Działania Straży Pożarnej w miesiącu kwietniu

W kwietniu 2013 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 200 zdarzeń, w których uczestniczyło 270 załóg – 1182 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W ich wyniku rannych zostało 15 osób, nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Straty oszacowano na ok. 209,5 tys. zł.
Wybrane akcje interwencyjne do 30.04.2013 r.

5 kwietnia o godz. 0632 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o wybuchu gazu propan-butan do którego doszło w budynku mieszkalnym w miejscowości Wysokie Mazowieckie przy ulicy Dolnej. Do zdarzenia zadysponowano 4 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie. Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że w murowanym, wolnostojącym, sklepionym i krytym blachą budynku gospodarczym (użytkowanym jako mieszkalny) wybuchł gaz propan-butan. Butla zasilająca kuchenkę gazową znajdowała się w pomieszczeniu mieszkalnym. W czasie wybuchu w budynku przebywał mężczyzna, który samodzielnie wydostał się z budynku (był przytomny jednak doznał poparzenia rąk i głowy). Poszkodowanego przekazano przybyłemu na miejsce ZRM. Z chwilą dojazdu PSP pożarem objęte było pomieszczenie w którym nastąpił wybuch oraz kotłownia. Zawalona była częściowo (w 1/4 części) konstrukcja budynku. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, jednocześnie podano dwa prądy wody w natarciu na pomieszczenia objęte pożarem. Przy pomocy bosaka ewakuowano z budynku butlę na gaz propan-butan 11 kg (płaszcz butli był nieuszkodzony, butla była odkręcona). Z sąsiedniego budynku mieszkalnego oddalonego o około 7 metrów od budynku gospodarczego objętego pożarem ewakuowano 4 osoby (trzy kobiety i mężczyznę) – bez obrażeń. Na miejsce przybył miejscowy Nadzór Budowlany, który określił właścicielom dalszy sposób postępowania z budynkiem. Uratowano murowany budynek mieszkalny oddalony o około 7 metrów od budynku objętego pożarem.

20 kwietnia o godz. 1257 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Klukowo przy ulicy Głównej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie oraz 2 zastępy z OSP KSRG Klukowo. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że samochód osobowy marki Opel Vectra uderzył w przód nieprawidłowo skręcającego ciągnika rolniczego z przyczepą. W wyniku zderzenia samochód osobowy znalazł się w rowie. Pojazdem tym podróżowało trzy osoby oraz jedna ciągnikiem, które opuściły o własnych siłach. Przybyły na miejsce ZRM po przebadaniu uczestników zdarzenia nie stwierdził żadnych poważniejszych obrażeń. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu prądu z akumulatorów w pojazdach, wyciągnięciu samochodu osobowego z rowu oraz uprzątnięciu jezdni. Podczas działań droga powiatowa była zablokowana.

W kwietniu, w związku z wystąpieniem zagrożeń związanych z przyborem wód, zanotowano ogółem 152 zdarzenia, w których uczestniczyło 186 załóg PSP i OSP – 808 strażaków. Łączny czas interwencji wyniósł ponad 235 godzin.

wypadek_wysokie

powodz_ciechanowiec

 

na podst. PSP Wysokie Maz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>