Podlaska Agroliga 2013 – podsumowanie

Patrycja i Wojciech Pruszkowscy to Mistrzowie Podlaskiej Agroligi 2013 w kategorii rolnicy, wśród firm najlepiej oceniono Moto-Agro z Białegostoku. 10 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się uroczysta gala konkursu. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie po raz dwudziesty zorganizował Podlaską Agroligę.
Konkurs co roku wyłania liderów agrobiznesu w kategorii gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa. W dotychczasowej historii konkursu wyłoniono 280 laureatów. W tegorocznej edycji Agroligi wzięło udział dziesięć gospodarstw i cztery firmy. O tytuł mistrza ubiegały się gospodarstwa i firmy z dokończonymi inwestycjami, rentowne, wyróżniające się wysoką efektywnością produkcji w skali województwa i kraju.
Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom – przyznał Marek Skarżyński przewodniczący komisji konkursowej, z-ca dyrektora PODR, podczas ogłoszenia wyników. Podkreślił, że laureaci konkursu są wizytówką regionu, są znani w swoim otoczeniu, a sposobem traktowania rolnictwa i umiejętnościami ciągną za sobą innych. To jest właśnie specyfika województwa podlaskiego i sposób regionu na sukcesy na arenie krajowej.
Tytuł najlepszych rolników otrzymali Patrycja i Wojciech Pruszkowscy z gminy Śniadowo. To młodzi i aktywni gospodarze, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne od 2003 roku. Pruszkowscy postawili na nowoczesność, w ciągu kilku lat stworzyli dobrze prosperujące gospodarstwo. Nowa obora z dwoma robotami udojowymi, komputerowym system nadzoru i zarządzania hodowlą zapewnia stabilność i wysokie wyniki produkcyjne. Młodzi gospodarze specjalizują się w produkcji mleka, wydajność mleka od krowy wynosi około 9000 litrów, przy stadzie liczącym 180 krów dojnych, gospodarują na 100 hektarach.
Mistrzem wśród firm zostało Moto-Agro z Białegostoku. Główne atuty firmy to kompetentni pracownicy i długoletnie doświadczenie w branży. Firma od 1991 roku oferuje kompleksową obsługę techniczną rolnictwa. Prowadzi działalność hurtową, detaliczną, importową i eksportową oraz serwisową na rynkach polskim i europejskim.
Uroczysta gala Podlaskiej Agroligi 2013 była uwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i przedsiębiorców biorących udział w konkursie. Wszyscy Laureaci konkursu zostali uhonorowani przez Tomasza Jędrzejczaka – sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz władze naszego województwa. Trofea i dyplomy wręczyli Wojciech Dzierzgowski wicewojewoda podlaski, Mieczysław Kazimierz Baszko wicemarszałek województwa podlaskiego, Jacek Jasiński z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, Jan Zalewski Dyrektor PODR w Szepietowie wraz z zastępcą Markiem Skarżyńskim. Wysiłki finalistów doceniły również ARiMR, ARR i instytucje związane z rolnikami, przedstawiciele samorządów oraz firmy współpracujące z laureatami. Na finał licznie przybyli mistrzowie i laureaci poprzednich edycji konkursu, którzy odśpiewali sto lat zwycięzcom Agroligi Krajowej 2012 i Podlaskiej 2013. Gratulacjom i życzeniom nie było końca.
Finał Agroligi uświetnił występ Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Laureaci konkursu Podlaska Agroliga 2013
Kategoria rolnicy

MISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
Patrycja i Wojciech Pruszkowscy, zam. Stare Jemielite, gm. Śniadowo, pow. łomżyński
I WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
Barbara i Krzysztof Jaroma, zam. Nowe Stojło, gm. Suchowola, pow. sokólski
II WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
Grażyna i Waldemar Bobin, zam. Oszkinie, gm. Puńsk, pow. sejneński
LAUREACI PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
Agnieszka Winkler, zam. Żarnowo Pierwsze, gm. Augustów, pow. augustowski
Wioletta i Wiesław Więcko, zam. Szczodruchy, gm. Raczki, pow. suwalski
Lucyna I Wojciech Zalewscy, zam. Zajki, gm. Trzcianne, pow. moniecki
Maria Biedrzyckiej-Kałęka i Grzegorz Kałęka, zam. Brzozowo, gm. Kolno, pow. kolneński
Anna i Witalis Jakoniuk, zam. Gradoczno, gm. Narew, pow. hajnowski
Jolanta i Waldemar Józef Zdzichowski, zam. Krakówki Zdzichy, gm. Grodzisk, pow. siemiatycki
Grażyna i Jan Brzozowscy, Aneta i Dariusz Brzozowscy, zam. Budlewo, gm. Wyszki, pow. bielski

Kategoria firmy

MISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
MOTO-AGRO Jacek Błoch, Dariusz Dziuba, Sp. j., Białystok

WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
P.H.U. “GAMA” Szepietowscy Sp. j., Wysokie Mazowieckie

LAUREACI PODLASKIEJ AGROLIGI 2013
ABIES, Danuta i Marcin Kuczyńscy, Rajgród
AGRO-BUD Józef Kossakowski, Zambrów

pods_agroliga_2013_1

pods_agroliga_2013_2

pods_agroliga_2013_3

pods_agroliga_2013_4

pods_agroliga_2013_5

pods_agroliga_2013_6

pods_agroliga_2013_7

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>