leży w tym że władza ma w ręku bardzo przekonujący argument w postaci pieniędzy publicznych. Umiejętnie dystrybuując je może osiągnąć każdy zamierzany cel. We wszystkich urzędach, szkołach i instytucjach przy tak wielkiej rzeszy urzędników, taki wójt, burmistrz, zatrudniając ludzi ze swojego otoczenia lub nawet rodziny, w ciągu tak długiego okresu, jest w stanie rządzić dożywotnio. Ograniczając kadencyjność przynajmiej ten czynnik można wyeliminować. A z tymi Sokołami, to poparcie też nie jest takie oczywiste, pamiętając to o czym piszę powyżej.

 22. Przepisów na to tałatajstwo konkretnych trzeba. I sądów z jajami. Zwykłego śmiertelnika za kradzież roweru padzą ale nie posła , jego chroni imunitet, ale nie burmistrza bo on ma układy w sądzie. I brak ciągłości władzy. Takiego Buzka za wprowadzenie trzech “wspaniałych “ustaw do trybunału a nie do Brukseli i paradować na salonach.Wdrażanie pomysłów szaleńców, którzy czują się jak pomazańcy powinno być karalne, wdrażanie pomysłów szalonych biurokratów także. Ale u nas nie ma żadnych zasad ,kto rządzi ten ma rację. Ludzie , gdzie tu demokracja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>