Odpowiedzialność prawna nieletnich – cykl spotkań

Wysokomazowieccy policjanci zakończyli cykl spotkań z młodzieżą klas VI szkół podstawowych na terenie powiatu. Omawiali zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich w świetle obowiązujących przepisów.

Wysokomazowieccy policjanci z Wydziału Prewencji w mijającym roku szkolnym prowadzili cykl spotkań edukacyjno – informacyjnych z uczniami klas VI szkół podstawowych na terenie powiatu. Dziś ostatnie przed wakacjami tego typu spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem. W trakcie prelekcji funkcjonariusze wyjaśniali młodzieży, kim jest osoba nieletnia, jednocześnie zwracali uwagę na granicę wieku i związaną z tym odpowiedzialność przed organami ścigania. Omawiali czym jest czyn karalny oraz wskazywali okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego w tym: naruszenie zasad współżycia społecznego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego, nadużywanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, ucieczki z domu. Policjanci podczas wszystkich spotkań zwracali uwagę młodzieży na właściwą interpretację konkretnych zachowań i uczulali na unikanie sytuacji, które wykraczają poza granice prawa. Mundurowi uświadamiali młodych ludzi, że zachowanie balansujące na krawędzi dopuszczalności prawnej nie powinno być przez nich interpretowane jako “zabawa”, za którą nie ponosi się odpowiedzialności. Wysokomazowieccy policjami z Wydziału Prewencji planują już kolejne spotkania o tej samej tematyce w przyszłym roku szkolnym.

oficer prasowy KPP w Wysokiem Mazowieckiem, podlaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>