Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy… czy aby na pewno? Dzięki inicjatywie wójta gminy Nowe Piekuty Marka Kaczyńskiego oraz wielu mieszkańcom naszego powiatu, w tym wysokomazowieckim patriotom ta pamięć o Żołnierzach Wyklętych będzie trwać.

1 marca uroczyście obchodziliśmy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Gminne Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Kazimierza w Nowych Piekutach, celebrowaną przez Jego Ekscelencję- Biskupa Tadeusza Bronakowskiego.

Ponieważ w tym roku- 13 marca przypada 60 rocznica śmierci Jana Stanisława Jankowskiego- Wicepremiera i Delegata Rządu na Kraj, postanowiliśmy uczcić Jego pamięć poprzez odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

Na uroczystość licznie przybyła rodzina Ś.P. Jana Stanisława Jankowskiego. Pan Stanisław Jankowski- bratanek Wicepremiera przekazał nam kopie dokumentów dotyczących tak zasłużonej dla kraju postaci.

Po zakończeniu nabożeństwa i montażu słowno – muzycznym wykonanym przez uczniów Zespołu Szkół w Nowych Piekutach przeszliśmy wraz z wszystkimi uczestnikami pod pomnik Armii Krajowej w celu złożenia kwiatów. Niektórzy z gości wygłosili kilka słów o Żołnierzach Wyklętych oddając im tym samym cześć.

Spotkanie w Izbie Tradycji w Nowych Piekutach również było takim momentem do refleksji na temat poległych. Po poczęstunku Pan Andrzej Bieluczyk z Grupy Rekonstrukcji Historycznej NAREW wygłosił prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Na miejscu goście mogli również obejrzeć wystawę, która przedstawiała tych żołnierzy, którzy przede wszystkim działali na naszym terenie.

W Wysokiem Mazowieckiem nieformalna grupa Wysokomazowieccy Patrioci udostępniła na swojej facebookowej stronie relację z obchodów w mieście Wysokie Mazowieckie. Na zdjęciach widać, że pod pomnikami Huzara i Ofiar Rządów Totalitarnych 1 marca mieszkańcy spontanicznie miasta palili znicze i składali kwiaty.  

Dzięki takim inicjatywom, zarówno oficjalnym jak ta z Nowych Piekut i mniej oficjalna w Wysokiem Mazowieckiem pamięć o tzw. „Żołnierzach Wyklętych” nie zaginie.

wykleci_2013_1

wykleci_2013_2

wykleci_2013_3

wykleci_2013_4

wykleci_2013_5

wykleci_2013_6

UG Nowe Piekuty / Wysokomazowieccy Patrioci

3 myśli nt. „Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

  1. ,,W ubeckich piwnicach przestrzelone czaszki tam leżą Żołnierze Majora Łupaszki CZEŚĆ I CHWAŁA ZMARŁYM hańba ich mordercom’

  2. W Dubinkach na Litwie leżą jeszcze czaszki kobiet i dzieci przez majora Łupaszkę. Warto widzieć obie strony medalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>