Centrum Internetu szerokopasmowego w Wysokiem Mazowieckiem

Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w obecnym roku na terenie gmin naszego powiatu będzie realizowana wielka inwestycja budowy szerokopasmowego Internetu.

Z informacji podanych dn. 28 grudnia 2012 roku, w Wysokiem Mazowieckiem ma powstać węzeł szkieletowy od którego będzie odchodziło 14 węzłów dystrybucyjnych o łącznej długości 176,3 km. Linie światłowodowe zostaną rozprowadzone w pasach dróg, a w przypadku braku takiej możliwości kablami na słupach. Poza Wysokiem Mazowieckiem na terenie woj. podlaskiego ma powstać jeszcze 7 węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce i Suwałkach.

Na naszym terenie inwestycję będzie realizowało Konsorcjum firm: WASKO S.A., Fonbud Sp. z o.o., D2S Sp. z o.o. Wg specyfikacji ofertowej inwestycja na terenie działania węzła szkieletowego Wysokie Mazowieckie będzie kosztowała 18 207 509,19 zł. brutto co oznacza, iż będzie to jedna z największych inwestycji na obszarze powiatu wysokomazowieckiego. Na razie umowy z wybranymi wykonawcami nie zostały podpisane ponieważ pozostałe startujące w przetargu podmioty złożyły odwołania od rozstrzygnięcia postępowania. W związku z tym procedura może potrwać do dwóch miesięcy i dopiero po jej zakończeniu firmy będą mogły rozpocząć prace.

W efekcie budowy tej sieci, do końca 2014 roku, dostęp do Internetu szerokopasmowego uzyska 90% domów, wszystkie instytucje publiczne oraz firmy prywatne. Budowa szerokopasmowego Internetu ma być przeprowadzona ze środków własnych samorządu województwa podlaskiego oraz z dotacji z Unii Europejskiej ze specjalnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

mapa internet

Qli / na podst. Wrota Podlasia

3 myśli nt. „Centrum Internetu szerokopasmowego w Wysokiem Mazowieckiem”

  1. jakie bedą tego koszty i jakie parametry ja jestem bardzo zainteresowany ponieważ poza orange cdma nic nie moge mieć od Admin: o kolejnych etapach projektu bedziemy informować w kolejnych artykułach

  2. I nie ma się z czego cieszyć – przeglądając szczegółowiej stronę projektu – nasz powiat to pustynia, znowu zostaliśmy pozostawieni samym sobie (czytaj: wykablowani?)

  3. Ale to nic jeszcze nie do stracenia. Jest wyjście pozytywne – konsorcjum. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>