Dąbrowa-Moczydły: Walka o sprzedaż alkoholu

Ruch sufrażystek z USA stojący za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu na terenie Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku, znalazł godne następczynie w postaci dziarskich Pań z miejscowości Dąbrowa Moczydły. Nad swoimi mężczyznami ciężko im zapanować ale przekonały burmistrza Szepietowa Rocha Wyszyńskiego do cofnięcia koncesji na alkohol dla tutejszego sklepu.

Telewizja Polska poinformowała, iż “Dwadzieścia siedem osób – w sumie osiemnaście rodzin – nie chce picia piwa w sklepie i przed sklepem”. Walkę o trzeźwość rozpoczęły kobiety. Lista zarzutów pod adresem sklepu we wsi Dąbrowa Moczydły jest długa. Mieszkańcy wsi w petycji złożonej do burmistrza skarżą się, że alkohol sprzedaje się dzieciom, piwo można pić w sklepie, a do tego można je kupić na tak zwany zeszyt, czyli na kredyt. Jak mówi Maciej Dąbrowski, sołtys – Żeby się nie rozpijać, jak to mężczyźni. Każdy wie po sobie, jak się zaszło to się wypiło. Dlatego ludzie chcą cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu.

Nie wszyscy we wsi są przeciw. Właścicielka sklepu pokazuje nam swoją listę – zwolenników sklepu. I zapowiada, że nie podda się w walce o rodzinny biznes. Jak mówi Hanna Dąbrowska, właścicielka sklepu – Jaka to demoralizacja? Jeżeli w Białymstoku pod sądem można piwo wypić to dlaczego mieszkaniec Moczydeł, który ma życzenie wypić nie może.

Burmistrz przesłuchał w urzędzie miasta trzydziestu mieszkańców i podjął decyzję o cofnięciu właścicielce sklepu koncesji na alkohol. Jak powiedział Roch Wyszyński, burmistrz Szepietowa – Pierwszą decyzję o cofnięciu zezwolenia kolegium odwoławcze w Łomży nam uchyliło i przekazało do ponownego rozpatrzenia, no i w tej chwili prowadzimy ponowne przesłuchania świadków czy rzeczywiście takie sytuacje miały miejsce i po przesłuchaniach potwierdza się to.

Tymczasem o koncesję na pijalnię piwa wystąpił mąż właścicielki sklepu. Sprawa jest w toku, a mieszkańcy Dąbrowy Moczydeł zapowiadają, że będą protestować w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Łomży i walczyć o swoje prawa w wyższej instancji nawet w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.

“Wolnoć Tomku w swoim domku”, ale nie w swojej wsi. Konflikt we wsi Dąbrowa Moczydły trwa i żeby go rozstrzygnąć potrzebny będzie trzeźwy ogląd.

Twarde prawo, ale prawo, co do zakazu picia w sklepie i sprzedaży alkoholu dzieciom, jeśli tak było rzeczywiście było to pełna zgoda, należy z tym walczyć i karać. Natomiastutworzenie pijalni piwa to normalna inicjatywa, której nie powinno się przeszkadzać. Tak jak nieskuteczna była prohibicja w USA, tak i w Dąbrowie mężczyźni, jeśli zechcą to znajdą źródło zakupu. W USA w rezultacie prohibicji pito alkohol częściej, w gorszych warunkach, gorsze gatunki i po wyższych cenach – była zwyczajnie nieskuteczna i doprowadziła do wzrostu zorganizowanej przestępczości. Pijalnia mogłaby ucywilizować pewne sprawy, dodatkowo stanowiłaby ważny punkt orientacyjny, gdzie Panie zawsze znalazłyby swoje zguby, natomiast Panowie z przyzwyczajenia łatwiej oznaczali azymut w powrocie do domu.

Polecamy nagranie filmowe z Teleexpresu o tej sprawie!

O problemie w Dąbrowie omawiane jest przez pierwsze 5 minut w programu Obiektyw!

Ten problem w Dąbrowie Moczydłach rozwiązałby chyba tylko Marian Paździoch i Ferdynand Kiepski. Szkoda, że sołtys i burmistrz z Szepietowa stając po jednej ze stron niechcący zamiast wygasić to zaognili sprawę. Nie wpływa to pozytywnie na wizerunek mieszkańców naszego powiatu.

Info własne / TVP Białystok

100 myśli nt. „Dąbrowa-Moczydły: Walka o sprzedaż alkoholu”

 1. ale na tej wsi podlaskiej zacofanie panuje,zaraz za kosy chwyca i pójda do WSA swoich praw dochodzić (jakby tam chciał ich ktoś słuchac)

 2. ten konflikt ośmiesza tę wiochę. protesty utyskujących są żałosne. w każdym miejscu kulki zwanej ziemią to, co nie jest nielegalne, jest dozwolone. KONIEC KROPKA. po kiego grzyba komuś bruździć w interesie (który i tak ledwo przędzie)? zgaduję, że w grę może wchodzić także podkładanie sobie świń przez właścicieli dwóch konkurencyjnych sklepików, które przybrały kształt konfliktu na tle obyczajowym. aż chce się śmiać / płakać słuchając argumentów zwaśnionych stron.

 3. A skąd wiesz że ledwo przędzie? a bo jesteś tą co podkłada Swinie……

 4. panowie z mooczydel do garow jak sluchacie bab a sami piliscie piwo igorzalke i w karty na kase graliscie.wstyt

 5. oni tam juz od dawna pedzo i pijo a baby wiedzo i nic nie protestujo prawie w karzdym domu cos sje znajdzie bimberku.

 6. Wstyd że takie byki robisz jak nie umiesz pisać to się nie udzielaj.Sam się ośmieszasz!!!

 7. poziom inteligencji co u niektórych zniza sie do poziomu ponzej parteru. sam osobscie uczęszczam do tego sklepu i nigdy nie zauważyłem by cos było nie tak. zawsze jest miła obsługa i nie mam zastrzezeń co do tej placówki. taki sklep był jest i musi być. a to ze kilku osobom sie nie podoba to niech sie wyprowadza na wyspe bezludna. a co do inteligencji sklepowej czy jej córki lub sprzedawczyni to daj Boze aby kazdy taka posiadał. a od Pani Polesinskiej to sie odczpcie bo ona tez w tej wsi nikomu krzywdy nie zrobiła. za kogo i ile sie modli to jej sprawa. a na koniec apel do sołtysa. sołtysie obudz sie. nie doprowadzaj do wiekszych konfliktów niz sa,

 8. DOBRA RADA DLA MOCZYDEŁ. ZACZYNAJCIE SIE LECZYC NA NOGI BO NA GŁWY TO JUZ ZA PÓZNO. CHCIAŁEM TU POMINAC OCZYWISCIE ZNACZNA CZESC WIOSKI KTORZY MAJA TO WSZYASKO W GŁEBOKIEJ D…WSPÓŁCZUJE WŁASCICIELCE I JEJ PRACOWNICZCE.

 9. TYPOWA WIOCHA. KABARET. ALE KŁUCCIE SIE BO PRZEZ CAŁE ŻYCIE BYLISCIE NAJMADRZEJSI. PRZYNAJMNIEJ CIESZA SIE OKOLICZNE WIOSKI

 10. X nie bądż do pżodu bo i tak tyułu daliście.A co do sklepu i obsługi to zawsze była super i niech tak zostanie.Nie wycjągaicie brudów bo to robią sję cyrki z was przeciwnicy sklepu lepiei patrzcie na sjebie.

 11. Gdzie były feministki z moczydeł jak na zabawach działy sję cuda boskie a chłopy pily całe tygodnie za zysk z tych spędów.WSTYD.

 12. pozdrowienia dla sklepu i włascicielki oraz opsługi jesteście super a reszta to nul.to nie moczydły tylko moczy-m…….

 13. Ci co pili za zysk to piją … dalej ,widzę tam czesto te same mo……jak przejezdzam

 14. X chyba rowerem jeżdzisz i sąsjadów wcześniej widzjałeś bo oni teraz to bab i krów pilnóją.

 15. dziewczyny ze sklepu z moczydeł. jestescie super. WALCZCIE nie dajcie sie. wszyscy was popieraja. przeciiwników nie macie tylko wrogów

 16. nie trzeba patrzec na sprawe przez lupe ze nie chodzi tu o piwo. PODLOSC WREDNOSC ZACOFANIE. A ZABAWY TO TEZ PAMIETAM. NA KAZDEJ SIE BILI I TO PARE RAZY. A PIWO TAM PIŁEM NIE MAJAC 18 LAT I NIKT W TO NIE WNIKAŁ. JAK IM SIE TERAZ ODMIENILO. PANI SZEFOWO POMYSKI PANI BY ZROBIC KAWIARENKE.

 17. Dla mnie to nie jest żałosne tylko WY. Bo pisząć z ‘Caps Lock’ to tylko wasza inteligencja, bo każdy chyba umie czytać;D Zanim tutaj coś napiszecie to zajrzyjcie do słowników bo trudno sie czyta. To chyba sprawa Moczydł, a nie całej okolicy, niech każdy wstydzi sie za siebie, no nie? i to zawsze jeśli była jakaś bójka to moczydly chyba za bardzo nie dostawały:) a do pana up to niech pan pomyśli nad przeprowadzką jesli tutaj jest źle;D Pozdrawiam.

 18. zastanów się co piszesz i nie nazywaj Moczydł hamami jak sam nim jesteś. A co do sklepu to zabierz go do siebie razem z właścicielką.

 19. Niemusze was tak nazywac bo sami do tego się przyznajecie chociażby przed chwilą.dz… zascjankowe.

 20. Nie wiedziałem, że jeszcze panuje taki analfabetyzm. Przecież, ten gość nie umie pisać. A nawiasem mówiąc Moczydły zawsze byli górą i tak będzie i teraz. Tylko szkoda, że musiało dojść aż do takiego konfliktu.

 21. ciekawe kiedy weżmiecie sję za puste łby bo nietrzeba być uczonym żeby poznać czubą bo to widać słychać i czuć.żenada.

 22. pisać każdy morze lepiej lub gorzej ale prawda jest tylko jedna .poco wam moczydły ta śmiechu warta sława.

 23. Zawsze coś się działo w Moczydłach kiedyś jeszcze więcej i ciekawiej ale to ci sami albo z tych rodzin, przeciesz jabłko od jabłoni daleko nie spada….. a co pokolenie to i tak jest lepsze każdy to widzi i nie trzeba dużo mówić

 24. Całe zamieszanie wywołane przez Czerepacha, wielce oświeconego radnego, którego Czerepach zrobił vice przewodniczącym rady i “najważniejszego” strażaka z Moczydeł. Powód zamieszania zgoła inny niż opisują media. To jest obłuda..

 25. i tak to jest w naszym kraju pan kaze sluga musi pan radny wydal dekret i w demokratycznym panstwie wszyscy musieli sie podporzadkowac a w gminie rzadzi co bogatszy radny a burmistrz dupaaaa jak pszyszli idioci zeby zamknoc sklep powinien na wejsciu ich przegnac a nie jeszcze przesluchania robic postronnych osob wstyd zenada haneczka trzymaj sie jestesmy z toba

 26. Postronne osoby (obrońcy pijalni) to z namową wiadomo kogo (może coś im obiecano?) same do Gminy z mordą poleciały, listę podpisały, a teraz się dziwią, że ich na na przesłuchania wzywają. Było im się nie wtrącać. Na szczęście co mądrzejsi zrozumieli o co tu chodzi i się wycofali.

 27. Obrońcy sklepu to jak wiadomo amatorzy krótkich spódniczek i biustu na wierzchu. Tam mogą się napatrzeć do woli.

 28. W ogóle to te chłopy na Moczydłach czy Łazach to za popychadła u tych bab.Ja bym ich nauczył szacunku i miłości ale kochani trzeba od początku działać od razu po ślubie.Jedna z drugą przyjdzie z gołą i później się rządzi.Do boju chłopy nie dać się żeby baby robiły cyrk na całe województwo.

 29. Ludzie wy chyba nie wiecie co się w tym sklepie dział. A mianowicie: zakłady na picie piwa na czas (kończące się rzyganiem na sklep), granie w karty (przegrany stawia wszystkim kolejkę), rozbierane sceny (w wykonaniu upośledzonej dziewczyny przyjeżdżającej rowerem), obsikani panowie (wszystko można znieść byle by tylko dopłaty i renty zostawiali w sklepie), matrona siedząca na skrzynce i obrabiająca tyłek każdemu kto się pojawił na horyzoncie, lejący faceci wokół sklepu. Szkoda było tych żon, matek i dzieci, które po kilka razy przychodzili do sklepu i prosili by przesiadujący tam panowie wrócili do domu i nie przepijali pieniędzy, których nie raz na chleb brakowało. Miała rację ta zdesperowana kobieta, która ratując swoje małżeństwo butelką po piwie szyby w sklepie powybijała.

 30. dla panów z moczydeł propozycja. jak nie dadza wam baby wipic piwa to na kisielnice. tam jest super. co niektórzy to znaja ten smak

 31. szkoda ze panie z moczydeł powybierały sobie za mężów tak nieodpowidzialnych facetów.

 32. żeby dziś stworzyć problem o butelke piwa to jest chore. jesli nawet ktos tam wypił to piwo to w czym tkwi problem. jak go wypił to za swoja własna kase. byc moze WŁADZE GMINY w ten sposób przygotowuja sie do kampani wyborczej. jesli tak to nie obrali najlepszej strategi by zyskac na własnym wizerunku. SZANOWNI PRZYSZLI WYBORCY PAMIETAJCIE ZE DZIS NISZCZA JEDNEGO JUTRO PRZYDZIE CZAS NA DRUGIEGO.

 33. IDA SWIETA, SA REKOLEKCJE PODAJCIE SOBIE REKE NA ZGODE TO Z TEGO WSZYSTKIEGO BYŁOBY NAJLEPSZE.

 34. SZANOWNA WŁADZA GMINNA ZAKOŃCZCIE TEN KABARET . MYSLE ZE STAC WAS NA ROZSADNIEJSZE PRZEDSIĘWZIĘCIA. A PAN OBECNY RADNY NIECH PRZEJDZIE NA ZASŁUŻONĄ EMERYTURKE I NIE MIESZA KIJEM JAK DJABEŁ W KOTLE SMOŁY.

 35. jesli uczciwie podchodzac do tematu to na terenie gminy szepietowo nie powinno byc ani jednego sklepu z alkoholem. bo ja nie widze żadnej różnicy czym różni sie sklep w moczydłach od iinnych okolicznych. znam te prawdy i wiadomo o co chodzi

 36. lepiej z mądrym zgubić jak z głupim znależć atakie właśnie durne są moczydły i nie warto mieć z nimi nic wspólnego.

 37. JESLI WŁADZE GMINY CZYNIA TAK WSZECHSTRONNE DOCHODZENIE TO MOŻE WYKRYJA Z KILKA BIMBROWNI. TO JAK NIE BĘDZIE PIWA W MOCZYDŁACH TO MOŻE WÓDECZKA BĘDZIE TAŃSZA. TO WYJDZIE Z TEGO CHOCIAZ JAKIŚ PLUS

 38. LUDZIE A CZY WY NIE WIECIE ŻE MAMONA RZĄDZI ŚWIATEM. KTO MA DUŻO MA MIEĆ JESZCZE WIĘCEJ KTO MA MAŁO MA NIE MIEĆ NIC

 39. Po przeczytaniu tych komentarzy wnioskuje :dziewczyny hania z,coreczka i sprzedawczyi/miejcie honor zamknijcie ta bude i dajcie zyc spokojnie wszystkim mieszkancom i tym zdesperowanym kobietom

 40. Ballada o dwóch Gieniach plotkarach imienia Gienie Dąbrowa Moczydly – ja plotkara – ja pyskata , tośmy prawie jak dwie siostry , ja mam język jak łopata – ja mam krótki ale ostry – co tam język , grunt to rozum , by wymyslać jakies brednie zeby ludzie cierpli z grozy zeby drżeli w noc i we dnie zeby zamiast zyć spokojnie to myśleli jak o wojnie -jakiej wojnie? – o tej przecie , com ją wymysliła w tamtym roku w maju w lecie a ze wojna ta nie byla ale wieś sie pokłóciła – ja Ci powiem kumo miła , ja też duzo wymyśliłam ! W dzień bez mała była w gminie ma uchwała – to są głupie dyrdymały ! co ma gmina do uchwały ! – ale zawsze coś sie stało , ciele oknem wyleciało w polu wilka zagryzl zając , kogut rankiem rankiem zniósł trzy jaja , a w sobote przy niedzieli dojny byczek sie ocielił ! piołun słodki miód jest gorzki , tyle warte wasze plotki . – Niby Twoje to raryta , głupia baba Ty i kwita ! – co ja głupia ?! To Ty jędza ! cały dzień na plotkach spędzasz . Ciąglę słuchasz co kto gada , to radnego .. to sąsiada . I powtarzasz co uslyszysz – Dość tej kłótni prosze ciszej … oj kram z taką co sie uprze . o co chodzi ? Która głupsza? nie w tym sedno rzeczy leży . Ten najgłupszy kto nam wierzy . Tekst pisany pod melodie “karuzela , karuzela na bielanach co niedziela” autor znany i lubiany ! Bo w Moczydłach wychowany !!!!!

 41. To są chamy z tej wsi doją krowy maja pchły do piwa się czepiają, sami gnój w chlewach wywalają żonki głośno im szczekają się damami nazywają chłopy ..uj do powiedzenia mają bo hektary obrabiają , jak się baby nie słuchają to do konta zakaz mają. radny powie to rzecz święta sołtys doda cham pamięta i by zeznał w gminie krótko: picie piwa zakazane bo dzieci są zgarszane krowy w gównach się babrają a cielaki umierają na karjrey wywalają i porządku nie trzymają. morał z tego bardzo krótki chcesz mieć życie jak marzenie to pij piwo przy basenie. Autor dla moczydeł boczne wioski by sie chamy z tąd wyniosły :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>