Demokracja nie z tej galaktyki

Wieloletnio scalony miejski układ samorządowy preferuje pseudodemokrację. Establishment zdążył już utwierdzić się w przeświadczeniu o własnej nieomylności i posiadaniu monopolu na mądrość.

Wszelkie przejawy niezgody na dyktat oficjałów są bezwzględnie piętnowane, bądź marginalizowane.
W tejże sytuacji, małymi krokami, ale zbliża się jawna dyktatura, bo ta zakamuflowana już dawno funkcjonuje i kosztem ludzi skutecznie chroni własne interesy.
Większość Obywateli nie czuje się tymi, którzy mają realny wpływ na współrządzenie, a jedynie wyborcami, ważnymi w czasie kampanii wyborczej.
Na tę okoliczność, bez wątpienia, kandydaci na radnych i burmistrza przypominają sobie o wszystkich bez wyjątku.
Dobrze, że Mieszkańcy dostrzegają różnego typu świństwa obciążające niektórych przedstawicieli opcji rządzącej.
Niepokojące są też ułomności w sprawowaniu władzy, chociażby takie, które dotyczą braku konsultacji ze społeczeństwem, kunktatorstwa, sposobu podejmowania decyzji, czy uchwalania aktów prawa miejscowego.
Anonimowy Forumowicz o nicku ben. w swoim komentarzu pod budżetem miasta Wysokie Mazowieckie na 2013r pisze: “Niestety, Rada Miasta nie ma nic do powiedzenia. Potulnie z głupkowatym uśmiechem muszą podnosić rączki do góry i taka jest jej mądrość.“. Dalej czytamy: “Cała władza i ta małomiasteczkowa demokracja jest sztuczna”, a credo brzmi “Więcej szacunku, bo my was utrzymujemy“.
Za mało debatujemy, bo nie dość dobrze rozumiemy, że istotą demokracji jest stworzenie warunków, w których, dla dobra wspólnoty, ujawnia się maksimum wiedzy, mądrości, intuicji i zaangażowania zwyczajnych obywateli – twierdzi Piotr Sztompka.
Mandat społecznego zaufania zobowiązuje de facto, wszystkich radnych bez wyjątku do racjonalnych postaw. Primo kompromis, bo z niego żyje demokracja.
Optujmy więc za pryncypialnością, deliberacją, współpracą, otwartą debatą i upublicznianiem jej przez media, eliminacją patologii, wygłaszaniem własnych poglądów, opinii, dyskusją na argumenty, a w konsekwencji aranżujmy scenerię do budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Rokujący na przyszłość jest fakt, że nieliczni wprawdzie radni, mają odwagę wyrażać swój sprzeciw. Zakłócają tym samym dotychczasowy “święty spokój” i głosują na nie w obronie wartości demokratycznych i zdrowego rozsądku.
Prawda jest i taka, że tylko wybory mogą doprowadzić do rozwiązania “towarzystwa wzajemnej adoracji”, zlikwidować wiernopoddaństwo oraz wykreować nową jakość życia publicznego.
Prestiż demokracji wymaga, aby o przyjęciu do politycznego chóru decydował słuch, a nie posłuszeństwo.

Halina Roszkowska

* Portal Wysokomazowiecki nie ponosi odpowiedzialności za treści autorstwa użytkowników Portalu Wysokomazowiecki.

131 myśli nt. „Demokracja nie z tej galaktyki”

 1. A może czas najwyższy, żeby wyjaśnieniem takich kontrowersyjnych spraw zajął się ktoś, kto ma do tego kompetencje? Jeżeli są pytania, to muszą paść odpowiedzi. To kieruję do władz miasta, które łaski nie robią, by odnieść się do wątpliwości. Za to władzy płacimy z własnych podatków.

 2. Czy ktoś się orientuje jakie funkcje ” społeczne” dodatkowo pełni p. Zdziarska w strukturach Urzędu Miasta? Zaprawdę dziwne jest to, że rozdaje żywność z listy otrzymanej z MOPS-u, czyli wyręcza społecznie Panie, które biorą za to pensje, a sama ciężko pracuje społecznie I co nalicza sobie premię za pracę społeczną ?

 3. Jak widzę jest to jakieś poplątanie z pomieszaniem i kiedy dochodzi do wyjaśnienia sprawy,oczywista rzeczywistość staje się skomplikowana , bo tak to jest ze sobą powiązane i głęboko pozazębiane ,że przyprawia o mdłości. To paskudna , haniebna bezczelność , owijać g….o w bawełnę w imię ochrony własnych interesów, korzyści oraz lekceważyć prawo i zaprzeczać prawdzie.Przykład:łączenie przez p. Zdziarską funkcji radnej Rady Miasta, przewodniczącej Komisji Rewizyjnej tej rady i prezesa Stowarzyszenia Bliżej Ciebie jest naigrywaniem się z ludzi .Dlaczego? Nie chce mi się powtarzać , częściowo Internauci już wskazywali na powody natury prawnej i etyczno – moralnej. Innym przykładami też służę.

 4. nigdy nie doczekacie się sensownej, klarownej, merytorycznej odpowiedzi na swoje pytania. Nikt z ludzi zbliżonych do burmistrza nie rozwieje waszych wątpliwości przez internet , trzeba złożyć oficjalne pismo i zażyczyć sobie odpowiedzi na piśmie albo na sesji ., a że arogancja władzy jest ogromna a my szaraczki którzy zamiast siedzieć cicho to coś drążą i czegoś chcą , zostanie po staremu. Ale drążmy, a przy wyborach dajmy im czerwoną kartkę oni naprawdę na to zasłużyli,Jeszcze jedna kadencja tej ekipy a naszą mieścinę będzie można zaorać

 5. Do ARABELLA. Ja również uważam , że z tym draństwem i chamskim traktowaniem wszystkich z poza układu trzeba skończyć. Jak inaczej można mówić o nieudzielaniu odpowiedzi na pytania , o niewyjaśnianiu wątpliwości , o nieumożliwianiu dostępu do informacji , czy o nieudostępnianiu ,np.podstawowego dokumentu , jakim jest Statut Stowarzyszenia Bliżej Ciebie.Co ci ludzie u koryta sobie wyobrażają ?????????

 6. Jest przewodniczącą komisji d/s Rodziny i Polityki Społecznej .Władzy aż nadto.

 7. Dobrze się stało że p. Burmistrz i Szanowna Rada Miasta ustaliła wysokość opłat za wywóż śmieci……..Zrzućmy się po dwa razy tyle i wszystjkie śmieci z naszego miasta oddajmy do utylizacji……..

 8. Nie trzeba będzie zaorywać, bo samo zgnije od środka.Już dziś jest to grzęzawisko, do którego dojście podlega obronie , ale jak komu uda się zbliżyć bliżej środka – śmierdzi w różnych miejscach na odległość i będzie coraz gorzej , a fetor unoszący się w eterze zmusi ludzi do postawienia zasadniczego pytania: jak tak pięknie na zewnątrz, dlaczego tak śmierdzi w środku?????

 9. - czy działalność Stowarzyszenia Bliżej Ciebie jest nieodpłatną czy i odpłatną – czy do prowadzenia działalności statutowej zatrudnia się pracowników jak to jest w towarzystwie bliżej siebie?

 10. My nie mamy nic do ukrycia mówi burmistrz w odpowiedzi na trudne pytania, a przecież co się dzieje wokół współpracy miasta ze stowarzyszeniem Bliżej Ciebie słyszy.Stowarzyszenie korzysta z pieniędzy miasta , z majątku miejskiego.Prezes stowarzyszenia przydziela na swoją działalność finanse i potem bierze udział w ich rozliczaniu jako członek komisji rewizyjnej Rady Miasta i to nie przeszkadza p. przewodniczącemu , właściwie nikomu z tego poplątanego układu.

 11. Do zorientowanego: ta władza to sieć powiązań, ułożone kostki domina, niby się zgadzają, uzupełniają i w pełni do siebie pasują. Ale… Jeżeli jedną kostkę strącić, wszystko się rozleci

 12. Na obiady organizowane w lecie w MOK dla biednych dzieci Bliżej Ciebie zbierało datki od sponsorów.Były to pieniążki lub produkty.

 13. Według mnie to bardzo wysoki koszt własny tego 30 -osobowego Stowarzyszenia. koszty z tytułu prowadzenia nieodpłatnej działalności pożytku publicznego – 83 .233,19zł, koszty administracyjne, w tym:zużycie materiałów i energii, usługi obce,podatki i opłaty,wynagrodzenia oraz ubezpieczenia i inne świadczenia, amortyzacja – 24 46167zł pozostałe koszty ogółem – 986.00zł Koszty organizacji w okresie sprawozdawczym ogółem za 2011r- 108 680.86zł w tym :wysokość kosztów finansowania z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych- 48 .200 24zł.

 14. Łał, to za pieniądze w stowarzyszeniu odpowiada Daria Sapińska!!!!……..

 15. Prosimy skomentować koszt wlasny stowarzyszenia Blizej Ciebie i przy okazji napisać w jakim składzie osobowym decydowano o rozdziale środków finansowych , bo nie robiła chyba pani tego jednoosobowo , ani ktokolwiek inny.

 16. Słuchajcie , nie odwracajcie kota ogonem .Sapińska D aria nie jest tą osobą, która odpowiada za finanse Stowarzyszenia. Mogła najwyżej popełnić grzech zaniechania i zawierzyć Zdziarskiej. W to mogę uwierzyć .kto raz zetknął się z osobą Sapińskiej D. potwierdzi, że ona raczej da niż weżmie i lubi mieć gest.Niekwestionowaną carycą Katarzyną w Stowarzyszeniu jest Zdziarska , plujcie sobie w brodę wszyscy którzy daliście się zmanipulować tej kobiecie

 17. Wszystkie pisma i ulotki jeśli były potrzebne dla Stowarzyszenia Bliżej Ciebie były wykonywane przez pracowników MOK nie odpłatnie .Więcej nie będę pisała , ale robiłam to osobiście.

 18. Pani Zdziarska działalność wydawniczą prowadząc w Domu Kultury pomijała prawo ,za pozwoleniem p. dyrektor. Ale co tam.Jako przewodnicząca komisji rewizyjnej w Radzie Miasta może przyjść do Domu Kultury i rozliczyć oraz ocenić działalność p. dyrektor oraz pozyskiwanie środków finansowych i ich wydatkowanie.I stażystka dziwi się , że pracownicy MOK oraz ona sama musieli pracować na rzecz stowarzyszenia nieodpłatnie i drukować wszystkie pisma i ulotki.Na której planecie grają w takim cyrku?

 19. Bliżej niezidentyfikowani palikociarze won do piekła. Nie umieją mówić i pisać po polsku a pchają się do władzy i u nas przyszło im do głowy zakładać partię.O! Co nie , to nie! U nas wystarczy prawiczków i my dbamy o demokrację w naszym wysokomazowieckim wydaniu.Zrozumiano?

 20. Ktoś podniósł temat Matuszelańskiego zwolnionego z PDK .Może pani Zdziarska samarytanka wpłynie na decyzję p Sałęgi i zrobicie coś z tym smrodem

 21. A co taki Matuszelański kogo obchodzi? Zawadzał? To sie usunęło. Przyjrzyjcie się, kto pracuje w MOK np. w czytelni?

 22. no.troche przesadzacie.Trudno aby stowarzyszenie kupilo drukarke,pRzeciez nie drukowano ksiazek ,tylko ulotki.Wydaje mi sie ,ze dobrze sie stalo ,ze skorzystano z uprzejmosci pdk,Trudno ponosic dodatkowe koszty.stazystka chyba bardzo sie nie napracowala.

 23. no i co ? temat Zdziarskiej i jej ” bliżej siebie” umarł śmiercią naturalną.To jest stary sposób rządzących- dać się wyszczekać gawiedzi i nie podejmować tematu, kiedyś przestaną. Wedle zasady: tłumaczą się tylko winni. T a zasada jest jednak dla ludzi uczciwych lecz omylnych nie dla przekrętów. Od Zdziarskiej konsekwentnie domagamy się wyjaśnień!!!!!!!!!!!!!!!

 24. Może, Pani Roszkowska pięknie pisze, ale na szczęście, większość młodych ludzi, nie daje nabrać się, na socjalistyczne fanaberie. Tyko „Nowa Prawica” jest w stanie przerwać ten chocholi taniec.

 25. Opozycja w naszym mieście musi się wzmocnić i nabrać pewności siebie. Niech chocholi taniec przerywa kto chce , byle by odsunąć od władzy tych , co siedzą latami i biorą pieniądze za to , żeby układ się nie rozsypał i , żeby im tylko było dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>