Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem pod znakiem zapytania

Wczoraj w czwartek wieczorem, sprawa batalii o przywrócenie między innymi Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem weszła w kolejny etap. Posłowie nie poparli uchwały Senatu odrzucającej ustawę o okręgach sądowych sądów powszechnych, która została uchwalona przez Sejm 10 maja 2013 r. Ustawa wprowadza podział terytorialny na okręgi sądowe i ustala siedziby sądów. Wyznacza też obszary właściwości miejscowej sądów powszechnych wszystkich szczebli (apelacyjnych, okręgowych, rejonowych). Ustawa przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie miał prawa do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib, a jedynie w określonym zakresie będzie mógł wpływać na właściwość miejscową sądów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz ustawa będzie przekazana prezydentowi do podpisu.

Ustawa ta przywraca Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem, zabrany w tzw. “reformie Gowina”. Obecnie statusem podlegamy pod Sąd Rejonowy w Zambrowie. Niestety sprawa nie jest przesądzona, ponieważ decydujący głos będzie miał jeszcze Prezydent Bronisław Komorowski, który prawdopodobnie użyje prawa weta. Tak więc nadal nie wiadomo, czy Sąd w Wysokiem Mazowieckiem będzie miał samodzielny status Rejonowego.

Większość bezwzględna wymagana do odrzucenia uchwały Senatu, który sprzeciwił się zmianom w obywatelskiej ustawie wynosiła 213 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 226. Za jej przyjęciem było 197, od głosu wstrzymało się 2.

Stanowisko Senatu poparło 192 posłów PO, 2 wstrzymało się, a 12 nie głosowało. Za odrzuceniem senackiej uchwały opowiedziało się 28 posłów PSL, 1 nie głosował ponadto 123 posłów PiS było przeciw uchwale, 14 nie głosowało, przeciwko było również 37 posłów Ruchu Palikota, 24 posłów SLD i 11 posłów Solidarnej Polski. Dwóch posłów Solidarnej Polski o dziwo poparło senacką uchwałę. 3 posłów niezależnych było przeciw uchwale, a 3 innych za nią. Poseł z naszej wysokomazowieckiej ziemi Jacek Bogucki, obecnie Solidarna Polska nie wziął udziału w głosowaniu.

info strona sejmu RP

Jedna myśl nt. „Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem pod znakiem zapytania”

  1. Prezydent Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tzw. reformy Gowina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>