Budżet województwa okiem prowincjusza

Urząd Marszałkowski razem z radnymi sejmiku wojewódzkiego uchwalili budżet województwa podlaskiego, w którym środki finansowe na mieszkańców i inwestycje na infrastrukturę naszego powiatu są bardzo niskie.

Planowane inwestycje z budżetu Urzędu Marszałka Wojewódzkiego na terenie powiatu wysokomazowieckiego w 2013r.

Rzeka Rokietnica, przebudowa koryta Kobylin Borzymy – Kulesze Kościelne 98 400 zł.
Rzeka Rokietnica, przebudowa koryta wraz z budowlami w Kuleszach Kościelnych 137 760 zł.
Wnory Wiechy – budowa melioracji 41 000 zł.
Czyżew – zbiornik małej retencji wodnej, roboty budowlane 3 752 017 zł.

Całość budżetu województwa podlaskiego na inwestycje wynosi łącznie 195 524 976 zł., w tym na nasz powiat planowane jest około 4 029 177 zł, co stanowi mniej więcej 2% z całości budżetu.
Bardziej dobitnie pokazuje kwota jaką na mieszkańca powiatu wysokomazowieckiego wydaje przy tym budżecie Urząd Marszałkowski i jest to 67 zł, natomiast ogólnie na pozostałych mieszkańców województwa podlaskiego przeznaczane jest około 167 zł na osobę. Wynika jasno, iż na przeciętnego mieszkańca powiatu wysokomazowieckiego w przeliczeniu na inwestycje jest wydawane prawie trzy razy mniej, niż w innym powiecie województwa!

W budżecie tym nie są przewidziane konkretne inwestycje drogowe na wysokomazowieckiej ziemi. A tymczasem droga wojewódzka 678 łącząca Wysokie Mazowieckie z Białymstokiem z roku na rok przypomina obraz nędzy i rozpaczy, po obecnych zimowych roztopach przypomina bardziej ser szwajcarski. Brakiem inwestycji w infrastrukturę drogową Białystok szkodzi bardziej sobie niż nam, ponieważ te pieniądze, które nasi mieszkańcy mogliby wydać w Białymstoku zostawią na miejscu albo pojadą do pobliskiego Zambrowa lub nawet Warszawy, gdzie połączenie drogowe jest dobre. Białystok chcąc mieć nadany status metropolitalny nie powinien odcinać się od swych miast powiatowych niezależnie jaka opcja polityczna tam rządzi, tworzyć sieć dróg i wzajemnych powiązań z regionem, wybudować w końcu lotnisko, tymczasem wieloma zaniechaniami spycha sam siebie do roli miasta prowincjonalnego, bez dalekowzrocznej wizji.

Info własne / budżet UMWP

8 myśli nt. „Budżet województwa okiem prowincjusza”

  1. lepiej być za pisiorami, niz za platfusami i popierać teraz to co się dzieje w kraju i nie tylko

  2. hasło PO z wyborów “Nie róbmy polityki. Budujmy drogi” w przypadku naszego powiatu nabiera dodatkowego znaczenia. Tak jak autor zgadzam się, marszałek i radni sami sobie szkodzą oraz znaczeniu Białegostoku.

  3. Bardzo dobry temat. Pragnę przypomnieć, iż władze samorządowe powiatu wysokomazowieckiego, miasta i gminy Wysokie Mazowieckie, gminy Sokoły chciały sfinansować dokumentację techniczną tej drogi. Był apel do marszałka podpisanego przez wszystkich wójtów i burmistrzów naszego powiatu, starostę powiatu o przebudowę drogi do Białegostoku. Wszystko bez oczekiwanego efektu. Ale cóż tu mówić jak wniosek radnego Ł. Siekierki ws.budowy tej drogi, głosowany na sesji sejmiku województwa nie uzyskał poparcia Pani radnej Sapińskiej. To ręce opadają. Nie wszystko jest polityczne. Interes naszego powiatu i gmin go tworzących powinien być w takich sytuacjach najważniejszy. Niestety nie jest. Przykre ale prawdziwe

  4. Jak się Panom samorządowcom zachciało polityki i są w tzw, opozycji a nie pilnują spraw do których wybrali ich mieszkańcy no to mamy co mamy. Podobnie było gady w województwie rządzili pisowcy tym miastom i gminom gdzie rządzili z PO też nie dawali ani grosza nie rozumiem zdziwienia. Gdyby interes naszego miasta i powiatu był ważniejszy niż własne i dzieci kariery polityczne tego problemu by nie było . Przypomnijcie sobie zaangażowanie naszych władz lokalnych w wybory wojewódzkie i poselskie i nie dziwcie się że od kilku lat inwestycje wojewódzkie są realizowane gdzie indziej a nie u nas.

  5. z pewnością osobiste sympatie i poglądy lokalnych władz w politykę ma wpływ na rozdział środków. Zaangażowanie Siekierki w projekt polityczny pod tytułem Łukasz Siekierko na posła spowoduje zapewne dalsze reperkusje przy podziale środków budżetowych. Sam często bywam w Białymstoku lecz jeśli chodzi o drogi to gorszą drogą jest Ciechanowiec Siemiatycze. Jestem mieszkańcem Wysokiego i uważam , że trzeba patrzeć strategicznie na rozwój i potrzeby naszego powiatu a nie na czubek własnego nosa. Do białego można jechać przez Jeżewo , fajna trasa

  6. A jak został burmistrzem to ciągle powtarzał że on tylko dla dobra miasta a na polityce to się nie zna i polityka go nie interesuje . Z tym że się nie zna na polityce to się zgadzam a le z tym drugim to jak widać zainteresowanie stało się rodzinne tylko gdzieś to dobro miasta się zgubiło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>