Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od 1 marca 2013r.

Jednostki organizacyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na podstawie art. 48 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w związku z art. 94 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, od 1 marca 2013 r. przeprowadzają akcję waloryzacji emerytur i rent rolniczych.

Od dnia 1 marca 2013 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do dnia 28 lutego 2013 r. podlegają waloryzacji wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszącym 104 %. Oznacza to, że kwoty najniższych świadczeń oraz kwoty dodatków przysługujących do świadczeń wzrosną o 4 %. Kwota najniższej emerytury pracowniczej (tzw. emerytury podstawowej) od 1 marca 2013 r. wyniesie 831 zł 15 gr miesięcznie. Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polegała będzie na przemnożeniu ww. kwoty emerytury podstawowej przez wskaźnik wymiaru ustalony indywidualnie dla każdego świadczenia.

Waloryzacja obejmie, wg przewidywań Kasy, około 1,3 mln świadczeń i zostanie przeprowadzona w marcu 2013 r., a dla emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu br., w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności. Nowa wysokość świadczenia zostanie ustalona w drodze decyzji.

Poniżej zestawienie wysokości podstawowych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.
Bez zmian pozostaje kwota zasiłku chorobowego oraz zasiłku pogrzebowego.

tab_rent_emer

Zastępca Dyrektora mgr inż. Elżbieta Swatowska, KRUS OR w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>