Akcje ratunkowe naszych strażaków w styczniu 2013r.

W zeszłym miesiącu Państwowa Straż Pożarna z Wysokiego Mazowieckiego, wspólnie ze strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych przeprowadziła szereg akcji ratunkowych na swoim terenie działania. Porównując jednak statystyczną liczbę zdarzeń z analogicznym okresem zeszłego roku wynika, iż liczba ta zmalała.

W styczniu 2013 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 12 zdarzeń, w których uczestniczyło 25 załóg – 121 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W wyniku zdarzeń rannych zostało 3 osoby, odnotowano 1 ofiarę śmiertelną. Straty oszacowano na ok. 52,2 tys. zł. Akcje interwencyjne od 01.01.2013 r. do 31.01.2013 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok 2013 2012
Ogółem: 12 26
w tym: pożary 8 5
miejscowe zagrożenia 4 21
alarmy fałszywe 0 0
Straty (tys. zł.) 52,2 132
Uratowane mienie (tys. zł.) 2580 1350
Ofiary śmiertelne ogółem: 1 3
w tym ratownicy 0 0
Ranni ogółem: 3 12
w tym ratownicy 0 0

Wybrane zdarzenia w styczniu 2013 r.:

17 stycznia o godz. 2221 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze, do którego doszło w miejscowości Kapłań, gmina Klukowo. Do działań zadysponowano zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie oraz dwa zastępy z OSP KSRG Klukowo. Po przybyciu pierwszej jednostki OSP KSRG Klukowo stwierdzono pożar budynku mieszkalnego drewnianego krytego blachą. W chwili przybycia pierwszego zastępu pożarem objęte było jedno pomieszczenie – kuchnia. Ratownicy zaopatrzeni w sprzęt ODO (ochrony dróg oddechowych) i prąd gaśniczy weszli do budynku. Po zlokalizowaniu źródła pożaru odnaleźli ciało mężczyzny leżące na łóżku w kuchni, które wynieśli na zewnątrz budynku. Stan obrażeń poszkodowanego nie pozwalał na podjęcie akcji reanimacyjnej (poparzenia głowy i części barkowej). Po przybyciu ZRM lekarz stwierdził zgon. Podano 1 prąd wody w natarciu na palące się pomieszczeniu kuchni i jeden w obronie na przyległe pomieszczenie. Dalsze działania polegały na dogaszeniu pomieszczeń, przewietrzeniu pomieszczeń przy użyciu agregatu oddymiającego oraz sprawdzeniu budynku przy użyciu kamery termowizyjnej. Straty ogólne oszacowano na 10 tys. zł.

21 stycznia o godz. 533 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o pożarze stolarni w Wysokiem Mazowieckiem na ulicy Długiej. Do działań zadysponowano 2 zastępy z JRG w Wysokiem Mazowieckiem, zastęp OSP KSRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp OSP KSRG Dąbrowa Dzięciel. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się budynek usługowo magazynowy (po starej stolarni w jego środkowej części). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników w aparatach ODO do środka budynku i podaniu 3 prądów wody w natarciu i obronie. Pożar prawdopodobnie powstał w wyniku zwarcia w tablicy rozdzielczej i rozprzestrzenił się na pomieszczenie przyległe, gdzie znajdowała się duża ilość materiału palnego (drewno, tworzywa sztuczne), jak też na poddasze budynku, gdzie zaczęło się palić jego ocieplenie wykonane z trocin. Brak otworów wentylacyjnych powodował trudności w oddymieniu i dotarciu do źródła rozprzestrzeniania się ognia. Konieczne było zdjęcie części dachu. Wewnątrz budynku i na poddaszu ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Do szybszego oddymienia poddasza użyto agregatu oddymiającego. Po zlokalizowaniu pożar ugaszono. Pomieszczenia przeszukano i sprawdzono kamerą termowizyjną. Straty ogólne oszacowano na 20 tys. zł.

PSP Wysokie Mazowieckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>